728 x 90

لورنس نورمن: بسیار بعید است که گروه ۵+۱ به درخواست کنونی رژیم ایران عمل کنند

هتل کوبورگ در وین محل مذاکرات اتمی
هتل کوبورگ در وین محل مذاکرات اتمی

لورنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال روز ۱۵مرداد در سومین روز مذاکرات اتمی در وین طی یک رشته توئیت در مورد مذاکرات هسته‌یی رژیم و ۵+۱ نوشت: پیشرفتی که صحبت آن هست، بیشتر به یک ورزش ذهنی شبیه است تا به اطلاعات از منبع اصلی. گمانه‌زنیهای زیادی در زمینه به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شود، ولی آنچه به‌نظر می‌رسد این است که گزینه‌ها هر چه جلو می‌رود، باریک‌تر می‌شود. بازرسیهای پادمانی آژانس که مورد بحث است برای مواد غنی‌سازی شده به دست بشر است نه این‌که در گذشته چه کاری کرده‌ایم.

خواسته رژیم ایران برای توقف بازرسیهای آژانس می‌تواند به‌عنوان یکی از نگرانی‌های اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبدیل شود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارای اختیارات مستقل از مذاکرات اتمی برای تحقیق است. هیأت مدیره آژانس نیز اختیارات تصمیم‌گیری درباره سرنوشت و آینده برنامه اتمی رژیم ایران را دارد.

برای من بسیار بعید است که گروه ۱+۵ به درخواست کنونی رژیم ایران مبنی بر نوشتن تاریخ پایان تحقیقات در متن برجام و استفاده از قدرت سیاسی خود در هیأت مدیره عمل کند.

لذا ۵+۱ متعهد می‌شود که تحقیقات در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود و بر مسائل فنی و نه سیاسی تمرکز می‌کند و از رژیم ایران می‌خواهد که با آژانس برای بستن هر چه سریع‌تر همکاری کند.

برای پایان گفتگوها تاریخی مشخص نشده. ولی پایان دادن به تحقیقات در ایران به رژیم ایران و آژانس بستگی دارد. برای چنین کاری هم مذاکره بین رژیم ایران و آژانس لازم است که در حال حاضر نه برای چنین مذاکراتی تاریخی مشخص شده و نه اصلاً حرف آن زده شده است.

فعلاً و در حال حاضر سه کشور اتحادیه اروپا و آمریکا متعهد شده‌اند که کار و فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش ندهند. این اقدام را مرندی مشاور هیأت مذاکره‌کننده «کلنگ تخریب» نامیده است

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/112a0686-b6c7-4d3d-a73a-35d67a0730b6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات