728 x 90

باز هم زلزله و سرما و سکوت و آوارگی

زلزله‌ای به قدرت ۵/۹ریشتر در شمال‌غربی کشور هزاران نفر را بی‌خانمان کرد و تعدادی جان باختند. زمین‌لرزه‌ای که با سکوت و سرما و بی‌توجهی نظام مشکلات مردم را مضاعف کرد.

یک هموطن زلزله‌زده: «یه چادر خالی با یه پتو توی سرمای نصف‌شب، تازه بدنیا اومده بچه از دست دادن بچه‌رو با اون غم! یه تن ماهی یه تن لوبیا چجوری می‌خواد زندگی کنه»؟

چند روز بعد از زلزله، هنوز شاهد سختی و سرما و مچاله شدن هموطنان آذری در دمای زیر صفر هستیم.

یک دانش‌آموز: «مشکل گرمایشی داریم. هوا سرده شبها خیلی سرد میشه. یه‌ دونه به ما والور دادن که اونم خیلی گرم نمی‌کنه دود می‌کنه سردرد میاره».

منابع غنی انرژی، سرمایه و امکانات سهم سوریه و چراغهای والور فرسوده به زلزله‌زدگان می‌رسد. چراغهایی که باعث آلودگی و گازگرفتگی و مرگ کسانی می‌شود که از زلزله جان سالم به‌در برده بودند.

رئیس امداد پزشکی رژیم: «متأسفانه در سراب بی‌احتیاطی کرده بودن چراغ گازسوز روشن کرده بودن داخل چادرشون دچار مسمومیت با منواکسید کربن شده بودن و۲نفر از اعضای این خانواده فوت کردن».

یک دانش‌آموز: «دیوار کلاسمون خراب شده دیگه دسترسی به مدرسه نداریم خراب شدن...».

کار به جایی رسید که نماینده مجلس ارتجاع در وحشت از خشم مردم زلزله‌زده گفت: «خبر دارید چی داره می‌شود؟ می‌دانید چه اتفاقی داره می‌افتد؟ مگه زلزله بم را نداشتیم چی یاد گرفتیم؟ مگه زلزله ورزقان را نداشتیم؟ مگر زلزله اخیر کرمانشاه را نداشتیم»؟(فردین فرمند ناطق ۱۹آبان ۹۸)‌

تجربه زلزله کرمانشاه و سرپل‌ ذهاب نشان داد که زمین‌لرزه اصلی همین نظام فاسد آخوندی است که در مهر ۹۸ در اوج وقاحت ۱۶۰تن دارو و تجهیزات را از خیابانهای سرپل‌ ذهاب عبور داده و به‌صورت مجانی به عراق فرستادند.