728 x 90

هشدار سه کشور اروپایی از انقضای تحریم تسلیحاتی رژیم ایران

سایت وزارت‌خارجه انگلستان - هشدار نسبت به انقضای محدودیت تحریم تسلیحاتی رژیم
سایت وزارت‌خارجه انگلستان - هشدار نسبت به انقضای محدودیت تحریم تسلیحاتی رژیم

سه کشور اروپایی نسبت به انقضای محدودیت تحریم تسلیحاتی رژیم هشدار دادند.

سایت وزارت‌خارجه انگلستان ۲۴مرداد اعلام کرد: «ما همواره نگرانی‌های خود را در مورد رفتار بی‌ثبات کننده رژیم ایران از جمله انتقال تسلیحات به یمن لبنان، سوریه و عراق در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ابراز کرده‌ایم.

ما در نتیجه در نگرانی‌های ابراز شده توسط تعدادی از اعضای شورا در مورد انقضای برنامه‌ریزی شده محدودیتهای تسلیحاتی علیه رژیم ایران در ماه اکتبر سهیم هستیم. وزرای خارجه سه کشور اروپایی روشن کرده‌اند که انقضای این محدودیتها عواقب مهمی بر امنیت و ثبات منطقه دارد».

شورای امنیت با ۱۱رأی ممتنع، ۲رأی موافق و ۲رأی مخالف قطعنامهٔ پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از اعلام نتیجه رأی‌گیری شورای امنیت طی بیانیه‌یی تأکید کرد: شکست سازمان ملل در اقدام قاطعانه در دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی غیرقابل توجیه است. هفته گذشته ۶کشور عضو شورای همکاری برای درخواست از شورای امنیت برای تمدید تحریم گردهم آمدند. آمریکا هرگز دوستان خود را در این منطقه که انتظار بیشتری از شورای امنیت داشتند رها نخواهد کرد. ما به تلاش برای تضمین آن که این رژیم مذهبی تروریستی آزادی خرید و فروش تسلیحات نداشته باشد تا که قلب اروپا و خاورمیانه و فراتر از آنرا تهدید کند، ادامه می‌دهیم.

کلی کرافت نمایندهٔ آمریکا در ملل متحد پس از اعلام نتایج رأی‌گیری شورای امنیت گفت: «ایالات متحده در طول این روند با حسن‌نیت عمل کرده و برای همه طرفهای ذیربط روشن کرده است که شکست به هیچ‌وجه یک گزینه نیست. ایالات متحده، بنا بر قطعنامه ۲۲۳۱، از تمام حقوق و اختیارات لازم برای آغاز روند بازگرداندن مفاد قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت برخوردار است. ایالات متحده در روزهای آینده به وعده خود، مبنی بر این‌که در تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی از هیچ کاری فروگذار نمی‌کند، عمل خواهد کرد».