728 x 90

نامه زندانیان سیاسی بند ۸زندان اوین: آنچه در تلویزیون رژیم نشان داده شد فراتر از دروغ بود

زندان اوین
زندان اوین
  • اتاق‌هایی که به‌عنوان محل زندانیان نشان داده شد مربوط به غارتگران صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک سرمایه، حسین فریدون (برادر روحانی)، محمدعلی نجفی و مهدی هاشمی بود که از امکانات لوکس برخوردارند.

به‌دنبال صحنه‌سازی و نمایش تلویزیون رژیم در مورد وضعیت کرونا در زندان اوین، شماری از زندانیان سیاسی بند ۸ اوین، روز پنجشنبه ۲۳مرداد۹۹ این نمایش رسوا را افشا و اعلام کردند: «آنچه از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد فراتر از دروغ بود. تونل ضدعفونی‌کننده که در تصاویر ملاحظه کردید اساساً هیچ‌کدام از ما از وجودش مطلع نبودیم، چه برسد به این‌که در حین ورودمان به زندان از آن استفاده کرده باشیم. قرنطینه بند یک، نه چهارده روز، بلکه چند ساعت و نهایتاً یک روز پذیرای زندانیان تازه وارد است و زندانیان تازه وارد در بندهای چهار، هشت، هفت، به شکلی فرمالیته و در جوار دیگر زندانیان به‌اصطلاح قرنطینه می‌شوند؛ که برای نمونه شرح قرنطینه یکی از بندها را در پی خواهیم آورد.

گزارشی که از بند چهار پخش شد، مربوط به اتاق‌هایی می‌شد که افرادی مانند غارتگران صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک سرمایه، مؤسسه ثامن و چندین اختلاس‌گر سرشناس دیگر و سلطانهای خودرو و به همراه برخی سرداران تاریخ گذشتهٔ سپاه (که حتی از ترسشان نسبت به خشم ستمدیدگان اسامی مشخصی ندارند و برای نمونه گویا نام یکی‌شان سردار سیف است) و دیگر اسلافشان در آنجا سکونت داشته و دارند، و با اموال غارت شده‌ٔ مردم تحت ستم ایران و با خاصه‌خرجی اتاق‌هایی لوکس برای خود ترتیب داده‌اند. اتاق‌هایی که در آنها افرادی چون حسین فریدون (برادر رئیس‌جمهور) و محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران (فردی که با جرم قتل اساساً نباید در آن بند و این زندان باشند) و مهدی هاشمی (که در بند هفت در اتاق ویژه در ایامی که مرخصی نیست، به‌سر می‌برد) در آنجا سکونت دارند.

اما داستان بند۸ متفاوت است. بندی که قرار است به تعبیر خود زندانبانان نقش تبعیدگاه را داشته باشد. ابتدا این‌که بهداری که در تصاویر دیده بودید فاقد امکانات پزشکی لازم است و از فقر تجهیزات پزشکی و دارویی رنج می‌برد و ناتوان از ارایه کوچکترین خدمات پزشکی برای بیماران است.