728 x 90

وزارت ارتباطات رژیم حمله سایبری به سازمانهای دولتی را تأیید کرد

حملات سایبری - عکس از آرشیو
حملات سایبری - عکس از آرشیو

در پی انتشار اخباری درباره حملات سایبری روز گذشته به چند وزارتخانه و سازمان دولتی در رژیم آخوندی، مرکز ماهر، وابسته به وزارت ارتباطات رژیم، حمله سایبری به دو سازمان دولتی را تأیید کرد.

به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی رژیم، مرکز ماهر (مدیریت مرکز امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) که زیر نظر وزارت ارتباطات فعالیت می‌کند، چهارشنبه ۲۳مهر اعلام کرد که «رخداد حمله مهم سایبری صرفاً مربوط به دو سازمان دولتی بوده که مراجع مسئول در حال رسیدگی به موضوع هستند».

با وجود تأیید حملات سایبری به بخشی از تأسیسات زیربنایی رژیم، وزارت ارتباطات اسامی مراکز و دستگاههای دولتی که مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اند را هنوز اعلام نکرده است.

تایید حملات سایبری از سوی وزارت ارتباطات پس از آن انجام شد که منابع غیررسمی روز سه‌شنبه گزارشهایی درباره حمله سایبری به سازمان بنادر و کشتیرانی، زیرساخت‌های چند بندر مهم ایران و هم‌چنین اختلال در سیستم بانکی منتشر کردند.

مرکز ماهر وابسته به وزارت ارتباطات، هم‌چنین قطع شبکه و خدمات تعدادی از دستگاهها و سازمانهای دولتی را تأیید کرد و افزود که «برخی دستگاههای دولتی بر اساس برداشت یا تحلیل خود پس از دریافت هشدارها اقدام به قطع موقت برخی خدمات و انجام تست‌های فنی کردند که به‌دلیل احتیاط صورت گرفته است».

در این اطلاعیه، مرکز ماهر اعلام کرد که هم‌زمان با حملات سایبری به تعدادی از سازمانها، بر اساس «برخی تحلیل‌ها و برآوردهای فنی، هشدارهای پیشگیرانه برای مسئولان و کارشناسان دولتی در سطح ملی» صادر کرده است ولی این هشدار به‌معنای این نیست که همه این سازمانها و دستگاههای حکومتی مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اند.

خاطرنشان می‌شود در بهار و تابستان سال جاری رویدادهای متعددی چون آتش‌سوزی و انفجار در برخی مراکز زیربنایی، نظامی و هسته‌یی در رژیم رخ داد. از جمله مهم‌ترین این موارد، انفجار و آتش‌سوزی در چند نیروگاه و تأسیسات برق، مراکز نظامی محل ساخت موشک در شرق تهران و انفجاری بزرگ در محل ساخت سانتریفوژهای پیشرفته در تأسیسات هسته‌یی نطنز است.

کمتر از بیست‌و چهار ساعت پس از انفجار در تأسیسات هسته‌یی نطنز غلامرضا جلالی، سرکرده سازمان پدافند غیرعامل، در یک برنامه تلویزیونی با بیان این‌که عمده انفجارهای رخ داده ناشی از رعایت نکردن مسائل ایمنی است، گفت: «ممکن است بخشی نیز ناشی از حرکات عناصر ضد انقلاب یا دخالت دشمن باشد و اگر اثبات شود به کشورمان حمله سایبری شده است، پاسخ می‌دهیم».

رئیس سازمان پدافند غیرعامل رژیم به مواردی از حملات سایبری نیز اشاره کرد و گفت که به‌علت شرایط کرونایی، بیشتر دسترسی‌ها تسهیل شده و بنابراین حملات هکرها نیز افزایش یافته است.