728 x 90

واکنش ظریف به‌اظهارات آنتونی بلینکن: کسی که خارج شده به‌توافق برگردد

ظریف وزیر خارجه آخوندها
ظریف وزیر خارجه آخوندها

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم آخوندی روز ۱۰بهمن در کنفرانس خبری ترکیه با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره اظهارت بلینکن وزیر خارجه آمریکا با سرخوردگی گفت: «آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهدات را نقض کرده و الآن هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهداتش را اجرا کند. به‌محض این‌که تعهداتش را اجرا کند و ما نفع آن را ببینیم، ما نیز اجرا خواهیم کرد. ادعاهای مقامات جدید آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به تعهدات، نه منطقی است و نه هیچگاه اجرا نمی‌شود».

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز ۸بهمن در نخستین کنفرانس خبری خود گفت: «بایدن به‌وضوح گفته است  اگر رژیم ایران به متابعت کامل از برجام و التزاماتش برگردد؛ آمریکا هم همین کار را خواهد کرد».

وی افزود: «ما بعد این را به‌عنوان یک پلتفرم استفاده می‌کنیم تا با متحدان و همکارانمان به توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر  برسیم و هم‌چنین به برخی از موضوعات دیگر بپردازیم که عمیقاً در رابطه با رژیم ایران مسأله ساز بوده‌اند. اما مسیری طولانی تا آن نقطه داریم. رژیم ایران در حال حاضر در جبهه‌های مختلف، از برجام تبعیت نمی‌کند و تا وقتی تصمیم بگیرد که به متابعت بازگردد زمان می‌گیرد که این برای ما زمانی فراهم می‌کند تا ارزیابی کنیم که آیا رژیم ایران به التزاماتش عمل می‌کند یا خیر. بنابراین ما حداقل در چنین نقطه‌یی نیستیم. اما این‌که اگر ایران تصمیم بگیرد به متابعت بازگردد با این موضوع چه باید کرد باید به شما بگویم که ما تیمی قوی از کارشناسان می‌سازیم و چشم‌اندازهای متفاوتی روی این موضوع ارائه می‌کنیم».

تخت روانچی، سفیر رژیم در سازمان ملل متحد در واکنش روز ۱۰بهمن گفت: «طرفی که باید تغییر مسیر دهد، آمریکا و نه ایران است. روانچی افزود: «پنجره بازگشت دوباره آمریکا به توافق هسته‌یی در حال بسته شدن است» و از دولت آمریکا خواست که «به‌سرعت اقدام کند» و تحریم‌های اقتصادی را لغو کند!

در همین روز واعظی رئیس دفتر آخوند روحانی گفت: «زمانی به‌تعهدات برجامی خود عمل می‌کنیم که مطمئن شویم اروپا و آمریکا به‌تعهدات خود عمل می‌کنند».

جک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید روز ۱۰بهمن در مورد بحران هسته‌یی رژیم گفت: «اولویت حیاتی برای دولت بایدن مقابله با بحران روزافزون هسته‌یی رژیم ایران است. رژیم ایران به انباشت میزان کافی از مواد هسته‌یی برای تولید سلاح اتمی نزدیک می‌شود».

جن ساکی سخنگوی کاخ‌سفید در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود در رابطه با گفتگوهای برجام گفت: «من نمی‌خواهم در مورد آن زمانبندی بدهم، ولی می‌توانم تصریح کنم که این نیازمند تبعیت رژیم ایران از الزامات توافق اتمی است. ما پیش از این گفتیم و من اینجا تکرار می‌کنم که بایدن معتقد است از طریق دیپلماسی آمریکا باید به‌دنبال طولانی‌تر کردن و تقویت محدودیتهای اتمی رژیم ایران باشد و به سایر موضوعات مورد نگرانی در رابطه با این رژیم، از جمله برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای آن نیز بپردازد».

جان کربی سخنگوی جدید وزارت دفاع آمریکا در دولت بایدن در کنفرانس مطبوعاتی ۹بهمن گفت: «در مورد رژیم ایران فکر می‌کنم هم‌چنان یک بازیگر شرور در منطقه است و هم‌چنان از تروریسم در سراسر خاورمیانه حمایت می‌کند و هم‌چنان تهدید علیه شرکا و دوستان ما در آنجا اعمال می‌کند و هم‌چنان برنامهٔ فعال موشک بالستیک دارد و اخیراً سانتریفوژهای خود را به‌گردش در آورده است».

وی گفت: «از نقطه‌نظر وزیر دفاع ما هنوز در خاورمیانه و به‌طور مشخص در خلیج‌فارس منافع مهمی در ایستادن در مقابل راه‌اندازی اقدامات تروریستی رژیم ایران در سراسر منطقه داریم، همین اخیراً حملاتی علیه تأسیسات در عراق بوده که منطقاً ما آن‌را ناشی از شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت رژیم ایران می‌دانیم».

سایت حکومتی مشرق ۱۰بهمن نوشت: «راهبرد دولت بایدن: اول: نظام به برجام برگردد-دوم: اجرای تعهدات برجامی نظام راست‌آزمایی شود-سوم: نظام برای ورود به مذاکرات دربارهٔ موشکی و منطقه‌یی اطمینان دهد-به زبان ساده: راهبرد ترامپ با ادبیات نرم».