728 x 90

اتحادیه اروپا خواستار دسترسی فوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مجتمع تسای کرج شد

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا

نماینده اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام بین‌المللی انرژی اتمی خواستار دسترسی فوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مجتمع تسای کرج شد.

سایت یوروپین یونیون اکسترنال اکشن روز ۵مهر با درج سخنرانی نماینده اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: نماینده اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از ممانعت رژیم ایران از دسترسی بازرسان آژانس به مجتمع تسای کرج گفت: اتحادیه اروپا عمیق‌ترین نگرانی خود را از این‌که ایران به آژانس اجازه دسترسی به کارگاه تولید سانتریفوژ در کارخانه مونتاژ سانتریفوژ TESA کرج را نداده است، ابراز می‌کند. این یک تحولات نگران‌کننده است برخلاف بیانیه مشترکی که در ۱۲سپتامبر ۲۰۲۱ بین مدیرکل و معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به دست آمد.

همان‌طور که در این گزارش آمده است، تمام فعالیت‌های آژانس که در بیانیه مشترک برای کلیه تجهیزات مشخص شده آژانس و تأسیسات و مکانهای ایران برای حفظ تداوم دانش ضروری است. بنابراین، اتحادیه اروپا از رژیم ایران می‌خواهد که بدون هیچ تأخیری به بازرسان آژانس اجازه دهد به کارگاه تولید قطعات سانتریفوژ کرج TESA دسترسی داشته باشند.

ما از مدیرکل دعوت می‌کنیم تا عند‌اللزوم در مورد این مسأله مهم به شورای حکام گزارش دهد.

وبسایت العین روز دوشنبه ۵مهر نوشت: استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین در حساب توئیتر خود از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص رژیم ایران حمایت کرده و خواستار "اجازه فوری" به بازرسان آژانس برای دسترسی به مجتمع تسای کرج را شده است.
طی روز گذشته، خبرگزاری رویترز بخش‌هایی از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتشر کرد که بر اساس آن، رژیم ایران مانع تعویض کارت حافظه دوربینهای تأسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ رژیم ایران (تسا) در کرج شده بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات