728 x 90

واشینگتن فری بیکن: کارزار فشار حداکثر اقتصادی علیه رژیم ایران

پالایشگاه نفت - عکس از آرشیو
پالایشگاه نفت - عکس از آرشیو

واشینگتن فری بیکن به‌نقل از مقامهای ارشد آمریکایی و منابع دیگری در کنگره آمریکا گزارش داد، دولت ترامپ تمامی منافع تجاری (رژیم) ایران در اروپا و سایر نقاط را... به‌عنوان بخشی از کارزار «فشار حداکثر» (اقتصادی) علیه (حکومت) تهران قطع خواهد کرد.

این منبع نوشت، کشورهای اروپایی «هم‌چنان به‌دنبال راهی برای ادامهٔ تجارت پرمنفعت در تهران هستند. مقامهای دولت ترامپ و متحدان اصلی آن در کنگره به واشنگتن فری بیکن گفتند که وضعیت این‌طور باقی نخواهد ماند». یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «سپاه پاسداران تقریباًً در تمامی‌بخش‌های اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری گسترده‌یی دارد، از این‌رو شرکتهای اروپایی هرگز به‌طور واقعی نمی‌دانند که آیا از تجارت پشتیبانی می‌کنند یا از تروریسم و آزمایش ممنوعهٔ موشکی. اگر این خطرها برای منصرف‌کردن سرمایه‌گذاران کافی نیست، قطعاً خطر تحریم‌های ایالات متحده باید کافی باشد».

واشینگتن فری بیکن به‌نقل از یک منبع ارشد جمهوریخواه در کنگره که با دولت بر سر موضوع (رژیم) ایران کار می‌کند، اضافه کرد: «: «اغلب شرکتهای اروپایی می‌دانند که نباید در ایران سرمایه‌گذاری کنند اما به‌رغم پرتاب موشکهای بالستیک توسط (رژیم) ایران و تلاش آن برای انفجار (همایش) اپوزیسیون در خاک اروپا، همه شرکتها و یا شاید دولتها، این پیام را جدی نگرفته‌اند او تأکید کرد که نقش کنگره هم همین است و کارکنان از هر دو حزب برای گفتگو پیرامون نگرانی‌های مشترک دیدارهایی را برگزار می‌کنند تا کسانی که از جنایت‌های رژیم ایران حمایت می‌کنند را مورد تحریم قرار دهند.

گفتنی است برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا ضمن پیامی در توئیتر خود هشدار داده است تجارت با رژیم ایران می‌تواند به‌معنای تأمین مالی تروریسم باشد.

وی گفت: وقتی شرکتها با رژیم ایران تجارت می‌کنند، آنها احتمالاً تروریسم را تأمین مالی می‌کنند – شاید تروریسم در خاک کشور خودشان. هدف تحریمهای ما این است که این رژیم را از توانایی آن برای صدور تروریسم محروم کنیم.ما نسبت به دور زدن تحریمها هوشیار هستیم و در متوقف کردن آنها تردیدی به خود راه نخواهیم داد.

 

او روز ۲۴آبان در یک نشست تلفنی با اتحادیه اروپا گفت:‌ «شرکتها و بانکهای اروپایی که در چارچوب سازو کار مالی ویژه اتحادیه اروپا به همکاری با رژیم ایران ادامه دهند مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد».

پیشتر او گفته بود استراتژی جدید رئیس‌جمهور آمریکا رویکردی جامع به‌منظور پاسخگویی به کلیه تهدیدات رژیم ایران علیه صلح و امنیت است. او تأکید کرده بود که رژیم میزان بسیاری از درآمدهای تجاری خود را برای تأمین مالی تروریسم در سراسر جهان استفاده می‌کند و هدف کشورش ممانعت از دستیابی این رژیم به پول‌هایی است که با استفاده از آن به تروریسم، برنامه‌های اتمی و موشکی و سایر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه دامن می‌زند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات