728 x 90

سخنگوی ارتش اسرائیل: ارتش اسراییل تمام نیروهای زمینی را از جنوب غزه به جز یک تیپ خارج کرده است

تصویری از خان یونس
تصویری از خان یونس

به‌گزارش رویترز، ارتش اسراییل اعلام کرد که تعداد سربازان خود را در جنوب غزه کاهش می‌دهد. سخنگوی این نیرو روز یکشنبه ۱۹فروردین گفت که ارتش اسراییل نیروهای زمینی بیشتری را از جنوب نوار غزه خارج کرده و تنها یک تیپ را شش ماه پس از آغاز حمله خود در آنجا باقی گذاشته است...

ارتش اسراییل جزئیاتی در مورد دلایل خود برای عقب‌نشینی سربازان یا تعداد درگیر ارائه نکرد.

مشخص نیست که آیا این عقب‌نشینی حمله طولانی‌مدت به شهر رفح در جنوب غزه را که نتانیاهو می‌گوید برای از بین بردن حماس لازم است، به تأخیر می‌اندازد یا خیر. ساکنان فلسطینی شهر خان یونس در جنوب غزه که در ماههای اخیر زیر بمباران اسراییل قرار گرفته است، گفتند که شاهد خروج نیروهای اسراییلی از مرکز شهر و عقب‌نشینی به سمت مناطق شرقی بوده‌اند.
-اسرائیل تحت فشار فزاینده‌یی از سوی ایالات متحده قرار دارد، جایی که جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور خواستار بهبود شرایط بشردوستانه در غزه و تلاش برای آتش‌بس است و گفت که حمایت ایالات متحده می‌تواند به این امر بستگی داشته باشد. این اولین باری بود که بایدن، یکی از حامیان سرسخت اسرائیل، به‌دنبال استفاده از کمکهای آمریکا به‌عنوان راهی برای تأثیرگذاری بر رفتار نظامی اسراییل بود. ایالات متحده تأمین کننده اصلی تسلیحات برای ارتش اسراییل است.
نتانیاهو در آغاز جلسه هفتگی کابینه خود گفت که هر توافقی باید شامل آزادی ۱۳۳گروگانی باشد که هنوز در غزه نگهداری می‌شوند و خواسته‌های افراطی حماس مانع آن است.
او گفت: «تسلیم شدن به خواسته‌های حماس به حماس اجازه می‌دهد تا جنایات ۷ اکتبر را بارها و بارها تکرار کند، همان‌طور که وعده داده است. حماس هیچ اظهارنظری فوری نداشته است.
یک مقام اسراییلی می‌گوید اسراییل به مذاکرات قاهره درباره آتش‌بس غزه و آزادی گروگانها می‌پیوندد. یک مقام دولتی اسراییل روز یکشنبه گفت، یک هیأت اسراییلی در آخرین دور مذاکرات در قاهره با هدف دستیابی به آتش‌بس در درگیری غزه و توافق برای آزادی گروگانها شرکت خواهد کرد.

 

سی.ان.ان در همین روز نوشت:
ارتش اسراییل اعلام کرد که نیروهای زمینی خود را پس از ماه‌ها درگیری از خان یونس در جنوب غزه خارج کرده است، اما «نیروی قابل توجهی» در سایر مناطق نوار غزه باقی مانده است.
نیروهای دفاعی اسراییل (IDF) روز یکشنبه اعلام کردند که لشکر ۹۸ آن مأموریت خود را در خان یونس به پایان رسانده است. این لشکر نوار غزه را برای بازیابی و آماده‌سازی برای عملیات‌های آینده ترک کرد.
ارتش اسراییل گفت: نیروی قابل توجهی به رهبری لشکر ۱۶۲ و تیپ نهال به‌عملیات خود در نوار غزه ادامه می‌دهد.

هنگامی که CNN در مورد دلایل عقب‌نشینی پرسید، ارتش اسراییل از اظهارنظر خودداری کرد.

این اقدام باعث ایجاد سؤالاتی در مورد طرح بسیار تبلیغ شده اسراییل برای حمله به رفح، منطقه پرجمعیت جنوب غزه که تاکنون از نبردهای زمینی فرار کرده است، ایجاد می‌کند.
شبکه ۱۱ تلویزیون اسراییل و شبکه ۱۱ وابسته به CNN روز یکشنبه گزارش دادند که نیروهای باقی مانده در امتداد به‌اصطلاح کریدور نتزاریم مستقر خواهند شد، مسیری که نوار غزه را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این کریدور یکی از دو جاده اصلی شمال به جنوب غزه، خیابان صلاح‌الدین را قطع می‌کند تا یک تقاطع استراتژیک و مرکزی ایجاد کند.

ارتش اسراییل روز یکشنبه گفت که واحدهای کماندویی بیش از صد مکان را در محله العمل خان یونس مورد حمله و تفتیش قرار داده‌اند. ارتش اسراییل ادعا کرد که زیرساختهای تروریستی در هر مکان جستجو شده، از جمله تونلی به طول حدود ۹۰۰ متر، پیدا شده است. ارتش اسراییل گفت که در جریان عملیات خود تروریستها را از بین برده است. CNN نمی‌تواند به‌طور مستقل این ادعاها را تأیید کند.

 

آمریکا می گوید کاهش نیروهای نظامی اسرائیل در جنوب غزه یک «استراحت و بازسازی» به نظر می رسد
رویترز نوشت: جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه ای با شبکه ای بی سی نیوز روز یکشنبه گفت: به نظر می رسد کاهش نیروهای ارتش اسرائیل در جنوب نوار غزه یک «استراحت و بازسازی» است و لزوماً نشان دهنده عملیات جدیدی نیست.

کربی در پاسخ به سوالی درباره این نیروها گفت: همانطور که ما درک می کنیم و از طریق اعلامیه های عمومی آنها، واقعاً فقط مربوط به استراحت و تجهیز این نیروها است... و لزوماً نمی توان گفت که نشان دهنده گام عملیاتی جدید آینده برای این نیروها است.

ارتش اسرائیل پیشتر گفته بود که کاهش نیروهایش در جنوب غزه تنها یک تیپ را شش ماه پس از آغاز حمله اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر گروه حماس به اسرائیل در آنجا باقی می گذارد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/df89c2c0-6fa9-41b0-8e55-3da909ad12b7"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات