728 x 90

هواپیمای نظامی روسیه توسط پدافند رژیم سوریه سرنگون شد

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

خبر سقوط هواپیمای نظامی روسی با ۱۴سرنشین در نزدیکی پایگاه حمیمیم در استان لاذقیه سوریه را وزارت دفاع روسیه در شامگاه دوشنبه ۲۶شهریور۹۷ با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد. به گفته این منبع این هواپیما اشتباهی توسط پدافند رژیم اسد سرنگون شده است

رویترز به‌نقل از وزارت دفاع روسیه در گزارش خود آورده است، مسکو می‌گوید این هواپیما همزمان با بمباران مواضعی در سوریه از سوی اسراییل و فرانسه از صفحه رادارهای کنترل محو شده است. بنا بر این گزارش، چهار فروند جت اف۱۶اسراییل و ناوچه اورین (Auvergne) فرانسه در حمله موشکی دوشنبه شب به استان لاذقیه حضور داشتند.

این اولین بار است که خبر از مشارکت احتمالی نیروهای فرانسه در بمباران مواضع نظامی-امنتیتی ارتش سوریه همراه با اسراییل منتشر می‌شود.

 

آمریکا در مورد سقوط هواپیمای روسی چه می‌گوید؟

یک مقام نظامی ایالات متحده آمریکا در واکنش به این خبر گفت واشنگتن گمان می‌کند که سیستم دفاع ضدهوایی سوریه در زمانی که مشغول مقابله با حملات موشکی به لاذقیه بود، این هواپیمای «خودی» را به اشتباه سرنگون کرده باشد.

فرماندهی روسیه می‌گوید هواپیمای ایلوشن مدل۲۰حدود ساعت ۸شب به وقت محلی و در حالی که به فرودگاه حمیمیم بازمی‌گشت، ناپدید شد.

بنا بر خبرهای منتشر شده تماس برج کنترل زمانی قطع شد که این هواپیما در ۳۵کیلومتری سواحل غربی سوریه در حال پرواز بود.

اسرائیل و فرانسه تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی به مشارکت خود در حمله دوشنبه شب نشان نداده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

همکاریهای مخفیانه هواپیمایی روسیه و رژیم ایران و اسد

خبرگزاری رویتر روز جمعه ۱۷فروردین گزارش مشروحی از همکاریهای مخفیانه هواپیمایی روسیه و رژیم ایران و اسد فاش کرد.

به گزارش رویتر روسیه طی هفت سال گذشته ۸۴ایرباس دست دوم و هواپیمای بوئینگ، به‌دست آورده است. از این ۸۴هوایپما دست کم ۴۰فروند آن در ایران و سوریه و عراق استفاده شده که (اطلاعات آنها) مسیرهای پرواز و درخواستهای داده شده برای کار با آنها مشخص شده است.

این هواپیماها از طریق یک پل هوایی میان این کشورها در پرواز بودند. در حالی که هیچ شماره پروازی نداشته و در هیچ سازمانی ثبت نشدند تا با دست باز تحریمهای آمریکا را دور بزنند.

 

سوریه، حملات هوایی روسیه در نقض قرارداد آتشبس

بنا‌ به گزارش وال‌استریت ‌ژورنال سوم تیرماه ۹۷، روسیه، متحد بشار اسد، روز یکشنبه در جنوب غربی سوریه اقدام به حملات هوایی کرد و قرارداد آتش‌بس با آمریکا و اردن را زیر پا گذاشت، این در حالیست که نیروهای متحد بشار اسد برای تصرف مناطق قدرت اپوزیسیون فشار می‌آورند.

حملات هوایی روسیه همزمان با بمبهای بشکه‌یی و خمپاره‌باران رژیم سوریه آخرین علائم از اقدامات نظامی است که در جنوب غربی کشور در حال انجام است.

بنا‌ به‌گفته فعالان اپوزیسیون سوریه، در بمبارانها ۵شهروند غیرنظامی کشته و همچنین یک بیمارستان و یک مرکز امداد اورژانس نابود شدند...

وال استریت ژورنال نوشت، به‌نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا قصد ندارد به درگیری بین اپوزیسیون سوریه از یک‌سو و نیروهای روسیه و نیروهای تحت حمایت رژیم ایران که از بشار اسد حمایت می‌کنند کشیده شود.

بنا‌ به‌گفته چندین تن از فرماندهان شورشیان، شنبه شب که حملات هوایی روسیه در حال شروع بودند آمریکا به شورشیان گفت انتظار دخالت نظامی واشنگتن به‌نفع آنها را نداشته باشند.

سازمان ملل در مورد تاثیرات انسانی و منطقه‌یی درگیریهای جنوب سوریه هشدار داده و گفته است در حدود ۶۰۰۰شهروند غیرنظامی تا کنون از خانه‌های خود در نزدیکی خط مقدم فرار کرده‌اند.

 

سناتور منندز: رژیم ایران و روسیه نباید از نوشتار قطعنامه سازمان ملل برای آتش‌بس سوریه سوء‌استفاده کنند

سناتور باب منندز روز شنبه طی پیامی در مورد قطعنامه سازمان ملل در مورد آتش‌بس در سوریه گفت: قطعنامهشورای امنیت برای آتش‌بس بدون تأخیر سی روزه در سوریه فراخوان می‌دهد. به روسیه، رژیم ایران و اسد نباید اجازه داد تا از متن این قطعنامه سوء‌استفاده کنند. ما نیازمند رهبری ایالات متحده هستیم تا پافشاری کند که بدون تأخیر یعنی همین الآن. این شیوه‌یی است که ما می‌توانیم غوطه را نجات دهیم.

 

سفارت آمریکا در سوریه: رژیم سوریه و حامیانش روسیه و رژیم ایران به حملات خود علیه غوطه شرقی ادامه می‌دهند

سفارت آمریکا در سوریه روز سه‌شنبه هشتم اسفند ۹۶ گفت: رژیم سوریه و حامیان او روسیه و رژیم ایران به‌رغم آتش‌بس اعلام شده توسط شورای امنیت سازمان ملل به حملاتشان علیه غوطه شرقی که یک منطقه با جمعیت متراکم در حومه دمشق است، ادامه می‌دهند.

کاخ سفید طی فراخوانی خواهان "خاتمه فوری" تهاجم سوریه شد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت: دولت سوریه در حال تهدید و ارعاب هولناک صدها هزار نفر از شهروندان با حملات هوائی، آتشباری، موشکها و یک تهاجم زمینی در چشم‌انداز است. استفاده این رژیم از گاز کلر به‌عنوان یک سلاح فقط اینرا تشدید می‌کند.... دونالد ترامپ از چند وقت پیش رژیم سوریه را در وضعیت هشدار رسمی قرار داده است.

 

کاخ سفید کشتار جمعی در سوریه با حمایت روسیه و رژیم ایران را محکوم کرد

کاخ سفید روز یکشنبه ۱۳ اسفند دخالت روسیه و رژیم ایران در کشتار جمعی سوریه در غوطه شرقی را محکوم کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌یی گفت کم‍‍پین رژیم سوریه که توسط روسیه و رژیم ایران حمایت می‌شود در حال کشتار شهروندان غیرنظامی به بهانه دروغین عملیات ضدتروریستی است.. بعد از به تأخیر انداختن تصویب قعطنامه ۲۴۰۱شورای امنیت سازمان ملل که خواهان یک آتش‌بس سی روزه در سراسر سوریه گردیده، روسیه مفاد این قطعنامه را نادیده گرفته و اقدام به کشتن شهروندان غیرنظامی زده است. مشابه اقدامی که برای نابودی شهر حلب در سال ۲۰۱۶ بکار گرفتند که منجر به کشته شدن هزاران نفر از شهروندان غیرنظامی گردید،... جهان متمدن نباید استفاده ادامه‌دار رژیم اسد از تسلیحات شیمیایی را تحمل کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات