728 x 90

ششمین روز اعتصاب کامیونداران در سراسر ایران + فیلم و عکس

امروز یکشنبه ۶خرداد ۹۷رانندگان کامیون ششمین روز اعتصاب خود را شروع کردند.

امروز یکشنبه رانندگان تاکسی در تهران در پاسخ به فراخوان قبلی اعتصاب خود را در همبستگی با اعتصاب کامیونداران؛ در اعتراض به نرخ کرایه و گرانی لوازم یدکی آغاز کردند.

فسا - استان شیراز - ممانعت نیروی انتظامی از ورود کامیونهای اعتصابی به شهر و درگیر شدن به رانندگان

چالشتر.ششمین روز اعتصاب کامیونداران - ۶ خرداد ۹۷

 

گسترش اعتصاب رانندگان کامیون در پنجمین روز به ۳۱استان و ۲۲۴شهر

اعتصاب رانندگان کامیون در پنجمین روز خود به ۳۱استان و ۲۲۴شهر گسترش یافت.

اعتصابگران در بسیاری از شهرها با ستونهای طویل از کامیونها با بوق زدن ممتد و روشن کردن چراغها به رژه در شهر می‌پردازند.

برخی از شهرهایی که پنجمین روز اعتصاب رانندگان در آن ادامه داشت و گزارشات آن به‌دست ما رسیده عبارتند از: تبریز؛ بستان آباد، میاندوآب؛ ورزنه؛ کفرود؛ مبارکه؛ رضوانشهر؛ بوشهر؛ تهران؛ رباط کریم؛ مشهد؛ تایباد؛ کاریز؛ جوین؛ بجنورد؛ بندر شاهپور سابق؛ شاهرود؛ زاهدان؛ خاش؛ روستای بزم در استان فارس؛ سقز؛ دیواندره؛ کرمان؛ کرمانشاه؛ گنبدکاووس؛ طالش؛ الیگودرز؛ خرم‌آباد؛ اراک؛ محلات؛ بندرعباس؛ همدان؛ چاهک؛ فرخشهر؛ بروجن و شهرکرد.

حمایت رانندگان اردبیل از اعتصاب رانندگان کامیون - ۶ خرداد ۹۷

 

گسترش اعتصاب کامیون‌داران به سایر اقشار

روز شنبه کشاورزان ورزنه اصفهان با به صف کردن تراکتورهایشان به حمایت از اعتصاب رانندگان کامیون برخاستند.

در رباط کریم رانندگان ۲۸۰اتوبوس مسافربری به اعتصاب پیوستند. رانندگان اتوبوس مسیر رباط کریم به میدان آزادی و گلستان به میدان آزادی تهران وارد این اعتصاب سراسری و فلج کننده شدند.

در تهران شماری از تاکسیرانان با تجمع در خیابان گاندی از رانندگان اعتصابی حمایت کردند. تاکسیرانان شرکت اینترنتی اسنپ نیز که به پایین بودن دستمزدهای خود و وضعیت وخیم معیشت خود معترضند به این اعتراضات پیوستند.

در پنجمین روز رانندگان مینی‌بوس در شیراز و یزد به اعتصاب کامیونداران پیوسته بودند.

رانندگان کامیونهای حمل بار صنایع فولاد همدان نیز در حمایت از فراخوان و اعتصابات پنج روزه رانندگان به جان آمده در سراسر کشور به این اعتصاب سراسری پیوستند.

رانندگان حمل گاز شرکت پرسی ایران گاز که شرکت اصلی تأمین گاز کشور است در شهرهای بندرعباس، شیراز، کازرون و کوار به اعتصاب سراسری رانندگان کامیون پیوستند.

رانندگان تاکسی‌های اسنپ در تهران و اصفهان به اعتصاب سراسری رانندگان کامیون پیوستند. آنها در اعتراض به پایین بودن کرایه و وضعیت نابسامان این شرکت تجمع و اعتصاب کردند.

جمعی از نفت‌گران صنایع نفت و پتروشیمی ایران با انتشار بیانیه‌یی از اعتصاب سراسری رانندگان کامیون حمایت کردند. در بیانیه نفت‌گران ایران آمده است: به مقاومت و اتحاد شایسته و تحسین‌برانگیز رانندگان کامیون درود می‌فرستیم و از حقوق این عزیران تا آخر دفاع می‌کنیم.

بخشهایی از بازار تهران، اصفهان، بجنورد، نقده، کرج، قم، ماکو، جلفا و برخی دیگر از شهرها دست به اعتصاب زدند.

کارگران تراورس راه‌آهن اصفهان، شاهرود، سمنان و دامغان در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ماه حقوق عقب‌افتاده به اعتصاب خود ادامه دادند.

 

 

اقدامات رژیم برای درهم شکستن اعتصاب رانندگان کامیون

رژیم آخوندی به اقدامهای سرکوبگرانه برای درهم شکستن اعتصاب ادامه داد. نیروهای سرکوبگر در بسیاری از مناطق مانند محور بندرعباس-سیرجان و اسلام‌آباد غرب و ملکان و همدان با گاز اشک‌آور و شوکر به رانندگان اعتصابی حمله کرده و تعدادی از آنها را مجروح و مصدوم کردند.

روز جمعه ۴خرداد سپاه پاسداران به منظور مقابله با این اعتصاب، تانکرهای سوخت را با اسکورت به حرکت درآورد. مردم بپاخاسته و رانندگان دلیر در شهرهای مختلف از جمله ابرقو در یزد، بن‌رود و کفرود اصفهان، صالح آباد همدان و شهرکرد با جلوگیری از ادامه حرکت تانکرهای وابسته به سپاه توطئه رژیم را درهم شکستند.

روز پنجشنبه ۵خرداد رژیم آخوندی برای درهم شکستن اعتصاب با صدور ابلاغیه‌یی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اصفهان، رانندگان را تهدید کرد که در صورت ادامه اعتصاب از ناوگان حمل‌‌ و نقل فرآورده‌های نفتی اخراج و کسان دیگری را جایگزین خواهند کرد. اما رانندگان به این تهدیدها وقعی ننهاده و به اعتصاب خود ادامه دادند. عوامل گارد ضدشورش و دیگر نیروی‌های سرکوبگر رانندگان سوخت‌رسان را برای سوخت‌زدن مورد تهدید قرار دادند. آنها پلاک کامیونهای رانندگانی را که حاضر به سوخت زدن نبودند می‌کندند و دفترچه پالایشگاهی آنها را ضبط می‌کردند.

نیروهای سرکوبگر انتظامی در اسلام‌آباد غرب و محور بندرعباس – سیرجان، و همچنین در ملکان در آذربایجان شرفی رانندگان اعتصابی خودروهای سنگین را مورد ضرب ‌و شتم و تهدید قرار دادند.

 

مقاومت ایران به رانندگان اعتصابی درود می‌فرستد

مقاومت ایران با درود به رانندگان اعتصابی که علیه ستم و سرکوب نظام ولایت فقیه و برای تأمین حداقل حقوق خود به‌پاخاسته‌اند درود می‌فرستد و عموم مردم به‌ویژه جوانان دلیر در سراسر کشور را به حمایت از آنها فرامی‌خواند.

سر منشأ تورم و فقر و بیکاری و این همه درد و تیره روزی، فاشیسم دینی حاکم بر ایران است و راه‌حل این مشکلات از پایان نظام ولایت فقیه و استقرار دموکراسی و حاکمیت مردم می‌گذرد.

 

 

 

زیار اصفهان.ششمین روز اعتصاب کامیونداران - ۶خرداد