728 x 90

سخنرانی نماینده آمریکا در مجمع عمومی علیه رفتار شرورانه و تجاوزکارانه رژیم ایران

رابرت وود نماینده آمریکا در کمیته سوم مجمع عمومی ملل ‌متحد
رابرت وود نماینده آمریکا در کمیته سوم مجمع عمومی ملل ‌متحد

رابرت وود، نماینده آمریکا در کمیته سوم مجمع عمومی ملل ‌متحد، رفتار شرورانه و تجاوزکارانه آن را تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان دانست.

وی گفت:‌ «با توجه به سابقه طولانی رژیم ایران در ارتکاب و تأمین مالی اقدامات تروریستی، گروگان‌گیری و فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای، این رژیم در موقعیتی نیست که به هیچ‌کس آموزش صلح، خلع سلاح، چند جانبه‌گرایی یا هر چیز دیگری از این دست بدهد.

برجام با این امید توافق شد که به بهبود رفتار رژیم ایران در سایر زمینه‌ها غیر از مسأله هسته‌ای راه ببرد. ولی به‌روشنی این امر رخ نداده است. رفتار رژیم ایران به جای آن تهاجمی‌تر شد و آمریکا و منافع ما را زیر پوش این توافقنامه تهدید می‌کرد. رفتار بی‌ثبات کننده منطقه‌ای رژیم ایران، ادامه توسعه و گسترش موشکهای بالستیک، حمایت این رژیم از شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی و کارنامه شرم‌آور حقوق‌بشر آن، همه این موارد هم‌چنان نگرانی‌های مبرم هستند که در برجام به آن پرداخته نشد. هدف آمریکا هم‌چنان بکارگیری فشار حداکثری علیه رژیم ایران است به‌منظور این‌که به یک توافقنامه جدید دست پیدا کنیم که به‌طور جامعی به طیف کاملی از تهدیدهایی که رژیم ایران ایجاد می‌کند بپردازد شامل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای آن، ساخت و گسترش موشکهای بالستیک و برنامه هسته‌ای آن. برای محقق کردن این هدف، رژیم ایران باید حاضر باشد مانند یک کشور معمولی رفتار کند و رفتار شرورانه خود را تغییر دهد و گامهای دائمی بردارد که نشان بدهد برنامه هسته‌یی آن برای همیشه منحصراً صلح‌آمیز باقی خواهد ماند».

رابرت وود نماینده آمریکا در مجمع عمومی ملل ‌متحد افزود: «حملات اخیر رژیم ایران علیه تأسیسات نفتی در عربستان سعودی غیرقابل قبول و بی‌سابقه بود و چالش ادامه‌داری که رژیم ایران برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند را برجسته می‌کند. جامعه جهانی باید گردهم بیاید تا با رفتار تجاوزکارانه، غیرمسئولانه و تهدیدآمیز رژیم ایران مقابله کند. علاوه بر این، ما روشن ساخته‌ایم که ادامه اقدامات رژیم ایران برای گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم غیرقابل قبول است..... ما به اعمال فشار حداکثری علیه رژیم ایران ادامه خواهیم داد تا زمانی که این رژیم فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود را متوقف کند و پای مذاکره یک توافقنامه جامع بیاید. بیانیه اخیر مدیر کل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمیقاً نگران‌کننده است چرا که نشان می‌دهد رژیم ایران همکاری کافی به‌عمل نمی‌آورد».

 

نماینده آمریکا در مجمع عمومی ملل ‌متحد گفت: «رژیم ایران حمایت، تسلیحات و پول برای تروریستها در سراسر دنیا فراهم می‌کند و نه فقط در منطقه خاورمیانه بلکه در سراسر دنیا. بسیاری کشورها که در این سالن نشسته‌اند تعدادی از شهروندانشان را به‌دلیل اقدامات تروریستی که یا این رژیم انجام داده یا از آن حمایت کرده از دست داده‌اند. رژیم ایران از حزب‌الله، حماس و شبه‌نظامیان حوثی با پول، سلاح و همچنین موشکهای بالستیک حمایت می‌کند. این رژیم به هیچ نحوی نمی‌تواند کسی را به چیزی متهم کند. این رژیم غیرمسئول است، رفتار شرورانه آن به امنیت در سراسر جهان ضربه می‌زند. و ما به‌عنوان جامعه بین‌المللی باید این رژیم را مورد حسابرسی قرار دهیم».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات