728 x 90

پیامدهای انفجار مهیب لبنان، گشودن درهای خانه‌های مردم به روی بی‌خانمانها، داغ شدن هشتگ درهای خانه ما باز است - سخنگوی مجاهدین

 سخنگوی مجاهدین - ۱۶مرداد۹۹
سخنگوی مجاهدین - ۱۶مرداد۹۹

سخنگوی مجاهدین به جوانان مبارز و شورشگر در لبنان: آزمایش بزرگ بود و نبود لبنان مانند ایران فرا رسیده است. نباید بگذارید مردم لبنان زیر ضربه کمر خم کنند و دچار یأس و پژمردگی شوند. در برابر درد و رنج و خرابی و بی‌خانمانی به مجاهدت برخیزید و پرچم کارزار صد برابر برافرازید. به یاری مردم خود بشتابید. تجربه مجاهدین و رهنمود مقاومت ایران، بیرون کشیدن خیر عظیم از شر کثیر است. شر کثیر زمانهٔ ما در این منطقه از جهان عنکبوت ولایت فقیه و ایادی و مزدوران آن است. با جارو کردن خرابه‌ها و آثار شیطان ولایت فقیه و حزب آن لبنان نوین را برپا کنید و از نو بسازید.

به‌دنبال انفجار مهیب لبنان، دو هفته وضعیت اضطراری در این کشور اعلام شد. مروان عبود فرماندار بیروت ضمن اعلام این خبر گفت: نیمی از بندر بیروت به‌دلیل انفجار آسیب دیده است و بسیاری از قربانیان هنوز مفقود هستند یا زیر آوار مانده‌اند. شمار مجروحان نیز ۵هزار نفر است. وی شمار بی‌خانمانها را ۳۰۰هزار نفر ارزیابی کرد.

همزمان با بی‌خانمان شدن مردم لبنان، هشتگ #بیوتنا_مفتوحة (درهای خانه ما باز است) در شبکه‌های اجتماعی داغ شد. بسیاری از هتل‌ها نیز اعلام کردند اتاق‌های خالی را به بی‌خانمانها می‌دهند.

به گفته آسوشیتدپرس تحقیقات در مورد نگه‌داشتن ۲۷۵۰تن نیترات آمونیاک در بندر بیروت به مدت چندین سال در جریان است. شدت انفجار این مواد به حدی بود که ساختمانها تا شعاع ۱۰کیلومتری محل انفجار آسیب دیده‌اند.

به‌دنبال انفجار مهیب لبنان دادگاه بین‌المللی رفیق حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان صدور حکم متهمان پرونده را به ۲۸مرداد۹۹ موکول کرد. این حکم قرار بود روز جمعه ۱۷مرداد صادر شود. متهمان پرونده ترور رفیق حریری ۴تن از اعضای حزب‌الله لبنان هستند. رفیق حریری که در ۱۴فوریه ۲۰۰۵ – ۲۶بهمن ۱۳۸۳ ترور شد.

دیدار ماکرون از بندر بیروت؛ مردم حاضر در صحنه فریاد می‌زدند ما را از دست حزب‌الله رها کنید

خبرگزاری رویترز ۱۶مرداد از بیروت گزارش کرد امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه دو روز بعد از انفجار عظیم بیروت از خیابانهای نابود شده آن بازدید کرد. هنگام بازدید وی مردم حاضر در صحنه شعار سرنگونی رژیم لبنان را می‌دادند و رهبران آنرا متهم به فساد و کشاندن لبنان به یک فاجعه کردند. در حالی‌که او به مردم قول ارسال کمکهای بیشتر پزشکی را می‌داد مردم فریاد می‌زدند انقلاب و شعار می‌دادند: «مردم خواهان سرنگونی این رژیم هستند».

ماکرون گفت: «تغییر سیاسی در لبنان ضروریست». مردی از بین جمعیت به ماکرون گفت: «امیدواریم کمکها به‌دست مردم لبنان برسد و نه دستان سیاستمداران فاسد».

تعدادی در جمعیت فریاد می‌زدند: «ما را از دست حزب‌الله رها کنید».

ماکرون بعد از بازدید از یک داروخانه که در انفجار آسیب دیده است به مردم گفت: «‌من خشم شما را درک می‌کنم. من نیامده‌ام تا چک سفید به این رژیم بدهم».

امانوئل ماکرون برای اصلاحات سیاسی به رهبران این کشور ضرب‌الاجل داد و گفت: «۱ سپتامبر بازمی‌گردم و اگر تا آن موقع آنها از پسش برنیایند، من مسئولیت سیاسی خود را به‌عهده می‌گیرم».