728 x 90

ناتان سیلز برای مقابله با حمایت رژیم ایران از تروریسم به اروپا سفر می‌کند

ناتان سیلز
ناتان سیلز

سایت وزارت‌خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی اعلام کرد ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم، به چند کشور اروپایی سفر می‌کند تا با مقامهای این کشورها در خصوص حمایت رژیم ایران از تروریسم در اروپا مذاکره کند.

در این بیانیه آمده است وی در این سفر که از ۲۸ژانویه شروع می‌شود در سفر به دانمارک، سوئد و نروژ درباره تروریسم مورد حمایت رژیم ایران در اروپا، تعقیب تروریست‌های خارجی و مبارزه با سفر تروریستها مذاکره می‌کند.​

 

وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: «رژیم ایران هم‌چنان اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان است. در سالهای اخیر، رژیم ایران توطئه‌های تروریستی در فرانسه، دانمارک، هلند، آلبانی و جاهای دیگر را هدایت یا از آنها حمایت کرده است».

 

همچنین برای مقابله با تهدید تروریست خارجی که از اروپا و بخشهای دیگر جهان به‌منظور جنگیدن برای داعش سفر کرده بودند، ایالات متحده از شرکایش می‌خواهد که شهروندان خودشان را به کشورشان بازگردانند و آنها را به‌خاطر جرا‌ئمی که مرتکب شده‌اند تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

در دسامبر ۲۰۱۷، شورای امنیت ملل ‌متحد قطعنامه ۲۳۹۶ را تصویب کرد که کشورهای عضو را موظف می‌کند تا از ابزارهای کلیدی برای مقابله با سفر تروریستها از جمله فهرست تروریستهای تحت مراقبت و اطلاعات رزرو کردن خطوط هوایی استفاده کنند.

 

دن کوتس رئیس جامعه اطلاعاتی آمریکا روز سه‌شنبه ۹بهمن ۹۷ در جلسه استماع کمیته منتخب اطلاعات سنا گفت: رژیم ایران به جاه‌طلبیهای خود در منطقه ادامه داده و با وجود ضعیف شدن اقتصادش توانمندیهای نظامی خود را ارتقا می‌دهد.

 

وی افزود: تهران به حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد همان‌گونه که در اروپا اخیراً عوامل رژیم که قصد توطئه داشتند، دستگیر شدند. رژیم ایران بزرگترین زرادخانه موشکهای بالستیک در خاورمیانه را دارد. تلاشهای رژیم ایران برای تحکیم دخالتش در سوریه و تسلیح شبه‌نظامیان حزب‌الله، حملات هوایی اسراییل را برانگیخته است. این اعمال نشان‌دهنده دخالت درازمدت رژیم ایران در این منطقه و ریسک بروز جنگ است.

 

اعتراف به فعالیت‌ تروریستی و واکنشهای سراسیمه
اعترافی بی‌سابقه!

علی ماجدی در اعترافی نادر پرده از فعالیتهای تروریستی رژیم در خارج از کشور برداشت و در مصاحبه‌یی با خبرگزاری ایسنا گفت: «ما در داخل کشور با موضوعی هم‌چون "عملیات خودسرانه" مواجه هستیم، آیا می‌توانیم منکر شویم که در خارج از کشور نیز نمونه‌یی از این اتفاقات رخ نمی‌دهد؟».

این سؤالی است که جواب آن را نیز نامبرده در مصاحبه‌اش داده و در ادامه گفت: «باید به کسانی که معتقدند با انجام برخی از عملیاتها و یا خودسریها می‌توان منافع ملی کشور را تأمین کرد، به صراحت گفت‌ تصور آنها اشتباه است و اقدامات آنها نه در راستای افزایش قدرت ایران بلکه ضد قدرت است».

بسیار واضح است که موضوع فقط «تصور» نیست و اقدامات تروریستی مشخص در خاک اروپاست.

اقدامات مشخصی نظیر اقدام اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم و طراح بمب‌گذاری در گردهمایی بزرگ مجاهدین در تیرماه ۹۷در پاریس که در آلمان دستگیر و به بلژیک مسترد شد.

 

شکست نظام برای دربردن یک تروریست دانه‌درشت

پس از رو شدن این اقدام حاکمیت آخوندی علیه مجاهدین و مقاومت ایران، رژیم تلاش بسیار کرد و همهٔ لابی‌های خود و گران‌ترین وکلا در اروپا را به خدمت گرفت، تا این تروریست دانه‌درشت خود را آزاد کند.

اما به‌دلیل مدارک متقن هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی حاضر به تن‌دادن به خواسته رژیم نشدند چرا که با افشاگریهای مقاومت ایران راه هر گونه بندوبست با رژیم بسته شد.

علی ماجدی در همین مصاحبه نیز به این موضوع اذعان کرد و اضافه کرد: «اروپایی‌ها در مورد ادعاهایی که مطرح کرده‌اند اسنادی آورده‌اند که ما نمی‌توانیم آن را به‌راحتی رد کنیم».(خبرگزاری ایسنا ۳بهمن ۹۷)

 

واکنش شتاب‌زده وزارت‌خارجه به اظهارت علی ماجدی

اعتراف ماجدی آن‌چنان برای حکومت آخوندی گران تمام شد که بلافاصله وزارت‌خارجه سراسیمه وارد شد و با صدور اطلاعیه‌یی درصدد توجیه اعترافات ماجدی برآمد.

وزارت‌خارجه در این اطلاعیه با اشاره به «برداشتهای نادرست برخی از رسانه‌های خارجی و افراد معلوم‌الحال از مصاحبه سفیر سابق ایران در آلمان» به‌طور مسخره و رسوایی اقدامات تروریستی را به «گروهکهای معاند» نسبت داد: «در خصوص عملیات به‌اصطلاح خودسرانه که در اظهارات ایشان وجود دارد چنان‌که از متن مصاحبه نیز مشخص است ایشان به مورد مشخصی اشاره نداشته و یک نگرانی عمومی از برخی احتمالات را بیان کرده است. اسناد و شواهد کشورهای اروپایی که برای برخی ادعاهای این کشورها ارائه شده است، همان‌طور که جناب آقای ماجدی هم به درستی بیان داشته است، اصلاً قابل اثبات نیست و اسناد متقنی به‌شمار نمی‌رود. هم‌چنان‌که ایشان نیز تأکید کرده است این عملیات احتمالاً توسط گروهک‌های معاند در خارج از کشور به‌گونه‌یی انجام می‌شود که به پای ایران نوشته شود».

وزارت امور خارجه در ادامهٔ این اطلاعیه از آنجا که می‌داند قیمت این اعتراف نادر چیست، «به رسانه‌های خارجی و برخی خارج‌نشینان معلوم‌الحال که برداشت‌های دلخواه خود را از این مصاحبه به‌عمل آورده‌اند توصیه می‌کند ذوق زده نشده و آرزوهای قلبی خود را به دیگران نسبت ندهند».(خبرگزاری ایسنا ۳بهمن ۹۷)

 

سفیر ایران یا نماینده دشمن!

اظهارات ماجدی آن‌چنان باعث رسوایی برای نظام شده است که کیهان خامنه‌ای ۴بهمن ۹۴نهایت خشم و غیظ ولی‌فقیه از این اعترافات را به نمایش گذاشته و تحت عنوان «سفیر ایران یا نمایندهٔ دشمن؟!» نوشت: «بخش قابل تأمل و تأسف‌بارتر این گفتگو آنجا (است) که سفیر سابق کشور مان در آلمان، درباره اتهامات تروریستی اخیر اروپا به جمهوری اسلامی هم‌ طرف اروپایی‌ها را گرفته است».

اعتراف علی ماجدی و واکنش هراس‌آلود وزارت‌خارجه در جهت رفع‌ورجوع آن، بیانگر عمق و گسترده‌گی فعالیت‌های تروریستی در خاک اروپا است، فعالیت‌های تروریستی در کشورهایی نظیر ایتالیا، سوئیس، دانمارک، فرانسه، آلمان، هلند و... که در طول این سالیان اتفاق افتاده است.