728 x 90

نیویورک تایمز: نیروهای روسی همچنان با مقاومت سرسختانه اوکراینی‌ها روبه‌رو هستند - اوکراین در جنگ

اوکراین در آتش و خون
اوکراین در آتش و خون

نیویورک تایمز ۱۸اردیبهشت در گزارشی از تحولات جنگ اوکراین نوشت: کمتر از ۴۸ساعت مانده به سالگرد شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم و جشن پیروزی در مسکو، نیروهای روسیه در تلاش برای شکستن خطوط دفاعی اوکراین و محاصره نیروهای آنها در اطراف شهر سیویرودونتسک واقع در نزدیکی لوهانسک می‌باشند. اما هم‌چنان با مقاومت سرسختانه اوکراینی‌ها روبه‌رو هستند.

نیویورک تایمز افزود: اوکراینی‌ها بر مبنای این گمانه زنی که روز نهم مه می‌تواند نقطه عطفی در حملات مسکو باشد، از روز شنبه خود را برای حمله بالقوه شدید روسیه آماده کرده‌اند. آنها طی چند روز گذشته هم‌چنین موفق شده‌اند با باز پس‌گیری مجموعه‌یی از شهرها و روستاهای اطراف خارکیف، نفوذ روسها را از منطقه خنثی کرده و کنترل شهر را مجدداً به‌دست بگیرند. (نیویورک تایمز ۱۸اردیبهشت)

 

 

خبرگزاری تاس روز شنبه به‌نقل از سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت ارتش این کشور یک انبار تسلیحات سنگین و سخت افزارهای رزمی اوکراین در نزدیکی ایستگاه‌های راه‌آهن کراسنوگراد در منطقه خارکیف، را با بکارگیری سامانه های موشکی اسکندر منهدم کرده است. (خبرگزاری تاس ۱۷اردیبهشت)

 

 

سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه ۱۸اردیبهشت گفت نیروهای روسیه در منطقه دونتسک، با افزایش عملیات تهاجمی خود در شهرهای لیمان، پوپاسنا و سیویردونتسک، موفق شدند روستاهای شمالی شهر لیمان را تصرف کنند.

نیروهای روسیه در ماریوپل به تقویت لجستیکی و تسلیحات و مهمات گردانهای خود در اطراف کارخانه آزووتسال پرداختند. توپ‌باران آزووتسال هم‌چنان ادامه دارد.

وضعیت در مرز مولداوی و اوکراین نیز هم‌چنان مشتنج است. گردانهای رزمی ارتش روسیه در این منطقه در آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند.

سخنگوی نظامی اوکراین هم‌چنین گفت نیروهای این کشور در بیست و چهار ساعت گذشته سه فروند پهپاد و دو موشک کروز روسیه را ساقط کرده‌اند. (ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین ۱۸اردیبهشت)

 

 

فرماندار منطقه لوهانسک در شرق اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد در اثر بمباران یک مدرسه در این منطقه شصت غیرنظامی کشته شدند. گفته می‌شود در این مدرسه بیش از ۹۰غیرنظامی پناه گرفته بودند. به‌گفته فرماندار لوهانسک در اثر آتش‌سوزی گسترده حاصل از بمباران، امدادگران تنها موفق شدند سه جسد را از لابلای آوارها بیرون بکشند. سی تن دیگر نیز موفق شدند خود را نجات دهند که از میان آنها هفت نفر به‌شدت مجروح هستند. وی افزود به احتمال زیاد بقیه کسانی که زیر آوار ساختمان مانده‌اند جان‌باخته‌اند. (اوکراین نیوز: ۱۸اردیبهشت)

 

 

روز شنبه رئیس مدیریت دفاع ملی روسیه اعلام کرد عملیات بشردوستانه تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزووتسال در ماریوپل به پایان رسید. وی گفت طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، مجموعاً ۵۱نفر شامل ۱۸مرد، ۲۲زن و ۱۱ کودک از این محل به بیرون انتقال یافتند. خبرگزاری تاس که این خبر را مخابره کرد به‌نقل از همین مقام روسی افزود غیرنظامیان نجات یافته با همراهی نمایندگان سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ به مکانهای مورد نظر برای اسکان موقت منتقل شدند.

همزمان نماینده فرماندهی نظامی روسیه در منطقه جنوب به خبرگزاری تاس گفت تاکنون هیچیک از نیروهای نظامی اوکراینی باقیمانده در آزووتسال با پرچم سفید از این کارخانه بیرون نیامده‌اند (خبرگزاری تاس۱۷ اردیبهشت).

 

شب گذشته زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در پیام ویدئویی خود خطاب به مردم اوکراین، ضمن قدردانی از تلاش همه هیأتهای بین‌المللی برای نجات جان غیرنظامیان محاصره شده در کارخانه آزووتسال ماریوپل گفت: در اولین مرحله عملیات نجات غیرنظامیان، ما توانستیم بیش از سیصد نفر شامل کودکان، سالمندان و زنان را از آزووتسال خارج کنیم. در واقع ما فقط غیرنظامیان را از آنجا بیرون آوردیم.

وی افزود: اکنون ما برای مرحله دوم عملیات نجات آماده می‌شویم. این مرحله از عملیات، مجروحان و پزشکان را در بر خواهد گرفت. البته این در صورتی امکانپذیر است که همه طرفها به توافق خود پایبند بمانند و هیچ دروغی در کار نباشد. (تلگرام زلنسکی۱۷ اردیبهشت)

 

 

روز یکشنبه ۱۸اردیبهشت شمار دیگری از شخصیتها و مقامات کشورهای جهان از اوکراین دیدار کرده و حمایت خود را از مردم و مقاومت این کشور ابراز داشتند. در میان کسانی که در این روز به اوکراین رفتند، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا بود که از شهر ایرپین بازدید نمود. و گفت از دیدن وسعت خرابی و جنایاتی که صورت گرفته شوکه شده است.

علاوه بر ترودو آندره پلنکوویچ، نخست‌وزیر کرواسی در کی‌یف با زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از سفر جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهور آمریکا به اوکراین خبر داد. این سفر که روز یکشنبه برگزار شد، جیل بایدن با اولینا زلنسکی همسر رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد.

در دیداری دیگر از اوکراین، خانم بربل باس، رئیس پارلمان آلمان نیز در رأس هیأتی وارد کی‌یف شد و با زلنسکی رئیس چمهور اوکراین، ملاقات کرد. (خبرگزاری آسوشیتدپرس۱۸ اردیبهشت)

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c4a7d785-022e-4229-8900-b3236763edbb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات