728 x 90

سازمان ملل: اعدام‌های بی‌سابقه و دستگیری‌های گسترده در ایران؛ گزارش جدید حقوق بشر

تصویری از یک زن ایرانی در خیابانهای تهران - عکس از سایت یو.ان.نیوز سازمان ملل
تصویری از یک زن ایرانی در خیابانهای تهران - عکس از سایت یو.ان.نیوز سازمان ملل

طبق گزارش جدید سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، شاهد اعدام‌های بی‌سابقه، دستگیری‌ها و بازداشت‌های گسترده در این کشور بوده‌ایم. گزارش تصویری تلخی از رکورد تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۲۲، دستگیری هزاران کودک و اتهامات متعدد در مورد شکنجه و بدرفتاری توسط نیروهای امنیتی را به تصویر کشیده است.

ندا الناشیف (Al-Nashif) معاون رئیس حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده است که وضعیت کلی حقوق بشر در ایران بطور قابل توجهی بدتر شده است.

گزارش مورد نظر به شورای حقوق بشر در ژنو ارائه شده است و تمرکز آن بر تحولات پس از آغاز اعتراضات سراسری پس از مرگ ژینا مهسا امینی در سپتامبر ۲۰۲۲ است.

گزارش اشاره کرده است که در سال ۲۰۲۲، ۵۸۲نفر اعدام شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ با ۷۵درصد افزایش همراه بوده است. از جمله اعدام شدگان، سه کودک نیز وجود داشته است. همچنین، ۲۵۶مورد از اعدام‌ها به جرایم مربوط به مواد مخدر مرتبط بوده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که وضعیت حقوق بشر در ایران نگران‌کننده است و تعداد اعدام‌ها و اتهامات شکنجه و بدرفتاری به شدت افزایش یافته است.

(سایت یو.ان.نیوز سازمان ملل، ۳۱خرداد)
 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/37e4d5e2-c007-435c-b80a-18a19fe9f800"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات