728 x 90

زندانیان انقلاب سوریه، اسناد جنایات رژیم اسد

جنایات اسد در زندانهای سوریه
جنایات اسد در زندانهای سوریه

موضوع زندانیان در رژیم بشار اسد یکی از نگران‌کننده‌ترین پرونده‌هایی است که این رژیم از آن هراس دارد چرا که با فشارهای بین‌المللی برای مشخص شدن سرنوشت هزاران زندانی قربانی، این رژیم خود را در معرض پاسخگویی خواهد دید.

ابو عبدالرحمن پدر یکی از جوانان سوری که توسط رژیم اسد زندانی شده است به اورینت نیوز می‌گوید: رژیم اسد فرزندم را از سال ۲۰۱۱ در حالی دستگیر کرد که در تظاهرات ضدحکومتی شرکت کرده بود. آنها او را به مدت دو سال در زندان نگاه داشتند و بدون بازجویی او را به دادگاه ویژه تروریسم احاله دادند. قاضی این دادگاه او را متهم کرد که از افراد مسلح حمایت مالی کرده در حالی که در آن زمان تمامی تظاهراتی که بر گزار می‌شد مسالمت‌آمیز بود و گروه مسلحی وجود نداشت.

این پدر اضافه می‌کند که سالها فرزندم زندانی بود و در نهایت او را آزاد کردند ولی به‌طور ناگهانی وقتی که در مسیر بازگشت به خانه بود ناپدید شد و ما مجبور شدیم به یکی از شبه‌‌نظامیان اسد ۴۰۰هزار لیره سوری بدهیم تا بدانیم که او را به یکی از شاخه‌های امنیتی اداره اطلاعات اسد برده‌اند. در حالی که حکم زندان او تمام شده بود.

گواهیهای فوت ساختگی

به گفته (غزوان قرنفل) رئیس انجمن وکلای آزاد سوری، هزاران خانواده سوری گواهیهای فوت فرزندان زندانی‌شان را دریافت کرده‌اند که گفته شده آنها با مرگ طبیعی جان‌باخته‌اند. در این رابطه این حقوق‌دان سوری اشاره می‌کند که رژیم اسد تلاش می‌کند تا با ارسال گواهی فوت زندانیان به اداره ثبت احوال بدون این‌که پزشکی قانونی به دلایل فوت آنها اشاره کند از دست زندانیان خلاص شود. به این دلیل رژیم اسد با گزارشهای ساختگی که در هماهنگی با بیمارستانها تنظیم می‌شود مدعی می‌شود که زندانیان با مرگ طبیعی از جهان رفته‌اند در حالی که آنها در زیر شکنجه‌های سنگین جان‌باخته‌اند.

(المعتصم الکیلانی) هماهنگ‌کننده گروه عدالت در مرکز تبلیغات و آزادی بیان سوریه به اورینت نیوز می‌گوید رژیم اسد تلاش می‌کند تا با دادن گواهی فوت به خانواده زندانیان از این موضوع خود را خلاص کند چرا که آزادی تمامی زندانیان و تخلیه کلیه زندانها از زندانیان عقیده و تظاهرات شرط اساسی هر راه‌حلی در سوریه آینده خواهد بود.

او اضافه می‌کند که رژیم اسد تمامی جنایات را علیه زندانیان مرتکب شده و به این دلیل درصورتی‌که میزان این جنایات برملا شود زیر فشار شدیدی قرار خواهد گرفت و به این دلیل است که با سوء‌استفاده از سکوت جامعه جهانی تلاش می‌کند تا این پرونده را بتدریج سفید سازی کند.

زندانیان قدیمی خط سرخ رژیم اسد

(غزوان قرنفل) می‌گوید رژیم اسد نمی‌خواهد نسلی که از ابتدای انقلاب سوریه خواهان آزادی بود از زندانها آزاد شود و دوباره به خیابانها برگردد.

لازم به ذکر است که شبکه حقوق‌بشر سوریه در ماه گذشته گفت نزدیک به ۸۱۶۵۲شهروند سوری بین سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸ توسط رژیم اسد ربوده شده‌اند و تعداد زندانیانی که در زندانهای رسمی و مخفی رژیم اسد به‌شهادت رسیده‌اند به نزدیک ۱۳۰۶۶ رسیده‌اند.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی در این رابطه می‌نویسد از بهار امسال تا کنون دفاتر ثبت دولتی صدها مورد از فوت مخالفان را ثبت کرده‌اند. در بسیاری از این موارد اعلام شده که زندانیان در اولین سال‌های جنگ داخلی کشته شده‌اند.

طبق آمارهای شبکه حقوق‌بشر سوریه از زمان آغاز اعتراضات سیاسی در سال ۲۰۱۱تا کنون بیش از ۱۰۴هزار نفر بازداشت یا ناپدید شده‌اند. تخمین زده می‌شود که حدود ۹۰درصد از این افراد در زندانهای اسد تحت شکنجه و آزارهایی قرار گرفته‌اند که می‌توانسته به مرگ زندانی منجر شود.

وکلای مطلع از این روند می‌گویند وزارت دفاع اسد طی ماه‌های اخیر نام صدها زندانی سیاسی را برای دفاتر ثبت رسمی در سراسر کشور فرستاده و به آنها دستور داده نام این افراد را در فهرست درگذشتگان ثبت کنند.

 

بیشتر بخوانید

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات