728 x 90

عمق تسخیر سامانه‌های شهرداری تهران - تهاجم بسیار گسترده‌ و حملات تمامی ندارد

تسخیر سامانه‌های شهرداری تهران
تسخیر سامانه‌های شهرداری تهران

به‌دنبال سردرگمی و درهم‌ریختگی در حکومت آخوندی پس از تسخیر دوربینهای کنترلی و سامانه‌های شهرداری رژیم در تهران و ضدونقیض‌گویی درباره راه‌اندازی سیستمهای شهرداری رژیم، روز جمعه ۲۷خرداد روزنامه حکومتی جهان صنعت در مطلبی با عنوان; «عمق حمله سایبری به شهرداری» نوشت: متأسفانه هنوز هم در حمله سایبری که به شهرداری تهران شده مشکلات به‌طور کامل رفع نشده و سیستم‌ها به‌صورت کامل به‌حالت قبل برنگشته است.

با وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد تهاجم بسیار گسترده‌یی به سیستم‌های شهرداری شده است. این خود نشان می‌دهد که این حملات ابعاد بسیار گسترده‌یی داشته و از نظر کارشناسان بسیار مهم است که بتوانیم تمام ابعاد حادثه را بررسی کنیم و از راههای نفوذ احتمالی پیشگری کنیم.

 

جهان صنعت نوشت: چندی پیش شهرداری تهران مورد حمله سایبری قرار گرفت و بسیاری از فعالیت‌های این مجموعه در سازمانها و معاونت‌های مختلف را مختل کرد، اتفاقی که در چند سال اخیر بی‌سابقه بود البته هم‌چنان هم بسیاری از مجموعه‌های شهرداری تهران فعالیت سیستمی ندارند.


سازمانها آماده باشند

جهان صنعت به نقل از سعید امینیان کارشناس فناوری اطلاعات نوشت : با توجه به این‌که ضریب نفوذ آی‌تی در کشور ما و سایر کشورها بالا است و بسیاری از سازمانها، ادارات و وزارتخانه‌ها خدماتشان را در بستر آی‌تی ارائه می‌کنند، این شواهد نشان می‌دهد که ما باید آمادگی‌های لازم را برای چنین حملاتی در سازمانها ایجاد کنیم.

 

بزرگ‌ترین ضعف در کشور مدیریت بحران است

امینیان افزود: این مسأله خود ابعاد مختلفی دارد. صرفاً نمی‌توان با خرید تجهیزات امنیتی بگوییم که توانستیم امنیت را در سازمانها برقرار کنیم. برقرار کردن امنیت در سازمانها هم در زیرساخت سخت‌افزاری شبکه و هم در حوزه نرم‌افزارها و سامانه‌ها باید صورت گیرد. هم‌چنین باید مدیریت بحران به درستی انجام شود که متأسفانه بزرگ‌ترین ضعف در کشور ما در این حوزه است.
وی در ادامه گفت: نکته دیگری که بسیار مهم است اطلاع‌رسانی درست و شفاف است. ما باید اطلاع‌رسانی مناسبی از اتفاقات انجام دهیم تا بتوانیم از دامن‌زدن به شایعات پیشگیری کنیم.
متأسفانه در حمله سایبری که به شهرداری تهران انجام شده از ابتدا اطلاع‌رسانی درستی صورت نگرفته است.
او در ادامه خاطرنشان کرد: با وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد تهاجم بسیار گسترده‌یی به سیستم‌های شهرداری شده است. به این دلیل که پس از گذشت ۴، ۵روز از این اتفاق هنوز سیستم‌ها قطع هستند و به‌حالت عادی برنگشته‌اند. این خود نشان می‌دهد که این حملات ابعاد بسیار گسترده‌یی داشته و از نظر کارشناسان بسیار مهم است که بتوانیم تمام ابعاد حادثه را بررسی کنیم و از راههای نفوذ احتمالی پیشگری کنیم. اگر اطلاع‌رسانی درست و شفافی در خصوص این حادثه صورت می‌گرفت ذهن‌ها آرام‌تر و از شایعاتی که وجود دارد جلوگیری می‌شد. وی در پایان گفت: با توجه به شواهد می‌توان حدس زد که آسیب‌های زیادی به داده‌های شهروندان در حوزه شهرداری وارد شده است. هم‌چنین نسخه‌های مختلفی از سامانه‌ها نشان می‌دهد که فرآیند مناسبی در بحث نگهداری و بک‌آپ وجود نداشته است. هم‌چنین باید به این نکته توجه کرد که این حملات تمامی ندارد و هکرها با انگیزه‌های مختلف همیشه در حال فعالیت هستند تا بتوانند چنین آسیب‌هایی را بزنند.

هزینه‌های مربوط به امنیت سیستم‌ها باید پرداخت شود

روزنامه حکومتی نوشت: روح‌الله مهرجو کارشناس فناوری اطلاعات گفت: متأسفانه هنوز هم در حمله سایبری که به شهرداری تهران شده مشکلات به‌طور کامل رفع نشده و سیستم‌ها به‌صورت کامل به‌حالت قبل برنگشته است.
وی در ادامه گفت: زمانی که یک حمله سایبری به سیستم‌ها می‌شود همان لحظه این ویروس‌ها از سیستم‌ها پاک نمی‌شوند و تنها توانستند جلوی این حمله‌ها را بگیرند و در حال حاضر در حال انجام پاکسازی سیستم‌ها هستند.
متأسفانه ما همیشه بعد از این‌که به سیستم‌های ما حمله می‌شود شروع به ساماندهی سیستم‌ها می‌کنیم. هم‌چنین با توجه به این‌که نزدیک به شش تا هفت روز است که سامانه شهرداری تهران کامل از کار افتاده بود، باید قبل از این‌که چنین اتفاقاتی رخ دهد، هزینه‌های مربوط به امنیت سیستم‌ها را پرداخت کنیم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7b5b1255-a799-4c6d-bdb7-8cd8830ac75d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات