728 x 90

پیامهای تسلیت و همدردی اعضای شورا و یاران مقاومت به‌مناسبت درگذشت خانم مرجان (۱)

خانم مرجان هنرمند گرانقدر مردم و مقاومت ایران
خانم مرجان هنرمند گرانقدر مردم و مقاومت ایران

امیر آرام:

مرجان،

‎خورشید آزادی بسوی آسمان پرواز کرد و به ابدیت پیوست

‎هنرمند، و مبارز بزرگ

‎چهل سال جنگ بی‌امان با رژیم جهل و جنون

‎این است هنر یک هنرمند متعهد و مسئول به ایران و ایرانی

نامش جاودان

یادش گرامی

عزیز پاک‌نژاد:

یادش گرامی: تسلیت به دوستداران آزادی و جامعه هنری ایران و به‌ویژه به آقای فریدون ژورک.

جمشید پیمان:

با دردهایم

مرا آشتی می‌دهی

و خسته نمی‌شوی از این تکرار!

این خاکستر سرد می‌شود و بر باد می‌رود،

بی حضور هیمه‌ای از جان ققنوس!

مرجان هنرمند بزرگ، آوای آزادی و مبارز صادق مقاومت ایران جاودانه شد.

جمشید پیمان

محمد حسین تسوجی:

با عمیق‌ترین تسلیت به خانم رجوی و اعضای شورای ملی مقاومت به‌خاطر درگذشت خانم مرجان.

آهنگ رام:

خانم مرجان گرامی، مهربان و دوست داشتنی، هنرمند محبوب مردم جاودانه شد! نامش در تاریخ آزادیخواهانه مردم نازنینمان و در هنر ایران عزیزمان تا جاودان زنده خواهد ماند . یاد بسیار عزیزش گرامی باد!

فلور رام (صدودی)

با ناباوری از پرواز هنرمند محبوب مقاومت خانم مرجان که سالیان سال در مقابل فاشیسم مذهبی جانانه ایستاد و نام خود را در زمره آزادیخواهان مردم ایران جاودانه ساخت مطلع شدم، خدمت همه آزادیخواهان به‌خصوص آقای ژورک عزیز و خانواده محترمشان تسلیت عرض می‌کنم. فلور رام

مهدی سامع

مرجان عزیز بی‌خبر و نابهنگام رفت!
با اندوه فراوان مرجان ما را ترک کرد. او پس از یک عمل جراحی دچار ایست قلبی شد و این عارضه سخت و نابهنگام به او فرصت نداد تا بار دیگر «رویش ناگزیر جوانه‌ها» و «بنفشه در ۲۰۹» را برای میلیونها ایرانی بخواند. بدون تردید مرجان یکی از هنرمندان پرکار و محبوب ایران‌زمین با دهها کار هنری است. او با بازی در بیش از ۳۰فیلم نام خود را به‌عنوان یکی از ستارگان با استعداد و درخشان سینمای ایران به ثبت رساند. زنده یاد مرجان با صدای دلنشین خود ترانه‌های بسیاری اجرا کرده که معروف‌ترین زیباترین آن «کویر دل» است که پیش از انقلاب پخش شد.
به گمانم مهمترین و مردمی‌ترین عمل مرجان، و همسر هنرمندش، آقای فریدون ژورک بالا بردن پرچم مبارزه و مقاومت علیه استبداد دینی و برای آزادی بود. هزینه این تصمیم جسورانه برای هر دو، زندان و شکنجه بود. مرجان و همسرش که از اوایل سال۱۳۵۹ به جمع هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران پیوسته بود، در ۱۶تیر ۱۳۶۱ بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفت. مرجان و ژورک در سال۱۳۸۴ ایران را ترک کردند و در اولین فرصت به مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران پیوستند، مرجان تا پایان عمر پُربارش در مبارزه برای سرنگونی استبداد مذهبی و تحقق آزادی پایداری کرد.
مرجان مهربان؛ «رفتی و بی‌تو دِلم پُر دَردِ»، هرگز نام و یادت و مبارزه پیگیرت فراموش نخواهد شد.
با اندوه فراوان فقدان بانو شهلا صافی ضمیر(مرجان) را به خانواده و آشنایان او، به‌ویژه به دوست عزیز فریدون ژورک، به جامعه هنرمندان ایران زمین، به فعالان جنبش مقاومت مردم ایران و به تمام آزادیخواهان تسلیت می‌گویم.
مهدی سامع

حسین سعیدیان:

مرجان عزیز هم ما را ترک نمود. چه غم و اندوه بزرگی. هنرمند مردمی، زندانی سیاسی که چندین سال را در اسارت خمینی جلاد زیر شکنجه گذارند، دیگر از "رویش ناگزیر جوانه‌ها" برای ما نخواهد گفت ولی ما یاد او و صدای زیبا و لطیف او و لبخند قشنگ او را برای همیشه بیاد خواهیم داشت و راهش را ادامه خواهیم داد.
فوت این خواننده مردمی را به همسر ایشان همرزم گرامی آقای فریدون ژورک، به خانم مریم رجوی، به جامعه هنری ایران و مخصوصاً به هنرمندان اشرف، و به همه مردم ایران تسلیت می‌گویم.

گیسو شاکری

مرجان عزیز و دوست داشتنی ما را تنها گذاشت و رفت. هنرمندی که تمام قد در راه آزادی ایران در برابر رژیم جنایتکار ایران سرفرازانه ایستاد. نام و یادش در تاریخ هنر مقاومت ایران جاودانه است. خیلی دلتنگم.

حمیدرضا طاهرزاده:

مرجان عزیز و مهربانمان چه نابهنگام و دریغ‌انگیز از میانمان پر کشید و جاودانه شد.

شوربختانه یکی از برجسته‌ترین هنرمندان مبارز و متعهد و مردمی را نابهنگام از کف دادیم مرجان برای میلیونها ایرانی همواره به‌عنوان هنرمندی مهربان، صمیمی و بسیار متواضع که چهره‌ای بسیار دوست داشتنی و محبوب برای میلیونها ایرانی بود چه بی‌خبر و به‌دنبال یک جراحی سنگین تنهایمان گذاشت!.

کارنامه هنریش غنی و پربار است.

او به‌عنوان یک بازیگر بسیار موفق و پرکار با بیش از ٣۵ فیلم در کنار بازیگران نامدار و مطرح سینمای آن روزگاران و سپس با ورود به دنیای خوانندگی و با صدای گرم و دلسوخته و مخصوص بخودش آثار ماندگاری از خود به‌جای گذاشت.

او هنرمندی مردمی، انساندوست و آزاده بود. بنا به‌گفته خودش، مرجان بهمراه همسر گرامیش آقای فریدون ژورک از هنرمندان فیلمساز، از سال ١٣۵٩ به حمایت از مجاهدین و مسعود رجوی پرداختند. حمایتی که برای آنها زندان و شکنجه و انفرادی را برای مدت‌های طولانی به‌دنبال داشت. ایستادگی و مقاومت او در زندان ستایش‌انگیز است. اما او با همان متانت و فروتنی همیشگیش می‌گفت در مقابل بلاهایی که زندانیان مجاهد کشیده‌اند او چیزی برای گفتن ندارد!

بلافاصله بعد از خروج از ایران به مقاومت ایران پیوست و با همسرش در همه صحنه‌های مقاومت حضوری پر رنگ و قدرتمند داشت. دفاع جانانه‌اش از مجاهدین و مقاومت ایران به‌خصوص خانم رجوی و آقای مسعود رجوی و زنان مجاهد زبان‌زد همگان بود و در این مسیر با پرداخت بهای سنگین به مسیری که جانانه انتخاب کرده بود تا به آخر استوار و مقاوم وفادار ماند.

