728 x 90

پاسدار جلیلی: ۱۵۰۰ تحریم در حوزه‌های بانکی، نفتی، صنایع فلزی، فولاد، معدن، عمران و نساجی از سوی آمریکا

پاسدار جلیلی
پاسدار جلیلی

پاسدار سعید جلیلی با اذعان به گستره تحریم‌های آمریکا علیه رژیم آخوندی به بخشی از آثار آن اعتراف کرد و گفت: «از زمان خروج ترامپ از برجام تاکنون، ۲۷۱شخصیت و ۲۵۹نهاد، ۳۳هواپیما و ۱۱کشتی ایرانی را تحریم کرده‌اند؛ در کنار این میزان تحریم، ۳۸شخصیت و ۱۳۹نهاد خارجی که با ایران همکاری و رابطه اقتصادی داشته‌اند را نیز تحریم کرده‌اند. این ۷۵۱تحریم علاوه بر ۸۰۲تحریمی است که پیش از برجام وضع شده و قرار بود با برجام به‌اصطلاح لغو شوند».


وی با تأکید بر همه‌جانبه بودن تحریم‌ها گفت: «وقتی از ۲۵۹ نهاد ایرانی مورد تحریم سخن می‌گوییم، تنها یکی از آنها بانک مرکزی است و این یعنی تمام سیستم مالی کشور تحت تحریم است. بسیاری از بانک‌های مثل بانک‌های ملی، ملت، پارسیان، آینده، تجارت، توسعه صادرات و... نیز از جمله مواردی است که در دوره ترامپ تحریم شده‌اند».


پاسدار جلیلی در مورد پیچیدگی رفع تحریم‌های رژیم گفت: «نکته مهم اینجاست که آمریکایی‌ها این تحریم‌ها را در قالب دستورهای اجرایی جدید وضع کردند و علاوه بر برچسب هسته‌یی، یا شناسه‌های دیگری نظیر تروریسم، حقوق‌بشر، همکاری با سپاه پاسداران و... را نیز به این تحریم‌ها چسبانده‌اند. یعنی این تحریم‌ها خارج از موضوع هسته‌یی بازتعریف شده‌اند و اگر بایدن هم به برجام بازگردد به شما خواهد گفت برای رفع این ۱۵۰۰ تحریم بیایید و بر سر موضوعات دیگر مذاکره کنید».


پاسدار جلیلی در مورد موضع اروپا و آمریکا در قبال برجام گفت: «هنوز بحث مذاکره پیش نیامده، رسماً اعلام کردند که ایران باید به تمام تعهداتش در برجام بازگردد تا در عوض برای دستیابی به اقلامی خاص در زمینه مقابله با ویروس کرونا چارچوبی را مقابلش قرار دهیم؛ یعنی بدون پایبندی به تعهدات سابق خود و با محروم کردن ملت ایران از حقوق بدیهی‌اش، هم‌چنان بر مدار قبلی می‌چرخند و این طبعاً مورد قبول مردم ما نیست» (رجا نیوز ۲۵دی).