728 x 90

شصت و سومین روز جنگ غزه - برگزاری جلسه شورای امنیت

بمبارانهای شدید غزه
بمبارانهای شدید غزه

این گزارش به روز می‌شود...

 

آخرین تحولات جنگ غزه

- خبرگزاری فرانسه - شورای امنیت سازمان ملل امروز تحت فشار شدید از طرف آنتونیو گوترز دبیرکل حول غزه تشکیل جلسه می‌دهد و پس از هفته‌ها جنگ ویرانگر، خواستار برقراری آتش‌بس فوری خواهد شد.
- رویترز: یک مقام ارشد حماس روز جمعه پس از انتشار تصاویری از مردان فلسطینی بازداشت شده در غزه، نیروهای اسراییلی را به جنایت شنیع علیه غیرنظامیان بی‌گناه متهم کرد.
- یک مقام ارتش آمریکا به رویترز گفت که حدود ۷ گلوله خمپاره در محوطه سفارت آمریکا در بغداد در اوایل روز جمعه فرود آمد. این مقام گفت که این حمله خسارات بسیار جزیی بر جای گذاشت اما تلفات جانی نداشت.
- روز جمعه، وزارت بهداشت حماس از کشته شدن ۴۰ نفر دیگر در حملات نزدیک شهر غزه و دهها تن دیگر در جبالیه و خان ​​یونس خبر داد.
- مناطق وسیعی از غزه به زمین بایر تبدیل شده است. سازمان ملل می‌گوید حدود ۸۰ درصد از جمعیت آواره شده‌اند و با کمبود غذا، سوخت، آب و دارو همراه با تهدید بیماری مواجه هستند.

- کتائب القسام: با یک نیروی ویژه اسراییلی که قصد آزاد کردن یکی از گروگانها را داشت درگیر شده و تلاش آنان را به شکست کشاندیم.
- ارتش اسراییل موقعیتهای زیادی در اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه را مورد حمله قرار داد.
- کتائب القسام اعلام کرد که یک سرباز اسیر اسراییلی به‌نام ساعر باروخ بعد از این‌که تلاش نیروهای اسراییلی برای نجات وی موفق نبود، در حمله هوایی اسراییل کشته شد.
- پنتاگون: بایدن ممکن است خارج از چارچوب قوانین پیشنهادی به فراهم کردن کمکهای نظامی برای اسراییل اقدام کند.
- مطبوعات فلسطینی: ارتش اسراییل به مرکز شهر رام‌الله یورش آورده است.
- ارتش اسراییل اعلام کرد که به مواضع حزب‌الله در خاک لبنان حملات هوایی انجام داده است.
- سایه گرسنگی هم‌چنان مردم را در رفح تهدید می‌کند و کودکان در معرض بیماریهای واگیر هستند که زندگی آنان را تهدید کرده است.

 

رأی‌گیری در شورای امنیت

امروز شورای امنیت سازمان ملل به درخواست دبیرکل آنتونیو گوترز قرار است درباره آتش‌بس دائمی در غزه رأی‌گیری کند.

آقای گوترز روز چهارشنبه با استفاده از اختیاراتش تحت ماده ۹۹ منشور سازمان ملل درخواست برگزاری این جلسه را انجام داد.

وی طی نامه‌یی به شورای امنیت در مورد جنگ اسراییل و غزه نوشت: «ممکن است تهدیدهای موجود علیه صلح و امنیت بین‌المللی را تشدید کند».

شایان ذکر است که پیش‌نویس‌های قبلی این شورا به‌دلیل اختلاف در میان اعضای شورای امنیت تصویب نشده‌اند. اسراییل نیز با برقراری آتش‌بس مخالفت است و آمریکا نیز در مورد آتش‌بس با اسراییل هم‌سو بوده است.

 

رویترز (۱۷اذر): امارات از شورای امنیت سازمان ملل خواست روز جمعه در مورد درخواست آتش‌بس غزه رأی دهد. دیپلماتها گفتند، امارات متحده عربی از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا صبح جمعه درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای رأی دهد که خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در جنگ بین اسراییل و شبه‌نظامیان فلسطینی حماس در نوار غزه است. برای تصویب، یک قطعنامه به حداقل ۹ رأی موافق و بدون وتوی پنج عضو دائمی - آمریکا، روسیه، چین، فرانسه یا انگلستان نیاز دارد. آمریکا گفته است که در حال حاضر از هیچ اقدام بیشتر شورا حمایت نمی‌کند...

 

رویترز (۱۷اذر): بلومبرگ نیوز به‌نقل از محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین گزارش داد که تشکیلات خودگردان فلسطین با مقامات آمریکایی بر روی طرحی برای اداره غزه پس از پایان جنگ کار می‌کند.
اشتیه مستقر در رام‌الله روز پنجشنبه در مصاحبه با بلومبرگ نیوز گفت: نتیجه مطلوب این درگیری این است که گروه شبه‌نظامی حماس که غزه را کنترل می‌کند، تبدیل به یک شریک کوچک تحت سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) باشد و در ایجاد یک کشور مستقل جدید شامل کرانه باختری، غزه و بیت‌المقدس شرقی، کمک کند. اشتیه با بیان این‌که هدف اسراییل برای شکست کامل حماس غیرواقع‌بینانه است، گفت: اگر آنها (حماس) آماده توافق باشند و پلتفرم سیاسی ساف را بپذیرند، در آن صورت جا برای گفتگو وجود خواهد داشت. فلسطینیها نباید دچار تفرقه شوند.

 

رویترز (۱۷اذر): آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در شدیدترین انتقاد علنی خود از عملیات اسراییل در جنگ با حماس در جنوب غزه، گفت: شکافی بین قصد اعلام شده دولت برای محافظت از غیرنظامیان و تلفات وجود دارد. بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز پنجشنبه در واشنگتن گفت: «در حالی که تقریباً یک هفته پس از این کارزار به جنوب اینجا ایستاده‌ایم... ضروری است که اسراییل برای حفاظت از غیرنظامیان اهمیت قائل شود».

 

رویترز (۱۷اذر): اسراییل و سازمان ملل از پیشرفت در مذاکرات برای باز کردن گذرگاه غزه خبر دادند
اسرائیل و سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کردند که گذرگاه کرم شالوم در اسراییل می‌تواند به‌زودی برای کمک به تسریع ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه باز شود، جایی که جنگ اسراییل و حماس مردم را به‌شدت از نیازهای اولیه محروم کرده است. در اسرائیل، سرهنگ الاد گورن، رئیس بخش مدنی COGAT، آژانس اسراییلی برای هماهنگی غیرنظامی با فلسطینی‌ها، به خبرنگاران گفت: ما کرم شالوم را فقط برای بازرسی باز خواهیم کرد. این اتفاق در چند روز آینده رخ خواهد داد.

 

سایت دفتر کمیساریای عالی حقوق‌بشر ملل متحد(۱۶آذر)- غزه: کارشناس سازمان ملل «جنگ بی‌امان» علیه سیستم بهداشتی در میان حملات هوایی به بیمارستانها و کارکنان بهداشتی را محکوم کرد. 
ژنو - یک کارشناس سازمان ملل امروز گفت، پس از آن‌که بیمارستانهایی از جمله بیمارستانی که برای درمان کودکان اختصاص داده شده بود، در هفته‌های اخیر هدف حملات هوایی قرار گرفتند، اسراییل یک "جنگ بی‌امان" علیه سیستم بهداشتی غزه اعلام کرده است... . 
گزارشگر ویژه گفت: «زیرساختهای مراقبتهای بهداشتی در نوار غزه به‌طور کامل از بین رفته است. او بر لزوم جلوگیری از درگیری و رسیدگی به علل ریشه‌ای تأکید کرد. این کارشناس سازمان ملل بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری و پایان دادن به اشغال سرزمین فلسطین شد.
ما شاهد یک جنگ شرم‌آور علیه کارکنان مراقبتهای بهداشتی هستیم. این جنگ به‌دلیل فقدان رهبری سیاسی شعله‌ور است. این کارشناس گفت: جنگ غزه را پایان دهید. اکنون به آن پایان دهید.
 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4c99710e-cb17-4979-ae10-d2e7d6e2c365"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات