728 x 90

ویلبر راس: ما به لیست‌گذاری افراد و طرفهایی که برخلاف قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند، ادامه می‌دهیم

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا
ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا

ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده در کنفرانس مطبوعاتی مشترک روز گذشته ۳۱شهریور در مورد تحریم‌ها علیه رژیم ایران گفت: «این وزارتخانه پنج دانشمند ایرانی را به‌دلیل فعال‌کردن یا کمک به برنامه توسعه هسته‌یی رژیم ایران، که مغایر امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده است، به فهرست تحریم‌های خود اضافه می‌کند. افراد اضافه شده به لیست موجودیتها عبارتند از: «احمد نوزاد قلیک، بهنام پورعمادی، حمید سپهریان، مجتبی فرهادی گنجه و سید جواد احمدی».

ویلبر رأس افزود: «این پنج نفر نقش مهمی در برنامه توسعه سلاحهای هسته‌یی رژیم ایران ایفا کرده‌اند و هم‌چنان برای این رژیم کار می‌کنند.

ارتقا هسته‌یی رژیم ایران به بی‌ثباتی در منطقه می‌افزاید و رژیم ایران تهدیدی آشکار برای صلح و امنیت بین‌المللی است. وزارت بازرگانی در کنار رئیس‌جمهور ترامپ در تعهدش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی ایستاده است. ما هم‌چنان به تحقیق تهاجمی و لیست‌گذاری افراد و طرفهایی که برخلاف امنیت ملی ایالات متحده و قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

از سال۲۰۱۷، وزارت بازرگانی بیش از ۶۰ نهاد در سراسر جهان را به‌دلیل مشارکت در فعالیت‌های پشتیبانی از برنامه‌های موشکی، هسته‌ای، سلاحهای کشتار جمعی و سایر برنامه‌های نظامی ایران به لیست موجودیتها اضافه کرده است.

بر اساس بخش ۷۴۴.۱۱ (b) از مقررات اداره صادرات (EAR)، لیست موجودیت، افراد یا سازمانهایی را مشخص می‌کند که به‌طور منطقی عقیده بر آن است که در فعالیت‌های مغایر با امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده دخیل هستند، یا دارای خطر قابل توجهی از دخیل بودن یا شدن را دارند.»