728 x 90

ان پی آر: مرگبارترین بحران سیاسی در تاریخ رژیم ایران

قیام مردم ایران
قیام مردم ایران

برایان هوک و رابرت او براین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا(ان پی آر) روز سه‌شنبه ۱۹ آذر ۹۸ درباره قیام ایران در آبانماه گفتگو کردند.

رابرت او براین گفت: یکی از کارهایی که آنها کردند بستن اینترنت بود تا صدای معترضان نتواند به بیرون برسد، خبر کشتار شهروندانشان نتواند به بیرون برسد.

وی وضعیت رژیم ایران را با دیوار برلین مقایسه کرد و افزود: من زمانی را بیاد دارم که دیوار برلین فرو ریخت. در آن موقع اگر ۲هفته زودتر از من می‌پرسیدید، من نمی‌توانستم بگویم که این دیوار تا دو هفته دیگر فرو می‌ریزد. در نتیجه، هیچوقت نمی‌شود این چیزها را پیش‌بینی کرد.

برایان هوک نیز درباره این مقایسه گفت: خیلی مشکل است حدس بزنیم که این چیزها چطور پیش خواهند رفت اما دوتا چیز هست که ما می‌دانیم: این مرگبار ترین بحران سیاسی در تاریخ رژیم ایران است. چیزی که ما دیده‌ایم این است که رژیم مرتباً حوزه انتخاباتی‌اش را در پایگاه انقلابی(مردمی) خود از دست می‌دهد.

هوک افزود: ابتدا دانشجویان بودند و بعد طبقه متوسط و تاجران وارد شدند و حالا هم طبقه کارگر و حتی روحانیان زیادی را می‌بینید. در این اعتراضات ۹حوزه علمیه به آتش کشیده شدند. این تکیه گاه کانونی رژیم است. بنابراین در این نقطه رژیم چنگ زدن خود به قدرت را از طریق قهر بیرحمانه حفظ می‌کند. ما فکر می‌کنیم که آنها مجبور خواهند شد باز هم بهای بنزین را افزایش دهند و اقلام مختلف را مرتباً سهمیه‌بندی کنند، در نتیجه، مردم بسیار ناخشنود هستند.

برایان هوک در پاسخ به این سؤال که شما هفته گذشته گفتید که حدود ۱۰۰۰نفر در ایران کشته شدند در حالی‌که سازمانهای حقوق‌بشری ارقام مختلفی می‌دهند گفت: ما منابع مختلفی داریم. از جمله گزارشات علنی، شاهدان عینی، ما یک خط باز کردیم تا مردم بتوانند اطلاعاتشان را به همراه عکس و فیلم و نیز پیغام ارسال کنند. ما ۳۸۰۰۰مورد دریافت کرده‌ایم.

وی هم‌چنین در پاسخ به این درخواست مجری که آیا می‌توانید فیلم تهاجم پاسداران با مسلسل و مورد اصابت قرار دادن آنها را نمایش دهید افزود: من برخی از این فیلمها را که به‌طور عمومی در دسترس بودند دیده‌ایم. ما فیلمهای دیگری هم داریم اما این در شهر ماهشهر بود. و تنها در آن قتل‌عام به تنهایی، ما فکر می‌کنیم بیش از ۱۰۰نفر کشته شدند. این رقم فراتر از کل کسانی است که در جریان انقلاب... ۲۰۰۹ که رژیم به‌طور خشونت آمیزی سرکوب کرد، کشته شدند. این بدترین بحرانی است که آنها با آن مواجه شده‌اند.

هوک گفت این درخواست را خواهم داد تا مورد بررسی قرار بگیرد که آیا می‌توانیم یا خیر.