728 x 90

سفیر آمریکا در لندن از انگلستان خواست حمایت از برجام را کنار بگذارد

سفیر آمریکا در انگلستان
سفیر آمریکا در انگلستان

آمریکا روز یکشنبه مصرانه از بریتانیا خواهان کنار گذاشتن حمایتش از (برجام) توافق اتمی سال ۲۰۱۵با (رژیم) ایران شد و از لندن خواست تا به‌جای حمایت از توافق اتمی به نیروهایی بپیوندد که همراه با واشنگتن با تهدیدات جهانی ایران، مقابله می‌کنند.

 

تامین مالی جنگهای نیابتی و فعالیتهای شریرانه توسط رژیم ایران

وودی جانسون Woody Johnson سفیر ایالات متحده در بریتانیا تهران را به‌خاطر تأمین مالی « جنگهای نیابتی و فعالیتهای شریرانه» به‌جای سرمایه‌گذاری در اقتصاد خود، مورد انتقاد قرار داد. او گفت ضروریست تا (رژیم) ایران دست به تغییرات پایدار در رفتار خود زده و مانند یک کشور عادی عمل کند.

 

افزایش فشار علیه رژیم ایران

جانسون روز یکشنبه در مقاله‌یی در روزنامه تلگراف لندن نوشت: « تا آنزمان، آمریکا فشار [علیه رژیم ایران] را افزایش خواهد داد و ما خواهان داشتن بریتانیا در کنار خودمان هستیم،».

او نوشت« زمان آن رسیده است تا از توافق اتمی معیوب و ناقص ۲۰۱۵دوری کرد. ما از بریتانیا می‌خواهیم تا از قدرت دیپلماتیک قابل‌توجه خود استفاده کرده و تاثیر‌گذار باشد و در حالیکه ما تلاش جهانی متمرکزی را برای یک توافق همه‌جانبه واقعی هدایت می‌کنیم به ما بپیوندد».

مشاور وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه الستر برت Alistair Burt، هفته قبل همراهی با ایالات متحده [در رابطه با برجام] را منتفی دانسته بود.

 

بیشتر بخوانید:

پیشتر نیز، مدیر اداره امنیت بین‌المللی و عدم تکثیر سلاحهای کشتار جمعی وزارت‌خارجه آمریکا، کریستوفر اشلی فورد، در تاریخ سوم مرداد ۹۷طی سخنرانی در مؤسسه داکور بیک هاوس، در مورد سیاست آمریکا در رابطه با توافق اتمی ایراد کرد، تأکید کرده بود که رفتار و سیاست رژیم ایران پس از توافق اتمی مهاجمی شد و این عامل خروج آمریکا از این توافق هسته ایبوده است.

 

اشلی فورد گفت توافق (برجام) که در سال ۲۰۱۵توسط قدرتهای جهانی و رژیم ایران امضا شده بود نه تنها مشکلات مختلفی را حل نشده باقی گذاشت و بلکه مشکلات دیگری را هم به وجود آورد.

این مقام وزارت‌خارجه آمریکا اضافه کرد، توافق برجام و سازشی که، منجر به مشروعیت بخشیدن به برنامه هسته‌یی رژیم ایران و همچنین تسهیل آن شد، نه تنها به تغییر سیاست‌ مداخله‌جویانه رژیم ایران در منطقه‌ نیانجامید، بلکه در واقع به بدتر شدن رفتار این رژیم منجر شد.

 

به گفته مدیر اداره امنیت بین‌المللی و عدم تکثیر سلاحهای کشتار جمعی وزارت‌خارجه آمریکا، لغو تحریم‌های رژیم ایران و تا حدی بازگرداندن آن به اقتصاد جهانی که به واسطه اجرای برجام میسر شده بود، هم این رژیم را غنی‌تر و هم جسورتر کرد، و به رژیم ایران توانایی داد که به بازیگر خطرناکتری از قبل در منطقه تبدیل شود.

 

اشلی فورد ادامه داد، به عبارت دیگر توافق برجام، هم سوء رفتار رژیم ایران را تسهیل کرد و هم کار ما برای پاسخگویی به این مشکلات را پیچیده‌تر کرد.

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات