728 x 90

شکست مذاکرات در قطر و موضع‌گیری‌ها و اظهارات ضد و نقیض رژیم

مذاکرات غیرمستقیم رژیم و آمریکا
مذاکرات غیرمستقیم رژیم و آمریکا

به‌دنبال اعلام بی‌نتیجه بودن مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و رژیم آخوندی توسط انریکه مورا نماینده مستقیم اتحادیه اروپا به‌عنوان طرف میانجی در مذاکرات احیای برجام ۲۰۱۵ که طی دو روز سه‌شنبه و چهارشنبه در دوحه قطر برگزار شد، از ظهر چهارشنبه ۸تیر ارگانهای مختلف رژیم پیرامون پایان بی‌نتیجه و یا ادامه‌دار بودن مذاکرات در دوحه قطر موضع‌گیری‌ها و اظهارات ضد و نقیضی را منتشر کردند.

خبرگزاری حکومتی ایلنا روز ۹تیر نوشت: مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران گفت مذاکرات دوحه شکست نخورده است.

محمد مرندی یکی از مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی رژیم با تأکید بر این‌که مذاکرات دوحه شکست نخورده است، گفت که اظهارات رسانه‌یی مقام‌های واشنگتن را جدی نمی‌گیریم.

وی که با شبکه «المیادین» گفتگو می‌کرد، افزود که مذاکرات درباره موضوع‌های مورد اختلاف باقی مانده از وین، شکست نخورده و روند آن ادامه خواهد داشت.

مرندی تأکید کرد: «انتظار نمی‌رفت که مذاکرات با یک راه‌کار مثبت، تنها طی دو روز به پایان برسد. ما اظهارات رسانه‌یی مقام‌های آمریکا را جدی نمی‌گیریم».

وی افزود: «طرف آمریکایی باید تضمین‌هایی که نظام به‌دنبال آن است را ارائه دهد تا مطمئن شویم که مانند گذشته از پشت به ما خنجر نمی‌زنند».

 

خبرگزاری رسمی رژیم ایرنا روز ۹تیر نوشت: وزیر خارجه قطر شامگاه چهارشنبه در تماس تلفنی با امیر عبداللهیان وزیر خارجه درباره مذاکرات هسته‌یی گفتگو کرد. ایرنا نوشت: جزئیاتی از این گفتگوی تلفنی گزارش نشده است.

 

خبرگزاری سپاه پاسداران- فارس روز ۹تیر در انتشار یادداشتی از حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای در کیهان در واکنش به شکست مذاکرات قطر نوشت: «آمریکای قطر همان آمریکای وین است!».
پاسدار شریعتمداری در یادداشت خود نوشت: مذاکرات هسته‌یی ایران و ۱+۴ (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، منهای آمریکا) که در وین جریان داشت، به‌علت مخالفت آمریکا با لغو تحریم‌ها و خودداری از ارائه تضمین معتبر مبنی بر انجام تعهداتش، متوقف شده بود. نزدیک به ۴ ماه بعد از توقف مذاکرات وین، آمریکا از طریق ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد انجام مذاکره غیرمستقیم با ایران در قطر را مطرح کرد. مسئولان کشورمان اگر چه به مذاکرات قطر خوشبین نبودند ولی با این انگیزه که ترک کننده میز مذاکره نباشند و زمینه را برای تبلیغات سوء آمریکا و متحدانش فراهم نکنند، با این پیشنهاد موافقت کردند و سر انجام مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران با وساطت ژوزف بورل در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه صورت پذیرفت و همان‌گونه که انتظار می‌رفت مذاکرات قطر نیز تاکنون با خودداری آمریکا از تضمین درباره انجام تعهداتش روبه‌رو شده و بعید است به نتیجه مطلوبی برسد!

 

ظهر چهارشنبه ۸تیر موضع‌گیری‌ها و اظهارات ضد و نقیض ارگانهای مختلف رژیم پیرامون مذاکرات اتمی در دوحه قطر بالا گرفت.

رویترز به‌نقل از خبرگزاری نیروی تروریستی قدس که اظهارات مقام‌های آگاه رژیم در سپاه پاسداران را درز داده بود، پایان بدون نتیجه مذاکرات را گزارش کرد.

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس اعلام کرد گفتگوهای دو روزه در دوحه پایان یافت اما بن‌بست بین ما و آمریکا هنوز از بین نرفته و واشنگتن هم‌چنان حاضر نیست تضمین ارائه دهد.

رویترز ساعتی بعد خبر داد سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم ایران گفت: «مذاکرات دو روزه هنوز به‌پایان نرسیده و بعدازظهر امروز دیدار دیگری بین علی باقری کنی و انریکه مورا، نمایندهٔ اتحادیه اروپا برگزار می‌شود».

 

انریکه مورا، فرستاده اتحادیه اروپا در توئیتی نوشت: مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن با هدف شکستن بن‌بست در مورد چگونگی نجات توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ ایران، بدون پیشرفتی که «تیم اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده انتظارش را داشت» چهارشنبه پایان یافت.
مورا گفت: «ما با فوریت بیشتری به کار برای بازگرداندن یک توافق کلیدی برای عدم اشاعه و ثبات منطقه ادامه خواهیم داد».

 

به‌دنبال مورا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم درباره مذاکرات احیای برجام در قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: گفتگو‌های فشرده‌ای طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه با وساطت انریکه مورا در دوحه برگزار شد. نظرات و پیشنهاد‌های عملیاتی ایران درباره موارد باقیمانده طرح شد و طرف مقابل نیز ملاحظات خود را ارائه کرد. وی افزود: در مورد ادامه مسیر و مرحله بعدی گفتگوها، طبق روال همیشه باقری و مورا در تماس خواهند بود.

 

خبرگزاری رویترز روز ۸تیر در گزارشی از پایان بی‌نتیجه مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و رژیم آخوندی خبر داد و نوشت: مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای احیای پیمان هسته‌یی ۲۰۱۵ بدون پیشرفت پایان یافت.


خبرگزاری نیروی تروریستی قدس - تسنیم به‌نقل از منابع آگاه در این مذاکرات گفت: آنچه مانع از به نتیجه رسیدن این مذاکرات شد، پافشاری آمریکا بر متن پیش‌نویس پیشنهادی خود در وین است که هیچگونه تضمینی برای منافع اقتصادی ایران ندارد... .

آکسیوس نوشت: مذاکرات هسته‌یی با ایران بدون پیشرفت پایان یافت.

آکسیوس به‌نقل از یک مقام آمریکایی گفت: مذاکرات هسته‌یی غیرمستقیم با ایران در دوحه بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسید.
رژیم ایران، مسائل قدیمی که حل شده و برخی مسائل دیگر که جدید هستند، اما ارتباطی با توافق هسته‌یی ندارد را [در این مذاکرات] مطرح کرده‌اند.

 

وال استریت ژورنال روز ۸تیر نوشت: گفتگوهای توافق اتمی ایران و آمریکا بدون هیچ پیشرفتی پایان یافت

گفتگوهای غیرمستقیم بین ایران و آمریکا حول احیای توافق اتمی ۲۰۱۵ بدون هیچ بن‌بست شکنی روز چهارشنبه پایان یافت و هیچ تاریخی برای ادامهٔ مذاکرات مشخص نشد...

شکست گفتگوها این چشم‌انداز را بر می‌انگیزد که ریل دیپلماتیک ممکن است فرو بپاشد.

اما مقامات اتحادیهٔ اروپا که مشغول وساطت بین ایران و آمریکا در دوحه هستند گفتند که به کار برای رسیدن به یک توافق ادامه خواهند داد.

انریکه مورا، دیپلمات ارشد اتحادیهٔ اروپا که گفتگوها را هماهنگ می‌کند گفت، ”متأسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیهٔ اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده بدان امید داشت حاصل نشده است. ما به کار خود با فوریت هر چه بیشتر ادامه خواهیم داد تا یک توافق کلیدی را به ریل خود برگردانیم“ .

هیچ بن‌بست شکنی بر سر مسائل حول ابعاد کاهش تحریم‌ها و تضمینهای اقتصادی که ایران برای احیای توافق دریافت خواهد کرد، وجود نداشت.

یک مقام آمریکایی درگیر در این گفتگوها گفت به‌نظر می‌رسد طرف ایرانی برای تکمیل یک توافق عجله‌ای ندارد. این فرد گفت، ”۲روزی که ما اینجا بودیم تا جایی که من می‌توانم بگویم، موجب پیشرفتی در کار نشد“ .

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/76c47ea9-10a7-4891-8511-a6bd953bec64"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات