728 x 90

مدیرکل آژانس: رژیم ایران اطلاعات معتبری دربارهٔ آثار ذرات اورانیوم کشف شده در دو سایت خود ارائه نداده است

رافائل گروسی
رافائل گروسی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه ۲۸آبان در یک نشست خبری در مقر آژانس گفت: «رژیم ایران تاکنون اطلاعات معتبری دربارهٔ آثار ذرات اورانیوم کشف شده در دو سایت خود ارائه نداده است».
وی در مورد دو سایت مشکوک رژیم گفت:‌ «این مسأله مدت مدیدی است که ادامه دارد، حدود دو سال. آخرین اطلاعاتی که از آنها گرفتیم از نظر فنی باورپذیر نبود.»

رافائل گروسی در بیانه خود تأکید کرد: «آنچه از دیدگاه فنی به ما گفته‌اند جور درنمی‌آید و باید توضیح دهند».
آژانس از مدتها پیش خواهان بازرسی از دو محل در حومه شهرهای تهران و اصفهان است و می‌گوید احتمال دارد در این دو سایت در اوایل دهه۲۰۰۰میلادی، فعالیت‌هایی انجام شده باشد که رژیم ایران پیش‌تر دربارهٔ آن گزارش نداده است.
خبرگزاری رویترز در این زمینه می‌گوید، این دو محل سایتهایی هستند که در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالاً با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند.

در بخشی از بیانیه افتتاحیه اجلاس حکام آژ‌انس اتمی به‌نقل از رافائل گروسی آمده است: «گزارش من راستی‌آزمایی در ایران را بنا به قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت از فعالیت‌های ما در چند ماه اخیر را پوشش می‌دهد.

- ما در اوت به توافقی با رژیم ایران رسیدیم تا همکاری و اعتماد دوجانبه را تقویت کنیم.

- این آژانس در حال حاضر دو سایت در ایران را که به آژانس اعلام نشده بودند مورد ارزیابی تکمیلی قرار داده است و یک راستی‌آزمایی مواد اتمی در یک سایت اعلام شده در ایران انجام شده است.

- این آژانس به راستی‌آزمایی و عدم انحراف مواد اتمی اعلام شده در ایران بنا به توافق مقررات ایمنی ادامه می‌دهد. وجود ذرات اورانیوم مختلف با منشاء آنتروپوژنیک شامل ذراتی که به‌لحاظ ایزوتوپ تغییر یافته‌اند در مکانی در ایران که به آژانس اطلاع داده نشده کماکان بایستی به‌طور کامل و فوری توسط ایران توضیح داده شوند.

- ارزیابی مواد اتمی و فعالیت‌های اتمی اعلام نشده در ایران ادامه می‌یابد.»