باید به او گفت: «رفتی و بی‌تو دلم پر درده» اما «رویش ناگزیر جوانه‌ها» بی‌ که کاشتی و «بنفشه در ٢٠٩» که افتخار نوازندگی با شما را هم در کنار سازنده آن آثار ارزشمند مبارزاتی استاد محمد شمس داشتم و نیز همه آثار ماندگاری که برای مقاومت فریاد زدی همواره جاودان خواهی بود .

این سوگ سخت و سنگین را به دوست و همرزم عزیز مان فریدون ژورک و خانواده دلبند مرجان عزیز و همه یارانش به‌خصوص به خانم مریم رجوی که مرجان ایشان را «برجسته‌ترین زن مبارز معاصر» می‌نامید و همه زنان هم بندش و یاران همرزم در مقاومت از صمیم قلب تسلیت می‌گویم .

مرجان چه سبک‌بال پرکشید!

وجودش همواره مایه مسرت و مهربانی و رفتار و منش انسانیش تحسین‌برانگیز بود. او مجسمه محبت و تواضع بود و ضمیری صاف هم‌چون آیینه داشت که به‌سرعت همسان نام با مسمایش دلها را تسخیر می‌کرد و خوش بر دل و جان می‌نشست.

فقدانش سخت و دردناک و اندوهبار است اما همواره در دل و جان آزادیخواهان این سرزمین مانا و فراموشی ناپذیر خواهد ماند.

یاد و خاطره تابناک و عطرآگین او گرامی باد!

حمیدرضا طاهرزاده

فرشته و رحمان کریمی:

رهبران سرفراز مقاومت ایران آقای مسعود رجوی و خانم مریم رجوی

اشرف۳ قهرمان

سازمان پرافتخار مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران

هنرمند افتاده و پر بار آقای فریدون ژورک و تمامی یاران مقاومت

خبر غیرمنتظره درگذشت هنرمند نامدار متعهد ایران خانم مرجان بی‌مبالغه برای ما شوک‌آور بود. مگر چون انسان والای فروتن مردمی از صفحه روزگار و تاریخ رنجبار ایران‌زمین می‌میرد؟ هرگز و هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق. همدردی صمیمانه ما را بپذیرید که خود واقعاً از چنین چرخش و گردش‌ها دردمندیم .

فرشته و رحمان کریمی

سرهنگ بهزاد معزی:

متأسفانه باخبر شدیم که بانوی هنرمند مقاومت مرجان که سال‌ها در کنار مردم، خودش و هنرش را صرف مبارزه برای آزادی کرد، از میان ما پر کشید، روحش شاد و یادش گرامی باد

هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق

ثبت است بر جریده‌ٔ عالم دوام ما

زینت میر هاشمی سردبیر نبرد خلق:

رفتی و بی‌تو دلم پر درده ... . به یاد مرجان عزیز، هنرمند محبوب و دوست داشتنی‌ام

هر وقت عزیزی را از دست می‌دادم این ترانه را گوش می‌دادم. از صبح که این خبر را شنیدم قلمم از نوشتن باز ایستاده بود. رفتنش این‌قدر غمگین کننده برایم بود که دلم نمی‌خواست فقدانش را در نوشته به ثبت برسانم. شانس این را داشتم که با مرجان عزیز از نزدیک آشنا بشوم. بسیار صاف و بی‌آلایش و مهربان بود. صمیمی و دوست داشتنی. خاطرات زندان او را گوش دادم. وی هنرمندی متعهد، آگاه بود . وی علاوه بر درخشش هنری، در مبارزه سیاسی علیه دیکتاتوری به درستی درخشید. یاد او همراه با صدایش و انتخاب سیاسی‌اش همواره مانا و جاودان خواهد بود.

فقدان مرجان هنرمند متعهد و دوست داشتنی‌ام را به آقای فریدون ژورک و خانواده وی و به خانواده بزرگ مقاومت و همه دوستدارانش و هم‌چنین جامعه هنری تسلیت می‌گویم.