728 x 90

قیام در عراق – انقلابیون عراقی در بغداد خواستار محاکمه عادل عبدالمهدی شدند + فیلم

پل جمهوری بغداد - ۲۱ اردیبهشت ۹۹
پل جمهوری بغداد - ۲۱ اردیبهشت ۹۹

این خبر کامل می‌شود.

  • تظاهرات قیام‌کنندگان عراقی در شهرهای بغداد، کوت، ناصریه، نجف، کربلا، بصره و دیوانیه
  • قیام‌کنندگان عراقی: این انقلاب گرسنگان است، این انقلاب است و ما هم‌چون آهنیم.
  • در استان واسط قیام‌کنندگان عراقی مقرهای سپاه بدر و حزب‌الدعوه نوری مالکی مزدور را به آتش کشیدند.
  • مقر یک عضو باند تبهکار عصائب وابسته به رژیم آخوندی و از قاتلان قیام‌کنندگان عراقی و مجاهدان اشرفی در دوران پایداری توسط جوانان شورشگر عراقی به آتش کشیده شد.

فیلمهایی از تظاهرات امروز مردم عراق در شهرهای بغداد و بصره

  • انقلابیون عراقی در میدان تحریر و پل جمهوری بغداد خواستار محاکمه عادل عبدالمهدی شدند.

قیام‌کنندگان عراقی در بغداد،کوت، ناصریه، نجف، کربلا، بصره، دیوانیه و سایر شهرها و استانهای بپاخاسته تظاهرات گسترده‌ای برپا کردند و علیه حاکمان فاسد و دست‌نشاندگان ولایت فقیه شعار دادند.فعالان انقلاب عراق از این تظاهرات به‌عنوان انقلاب گرسنگان نام بردند.

در بغداد جوانان شورشی تمامی خاکریزهای پل جمهوری و نزدیک به منطقه سبز را به کنترل خود درآوردند.

قیام‌کنندگان عراقی در نجف و دیوانیه با آتش زدن لاستیک جاده‌ها را مسدود کردند.

قیام‌کنندگان عراقی خشم خود را از باندهای تبهکار وابسته به ولایت فقیه با به آتش کشیدن مقرها و مراکز آنها ابراز کردند. شنبه شب در استان واسط جوانان شورشی مقرهای سپاه بدر و حزب‌الدعوه نوری مالکی مزدور را به آتش کشیدند. آنها هم‌چنین مقر یکی از اعضای باند جنایتکار عصائب وابسته به نیروی تروریستی قدس و از قاتلان قیام‌کنندگان عراقی و مجاهدان اشرفی در دوران پایداری را مورد حمله قرار داده و آن را آتش زدند.

خبرگزاری فرانسه: تجمعات ضدحکومتی متوسط در عراق از سرگرفته شدند
- تجمعات ضددولتی روز یکشنبه ۲۱اردیبهشت چند روز بعد از روی کار آمدن مصطفی کاظمی به‌عنوان نخست‌وزیر، در برخی شهرهای عراق از سرگرفته شده است.
آنها شعار می‌دادند مردم خواهان سرنگونی این رژیم هستند و به نیروهای امنیتی سنگ و کوکتل پرتاب کردند.
یک منبع پزشکی به خبرگزاری فرانسه گفت 20نفر از گاز اشک‌آور دچار مشکل تنفسی شدند.

ایلاف لندن: تظاهر کنندگان بغداد از پلی که به منطقه سبز می‌رسد عبور می‌کنند

عراق، از سرگیری اعتراضات و آتش زدن مقرهای شبه‌نظامیان

تظاهر کنندگان اعتراضات عراق، فعالیت‌های خود را طی ساعات اخیر از سرگرفته و مقرهای احزاب شیعه را به آتش کشیدند.

در بغداد تظاهر کنندگان در میدان تحریر مرکز اعتراضات تجمع کردند و شروع به عبور از پل جمهوری به سمت منطقه حفاظت‌شده سبز، مقر رؤسای (سه‌گانه) عراق و مرکز سفارتهای خارجی نمودند. در همین حال نیروهای امنیتی به سمت آنها گاز اشکاور شلیک کرده و مانع از پیشروی آنها شدند.

در استان بابل واقع در (۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد) تظاهر کنندگان به خیابان‌ها آمده و شعارهایی در رابطه با اصلاحات و سرنگونی نظام سردادند. اما در استان واسط (واقع در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد) اعترضات شکل خشونت‌باری به خود گرفت و تظاهر کنندگان در این استان که هم مرز با ایران می‌باشد شب گذشته اقدام به آتش زدن مقرهای احزاب شیعه از جمله سازمان بدر به ریاست هادی العامری و حزب‌الدعوه به ریاست نوری المالکی و جنبش عصائب اهل الحق به ریاست قیس الخزعلی نمودند.

تظاهر کنندگان در بیانیه خود گفتند قصد دارند نظام سهمیه‌بندی فاسد را سرنگون سازند... آنها تأکید کردند که از آغاز امروز ساختار سیاسی محلی استان واسط یعنی ساختار کشتار و فساد و دزدان سرنگون شد.

کلیپهای تصویری که به‌دست ایلاف رسیده آتش‌سوزی در یکی از مقرات حزبی را نشان می‌دهد.

هم‌چنین امروز شهرهای بصره و کربلا و نجف و العماره و دیوانیه شاهد تجمعات اعتراضی برای آمادگی جهت شروع اعتراضات امروز یکشنبه بود.

شایان یادآوریست که تظاهرات اعتراضی مردمی که در اکتبر گذشته شروع شد در مارس گذشته به‌دلیل تدابیر پیشگیرانه انتشار ویروس کرونا که منجر به منع تردد شده بود متوقف شد.

‌شبکه‌های اجتماعی نوشتند: تظاهرات و درگیری جوانان و مردم عراق در پل جمهوری بغداد
معترضان پس از درگیری با نیروهای امنیتی و ضدشورش، به سمت خاکریز در نزدیکی منطقه سبز بغداد در حال حرکت هستند.

سایت الحره روز ۲۱ اردیبهشت نوشت:

کلیپهای تصویری جمعیتی از تظاهر کنندگان را نشان می‌دهد که در میدانهای اصلی استانها و در صدر آنها واسط، بابل، بصره، کربلا گسترش یافته و شعارهایی برای بازگشت انقلاب سر می‌دهند.

تظاهر کنندگان استان واسط بیانیه‌یی صادر نموده و در آن مخالفت خود با نظام سیاسی در کشور را اعلام کردند و خواستار سرنگونی دولت محلی استان شده و از ورود نمایندگان به شورای استان ممانعت به‌عمل آوردند.

میدان تحریر نیز به این تظاهرات پیوست و برخی از فعالان برخی کلیپهای تصویری منتشر کردند که نشانگر افزایش تنش می‌باشد.

الحره: تظاهر کنندگان عراقی یکی از مقرات سازمان بدر و خانه یک پارلمانتر را به آتش کشیدند

برخی منابع امنیتی در استان واسط عراق به الحره گفتند که شنبه شب معترضان خشمگین اقدام به آتش زدن مقرات وابسته به سازمان بدر و یک مقر متعلق به حزب‌الدعوه نمودند. آنها هم‌چنین خانه یک پارلمانتر وابسته به فراکسیون عصائب اهل الحق «صادقون» را نیز به آتش کشیدند.

برخی توئیتهای دیگر تجمعات تظاهر کنندگان در این استان را نشان می‌دهد.

هم‌چنین فعالان گفتند که در سحرگاه یکشنبه دهها و چه بسا صدها تن از معترضان به‌منظور شرکت در تظاهراتی گسترده که قرار است در دهم می ‌جاری آغاز شود به سمت میدان تحریر بغداد سرازیر شدند. آنها برای مقابله با هر گونه تلاشی از سوی شبه‌نظامیان یا نیروهای ضدشورش حفاظهای ایمنی به همراه دارند.

کمیته‌های هماهنگی جنبش‌های مردمی عراق تأکید کرده بودند که روز یکشنبه راهپیماییهایی گسترده و تظاهرات اعتراضی علیه حکومت در بغداد، بابل، ناصریه، بصره و کربلا انجام خواهد شد.

هماهنگ کنندگان جنبشها گفتند که آنها شعارهایی علیه حکومت سرخواهند داد و خواستار سرنگونی نظام فاسد مبتنی بر سهمیه‌بندی و فرقه‌گرایی، و محاکمه قاتلان تظاهر کنندگان و انجام اصلاحات سیاسی ـ اقتصادی و انجام انتخابات زود هنگام خواهند شد.

خاطرنشان می‌شود که کمیته‌های هماهنگی جنبش‌های مردمی عراق پیش از این به‌منظور بسیج برای تظاهراتی که آنرا «میلیونی» توصیف نمود و از میدانهای تحریر و الجمهوریه و الطیران بغداد شروع می‌شود، فراخوانهایی داده بود. این کمیته‌ها تأکید کردند که هدف از این تظاهرات ورود به منطقه حفاظت‌شده سبز و با هدف سرنگونی دولت است.

اعلام اعتراضات همزمان با سخنرانی روز شنبه رئیس دولت، مصطفی کاظمی انجام شد که در آن اعلام کرد همه تظاهر کنندگان بازداشت شده در زندانهای عراق، آزاد شده و تحقیقاتی در مورد کشتار تظاهر کنندگان آغاز می‌شود.

عراق از اکتبر ۲۰۱۹ شاهد قیام گسترده مردم در اعتراض به نفوذ رژیم ایران در امور عراق و فساد گسترش یافته در کلیه عرصه‌های زندگی می‌باشد.

دولت عراق به کمک شبه‌نظامیان حشدالشعبی با خشونتی مفرط به مقابله با این تظاهرات برخاست که منجر به کشته شدن صدها تن و مجروح شدند هزاران نفر شد.