728 x 90

لغو مجازات اعدام در سیرالئون

جولیوس مادا بیو، رئیس‌جمهوری سیرالئون
جولیوس مادا بیو، رئیس‌جمهوری سیرالئون

جولیوس مادا بیو، رئیس‌جمهوری سیرالئون امروز لایحه لغو مجازات اعدام را امضا کرد و به این ترتیب اعدام رسماً از قانون این کشور حذف شد.
یورونیوز روز جمعه ۱۶مهر نوشت: رئیس‌جمهور سیرالئون اعدام را مجازاتی غیرانسانی خواند و گفت: ما امروز به‌عنوان یک ملت، وحشت گذشته‌های خشن را از خود دور کردیم. ما امروز اعتقادمان به قداست حیات را ثابت کردیم.


این اقدام تاریخی پس از آن صورت گرفت که قانونگذاران سیرالئون در ماه ژوئیه به پایان مجازات اعدام در این کشور غرب آفریقا رأی دادند و مجازات حبس ابد یا دست کم ۳۰سال زندان را جایگزین آن کردند.
سیرالئون که پس از چند دهه جنگ داخلی اکنون روی ریل التیام و بازسازی افتاده، تاکنون به‌دلیل لغو نکردن قانون مجازات اعدام بارها مورد انتقاد گروه‌های حقوق‌بشری قرار گرفته بود.
آخرین مورد اعدام در سیرالئون مربوط به ۲۴ افسر نظامی است که در سال۱۹۹۸ به‌دلیل دست داشتن در کودتای یک سال پیش از آن به مرگ متهم شدند و حکم آنان اجرا گردید. از آن زمان به بعد اگر هم حکم اعدامی صادر می‌شد به مجازات‌های جایگزین دیگری تغییر می‌یافت.
سیرالئون، مستعمره پیشین انگلستان در غرب آفریقا که حدود ۸میلیون نفر جمعیت دارد با آن‌که دارای معادن الماس است، یکی از فقیرترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. بیش از ۱۴۰کشور جهان نیز یا مجازات اعدام را لغو کرده یا در ۱۰سال اخیر کسی را اعدام نکرده‌اند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/99f22f0b-1a4a-4265-a5b9-86e9e95bacdc"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات