728 x 90

واشنگتن پست: در وین حوزه بحث روی موضوعات مختلف بسیار محدود است و جایی برای بحثهای متفرقه نیست

مذاکرات وین
مذاکرات وین

واشنگتن پست روز ۱۲مرداد در گزارشی از مذاکراتی هسته‌ای رژیم ایران که قرار است مجددا در وین برگزار شود نوشت: یک مقام ارشد وزارت‌خارجه به شرط ناشناس ماندن گفت: حوزه بحث روی موضوعات مختلف بسیار محدود است و جای بحث بر سر موضوعات متفرقه نیست، ما در این مرحله قرار نیست دوباره‌کاری کنیم، باید خیلی سریع بدانیم آیا توافق ممکن است یا خیر.

واشنگتن پست افزود: مذاکرات بر سر بازگشت به توافق هسته‌یی ایران روز پنجشنبه در وین از سر گرفته می‌شود و شرکت‌کنندگان ابراز خوش‌بینی چندانی نمی‌کنند که بتوان در مورد آنچه تسهیل‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات به آن اشاره کرده، در تلاش برای آخرین فرصت نهایی‌کردن یک توافق جدید، به توافق رسید.

شش کشور که در مذاکرات نقش مستقیم دارند... برای بررسی متن جامع توافقنامه‌ای ملاقات می‌کنند که جوزپ بورل اواخر ماه گذشته روی میز گذاشت بعد از آن که جمعبندی کرد که «فضای سازشهای مهم بیشتر، دیگر تمام شده است»... .

 

رویترز در همین رابطه نوشت: آمریکا و ایران مذاکرات هسته‌یی را از سر می‌گیرند. انتظارات ایالات متحده‌ اندک است

... علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد رژیم ایران پیش از عزیمت به وین در توئیتی نوشت: توپ در زمین واشنگتن است تا این پیمان را نجات دهد... راب مالی گفت که او به وین می‌رود اما گفت انتظار پیشرفت مهمی را ندارد...

 

وال استریت ژورنال نوشت: ایران، آمریکا و اتحادیهٔ اروپا روز چهارشنبه گفتند که مذاکره‌کنندگان خود را برای آنچه که می‌تواند مذاکرات جهت احیای توافق اتمی ۲۰۱۵ با تهران را تعیین‌تکلیف کند به وین خواهند فرستاد اما انتظار برای انعقاد توافق بعد از ماه‌ها که مذاکرات معوق مانده، چندان بالا نیست...

بنا به گفتهٔ کسانی‌که با گفتگوها آشنا هستند، ایران فعلاً موافقت کرده که خواسته خود برای لغو لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران توسط آمریکا را کنار بگذارد. ولی هنوز خواستار تضمینهای قوی‌تر است که واشنگتن مجدداً توافق را ترک نخواهد کرد و تحریم‌ها را مجدداً روی تهران اعمال نخواهد نمود... .

در حالی‌که انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر نزدیک می‌شود و برنامهٔ اتمی ایران به‌سرعت جلو می‌رود، دیپلمات‌های غربی می‌گویند عدم پذیرش بازگشت به توافق اتمی در زمان فعلی می‌تواند احیای توافق اتمی را غیرممکن سازد.

 

فایننشال تایمز نوشت:... هنوز مشخص نیست که اتحادیه اروپا چه پیشنهادی دارد، اما یکی از خواسته‌های اصلی ایران این بوده است که دولت بایدن تضمین‌هایی ارائه دهد که آمریکا نتواند به‌طور یکجانبه از توافق در آینده دست بکشد.

رژیم ایران هم‌چنین خواهان کاهش بیشتر تحریم‌ها برای اطمینان از دریافت کامل منافع اقتصادی این توافق است.

ایران خواهان تضمین عدم تکرار تاریخ است. اما کارشناسان می‌گویند که ارائه ضمانتهایی که تهران به‌دنبال آن است برای واشنگتن غیرممکن است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5b96dd9d-a9bf-42c9-90ab-1c137682fe5a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات