728 x 90

محمدرضا زائری: وقتی دانه درشتها فاجعه وضع اقتصادی را به روی خودشان نمی‌آورند

فقر در ایران
فقر در ایران

آخوند محمدرضا زائری در مطلبی که روز پنجشنبه ۱۸مهر ۹۸ در روزنامه خراسان منتشر شده است اعتراف می‌کند که در کنار همه فشارهای فراوان و تلخیهای ناگوار، این‌که کسی از مسئولان و مدیران کشور این فاجعه را به روی خودش نمی‌آورد بدتر است!

وی درباره وضعیت اقتصادی مردم اشاره می‌کند، این روزها وضع اقتصادی زندگی مردم واقعاً سخت و طاقت‌فرساست و شرایط معیشتی افراد عادی جامعه به بدترین وضع ممکن و قابل تصور رسیده است.

هرگز طی همه این سال‌ها اوضاع مالی طبقه متوسط و پایین‌تر از آن، تا این اندازه فجیع نبوده است. تورم شدید و روزافزون، محدودیتهای ناشی از تحریم، سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت، خیانت و سوءاستفاده دانه درشتها و عوامل مختلف دیگر سرنوشتی تلخ را برای عموم شهروندان رقم زده است که آثار و نشانه‌های آن به‌خوبی در فضای عمومی جامعه و در سطح کشور مشاهده می‌شود.

زائری در یک تصور غیرممکن می‌گوید شاید اگر کسی می‌آمد و صادقانه و شفاف به این شرایط سخت اعتراف می‌کرد و به مردم می‌گفت: می‌فهمیم که شما چه می‌کشید! ما نیز همراه و همدرد شماییم! آن وقت تحمل این سختیها برای مردم راحت‌تر می‌شد.
شاید بپرسید آیا بدتر از بدتر هم وجود دارد؟ خواهم گفت: آری، زیرا نه تنها مردم این اظهار همدردی را نمی‌شنوند و نمی‌بینند بلکه برعکس، شاهد تفاخر و تکاثر بخش‌هایی از طبقات مرفه و بی‌درد جامعه هستند!

وی می‌افزاید، حرمان و فقر حرارت دارد و می‌سوزاند، زخم می‌زند و درد دارد اما وقتی فراگیر باشد باز قابل‌تحمل است. ولی وقتی فقیر ببیند در پیش چشم و کنار گوش او شکم‌هایی از فرط پرخوری ورم کرده‌اند، اما او برای درمان همسرش یا ثبت‌نام مدرسه فرزندش درمانده است دیگر نمی‌تواند تحمل کند.
آگهی‌های بازرگانی صدا و سیما دارد بر روح و جان مخاطب عمومی تازیانه می‌زند و زخم وارد می‌سازد.

 

زائری درباره صدا و سیمای منحوس آخوندی می‌گوید، تلویزیون اکنون شده است وسیله‌ای برای کسب درآمد بیشتر صاحبان ثروت که برای تجارت خود مالیات لازم را هم نمی‌پردازند و از رسانه ملی برای افزایش ثروت خود بهره می‌برند و رسانه ملی هم - که اکنون تنها وسیله تفریح و اوقات فراغت عمومی شهروندان است- هر روز و هر ساعت روح و روان آنان و فرزندان‌شان را به آتش می‌کشد و به طغیان و خشم و خروش شان می‌کشاند.

پیش چشم گرسنگان خوردنیها و نوشیدنیهای رنگارنگ را با آب و تاب فراوان و اثرگذاری بالا، نمایش می‌دهد و بدون آن‌که کمترین نظارت و کنترلی بر پخش محتوا و مفهوم آگهی‌ها اعمال شود - خانه‌ها و زندگی‌هایی را به آنها نشان می‌دهد که حتی در خواب هم نمی‌توانند دید!