728 x 90

نیویورک تایمز: امیدی به توافق اسراییل و حماس پیش از ماه رمضان نیست

غزه
غزه

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، پنجشنبه ۱۷ اسفند، از توقف مذاکرات «حماس» و اسراییل در مورد توافق مبادله گروگانها خبر داد و اعلام کرد، امید برای آتش‌بس پیش از ماه رمضان در غزه بسیار کاهش یافته است.

این روزنامه به‌نقل از چند منبع آگاه به مذاکرات نوشت، موضوع اصلی اختلاف در مذاکرات هفته‌ها است که بی‌نتیجه بوده است.

این روزنامه به‌نقل از یک مقام منطقه‌یی که نامش فاش نشده نوشت، حماس می‌خواهد اسراییل چه در حال حاضر و چه پس از سه مرحله تبادل گروگانها به آتش‌بس دائمی پایبند باشد.

این مقام منطقه‌یی گفت، اسراییل با حمایت آمریکا درخواست حماس را رد کرده است و ترجیح داده بر مذاکرات تبادل گروگانها تمرکز کند.

این مقام افزود: «اسرائیل خواستار تمرکز بر توافق برای مرحله اول مبادله گروگانها شده است».

حماس، چهارشنبه ۱۶ اسفند اعلام کرد، با وجود موانعی که در مذاکرات قاهره ایجاد شده است، به مذاکرات ادامه خواهد داد و با میانجی‌ها برای دستیابی به مذاکرات آتش‌بس در غزه ادامه می‌دهد.

حماس افزود: با هدف دستیابی به توافقی که مستلزم توقف همه‌جانبه تجاوز علیه مردم ما به‌ویژه آتش‌بس دائمی، بازگشت آوارگان، عقب‌نشینی از نوار غزه و تأمین نیازهای مردم است، ادامه می‌دهیم

 

مذاکره کنندگان حماس، قطر و مصر در غیاب هیأت اسراییلی در چند روز گذشته برای دستیابی به آتش‌بس چهل روزه پیش از رمضان که از هفته آینده آغاز می‌شود، در قاهره دیدار کردند.

آخرین توافق تبادل اسرا بین دو طرف در اواخر نوامبر گذشته صورت گرفت که منجر به آزادی ۱۰۵ اسیر اسراییلی که از ۷ اکتبر در بازداشت حماس بودند، شد و در ازای آن حدود ۲۴۰فلسطینی از زندانهای اسراییل نیز آزاد شد.

بر اساس برآورهای اسرائیل، هنوز ۱۳۰ اسیر در غزه باقی مانده است و احتمالاً ۳۰نفر از آنها کشته شده‌اند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c9132a5c-7456-468d-b9c0-9ea6fcc20ec9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات