728 x 90

سمیر جعجع: حزب‌الله مسئول نابسامانی‌های اوضاع لبنان

تظاهرات مردم لبنان
تظاهرات مردم لبنان

سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی درباره قیام مردم لبنان تأکید کرد آنچه در لبنان در حال وقوع است انقلاب مردمی حقیقی است.

وی حزب‌الله را مسئول نابسامانی در لبنان دانست و گفت: «حزب‌الله خیلی نگران است و بخشی از هوادارانش علیه این حزب قیام کرده‌اند». وی افزود: «حزب‌الله از اوضاع کنونی در لبنان ضرر می‌کند.

 

سمیر جعجع هم‌چنین گفت: «موضع نیروهای لبنانی در هماهنگی با سعد حریری برای رسیدن به دولتی تکنوکرات است، مسئولیت اساسی در کمبود مالی و ناکامی در پرونده برق برعهده جبران باسیل است».

 

در دومین روز از اعتراضات به افزایش مالیات و نابسامانی‌های معیشتی در لبنان دهها هزار تن از معترضان در مناطق مختلف این کشور به خیابان‌ها ریخته، راه‌ها را بسته و اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها کردند.

در بزرگترین تظاهراتی که لبنان در چند سال پیش تاکنون شاهد است عموم مردم از مناطق، مذاهب و ادیان مختلف شرکت کردند.

 

به گزارش رسانه‌های لبنان مردم این کشور در مرکز بیروت و نواحی اطراف آن با شعار الشعب یرید اسقاط النظام یعنی مردم خواهان سرنگونی حکومت هستند به تظاهرات خود ادامه دادند.

آنان تمامی عناصر تشکیل دهندهٔ حکومت را به دزدی و فساد و انجام معاملات از جیب مردم متهم کردند.

تظاهر کنندگان هم‌چنین با آتش زدن لاستیک ماشین، راههای منتهی به فرودگاه و نواحی مختلف اطراف پایتخت را مسدود کردند. مردم شهر نبطیه در جنوب لبنان برای نشان‌ دادن خشم خود دفاتر و خانه‌های تعدادی از مقام‌های حزب‌الله و امل را به آتش کشیدند.

 

در ادامه تظاهرات مردم لبنان در روز جمعه، دو تن کشته و هفت تن مجروح شدند

سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان، در یک سخنرانی تلویزیون گفت: «هزینه‌ها را کاهش دادیم و برای افزایش درآمدها کوشیدیم اما دائماً با گروههای مانع‌تراش مواجه می‌شویم... من درد لبنانی‌ها را درک می‌کنم و حق‌شان در ابراز نظراتشان را تأیید می‌کنم.

وی افزود: «خشم واکنش طبیعی به‌عملکرد سیاسی و از کار انداختن حکومت در لبنان است و مردم به ما فرصت زیادی دادند و از ما انتظار اصلاحات و فرصت‌های شغلی داشتند».

 

 

  عربستان و  بحرین از شهروندان خود خواستند، لبنان را ترک کنند

  به دنبال قیام مردم لبنان علیه دستگاه فاسد حکومتی و حزب الشیطان وزارت خارجه عربستان و بحرین از شهروندان خود خواستند به لبنان سفر نکنند.

 وزارت خارجه بحرین طی بیانیه یی اعلام کرد به‌دلیل وقایع جاری در لبنان، شهروندان بحرینی فوراً لبنان را ترک کنند. در این بیانیه آمده است بحرینی‌ها برای امنیت خود نباید تحت هر شرایطی به لبنان سفر کنند.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز به شهروندان خود در لبنان توصیه کرد که بسیار محتاط باشند و در صورت لزوم با سفارت عربستان سعودی در بیروت تماس بگیرند.

 

 

 

.