728 x 90

رویترز: نمایندگان دمکرات در کنگره آمریکا به‌دلیل نگرانی‌ها درغزه، ارسال سلاح به اسراییل را زیر سؤال می برند

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا

خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۱۶ اسفند، در گزارشی نوشت، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه با درخواست‌های فزاینده‌یی از سوی دموکرات‌های هم‌پیمانش [در کنگره آمریکا] برای تحت فشار قرار دادن اسراییل برای کاهش بحران انسانی ویرانگر در غزه مواجه شد و برخی می‌گویند اگر بهتر کردن شرایط برای غیرنظامیان فراهم نشود، ممکن است تلاش کنند کمکهای نظامی به اسراییل را متوقف کنند.

سناتور کریس ون هولن Senator Chris Van Hollen یکی از اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این باره به خبرنگاران گفت: «ما باید از تمام اهرم‌هایی که در اختیار داریم استفاده کنیم. دولت تا به امروز از اهرم‌هایی که در اختیار دارد استفاده نکرده است. نمی‌دانم قبل از استفاده از همه اهرم‌های نفوذ خود در اینجا چند کودک دیگر باید گرسنه بمیرند، اما آنها [دولت بایدن] واقعاً باید کارهای بیشتری انجام دهیم».
سناتور ون هولن و سایر قانونگذاران از دولت بایدن خواسته‌اند در صورتی که دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل اقداماتی مانند باز کردن گذرگاه‌های غزه برای محموله‌های کمک را انجام ندهد، از کمک نظامی به اسراییل جلوگیری کند.
سناتور ون هولن خاطرنشان کرد که قوانین ایالات متحده فروش تسلیحات را به کشورهایی که کمکهای بشردوستانه را مسدود می‌کنند ممنوع می‌کند و گفت که اگر دولت اسراییل به این بحران رسیدگی نکند، او و سایر قانون‌گذاران ممکن است تلاش کنند فروش سلاحهای جدید به اسراییل را مسدود کنند...
سناتور دموکرات پیت ولش Senator Pete Welch نیز روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در سنا گفت: «چند خانه و مغازه و مدرسه و مراکز نگهداری از کودکان و بیمارستانها باید ویران شوند قبل از این‌که به نخست‌وزیر نتانیاهو بگوییم: بس است؟».

سایت هیل نیز ۱۶ اسفند در ارتباط با همین موضوع نوشت، دهها تن از اعضای دمکرات کنگره آمریکا روز سه‌شنبه نامه‌یی به کاخ‌سفید ارسال کردند و هشدار دادند که حمله پیش‌بینی‌شده به رفح می‌تواند شرایط ایالات متحده برای ارسال کمک به اسراییل را نقض کند.
هیل افزود، گروهی متشکل از ۳۷دموکرات مجلس نمایندگان به رهبری واکین کاسترو (تگزاس) Joaquin Castro (Texas)، جیمی راسکین (مریلند) Jamie Raskin (Md.) و یان شاکوفسکی (ایلینویز) Jan Schakowsky (Ill.) نامه‌یی به رئیس‌جمهور بایدن ارسال کردند و زنگ خطر حمله پیش‌بینی شده اسراییل به رفح را به صدا درآوردند. آنها نوشتند که حمله به رفح «احتمالاً با اصولی که در یادداشت اخیری که دولت بایدن در ماه گذشته منتشر کرد، در تضاد است»...
قانونگذاران در نامه به جو بایدن نوشتند «ما نامه می‌نویسیم تا احساس عمیق فوریت و هشدار خود را در مورد عواقب بالقوه ویرانگر تهاجم زمینی نظامی اسراییل به رفح برای غیرنظامیان بی‌گناه بیان کنیم. ما در موضعی که سفیر ایالات متحده در سازمان ملل [لیندا توماس-گرینفیلد] تأکید کرده مبنی براین‌که «با توجه به شرایط کنونی، هیچ حمله‌یی به رفح نباید انجام شود». اشتراک نظر داریم».
آنها در ادامه نامه به بایدن افزودند «حمله گسترده اسراییل به رفح شرایط وحشتناک غیرنظامیان را که بیش از نیمی از آنها در آستانه قحطی هستند وخیم‌تر خواهد کرد و هم‌چنین حمله به رفح به‌دلیل تهدید بمباران هوایی و از بین بردن یک توافق مذاکره شده که می‌تواند منجر به آزادی گروگانها شود، جان ۱۳۰ گروگان اسراییلی و آمریکایی را که هنوز در غزه نگهداری می‌شوند را بخطر می‌اندازد».
همزمان دهها تن از نمایندگان در کنگره آمریکا روز چهارشنبه با ارسال نامه‌یی به جو بایدن در آن احساس فوریت و هشدار عمیق ما را در مورد سختی‌هایی که غیرنظامیان در غزه با آن مواجه هستند، ابراز کردند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c87cffe8-e11a-4fce-b4e1-d0c07a27a5b3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات