728 x 90

پزشک ایتالیایی: کووید-۱۹ در حال از دست دادن قدرت و توانایی اولیه‌اش است

کرونا در جهان
کرونا در جهان

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۲خرداد گزارش داد یکی از پزشکان متخصص و نامدار ایتالیایی می‌گوید کروناویروس جدید، عامل همه‌گیری مرگبار کووید-۱۹، در حال از دست دادن قدرت و توانایی اولیه‌اش است و شمار کم‌تری قربانی در ایتالیا بر جای می‌گذارد.

دکتر آلبرتو زانگریلو گفت: در حقیقت این ویروس دیگر از نظر بالینی در ایتالیا وجود ندارد.

وی افزود: اندازه ویروس از نظر کمی، به‌میزان چشم‌گیری کمتر از میزانی‌ست که یک یا دو ماه پیش رویت می‌شد.

دکتر زانگریلو، از مدیران بیمارستان سن رافائل در میلان، شمال ناحیه لمباردی، مرکز بحران ناشی از همه‌گیری ویروس در ایتالیا است. او پزشک معالج نخست‌وزیر پیشین ایتالیا نیز بود.

گفتنی است که ایتالیا با بیش از ۳۳هزار قربانی، سومین کشوری‌ست در جهان که بالاترین میزان درگذشتها را به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونای سارس-۲ (کرونا) ثبت کرده‌اند. ایتالیا، در کنار ایران و کره جنوبی، از جمله نخستین کشورهایی بودند که همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ پس از چین در آنها به‌طور گسترده شایع شد.

شمار موارد ابتلا و درگذشت در ایتالیا به‌طور چشم‌گیری از ماه گذشته به این سو رو به کاهش گذاشته است.

از سوی دیگر دکتر ماتئو باستی، رئیس بخش بیماریهای عفونی در بیمارستان سن مارتینو در شهر جنوآ نیز در مصاحبه‌یی با خبرگزاری «آن‌س‌ا» گفته ویروس ضعیف شده است: «مشخص است که کووید-۱۹ امروز آن‌چیزی نیست که قبلاً بود».

ساندرا زامپا، یکی از معاونان وزارت بهداشت ایتالیا در بیانیه‌یی گفته: «تا زمانی‌که شواهد علمی در حمایت از نظریه ناپدید‌شدن ویروس در دست نیست… من از تمام کسانی که با اطمینان در این مورد ابراز نظر می‌کنند، دعوت می‌کنم مردم را به سردرگمی دچار نکنند».