728 x 90

دیدار هیأت اپوزیسیون سوریه با وزارت‌خارجه انگلستان

دیدار هیئت اپوزیسیون سوریه با نمایندگان وزارت خارجه انگلستان
دیدار هیئت اپوزیسیون سوریه با نمایندگان وزارت خارجه انگلستان

مسؤلین ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالف سوریه طی دیداری با هیأتی از وزارت‌خارجه انگلستان در مورد آخرین رویدادهای سوریه و جنایاتی که رژیم اسد علیه شهروندان مرتکب می‌شود و اقداماتی که مانع بازگشتن آوارگان و پناهندگان به خانه هایشان می‌شود گفتگو کردند.

سایت ائتلاف ملی نوشت: دیما موسی معاون رئیس ائتلاف سوریه تأکید کرد که راه‌حل سیاسی در سوریه بدون نظارت کامل سازمان ملل و اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی در مورد سوریه و مهمتر از همه اعلامیه ۲۰۱۲ژنو و قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل، موفقیتی نخواهد داشت. او هم‌چنین بر ضرورت دسترسی به یک انتقال سیاسی همه‌جانبه بدون بشار اسد و اطرافیانش که مسئول هزاران جنایت جنگی هستند اشاره کرد.

در این دیدار دیما موسی وضعیت غم‌انگیز زندگی کسانی که اخیراً جابه‌جا شده‌اند را برجسته کرد. او گفت « رژیم اسد با کمک متحدانش در حال ارتکاب کشتار و جابه‌جایی اجباری گسترده مردم هستند. آنها هم‌چنین به زندانی کردن مردم سوریه در زندانهای زیر زمینی با سرنوشتی که هنور نامعلوم است ادامه می‌دهند.»

در این ملاقات آخرین تحولات در پروسه سیاسی و اهمیت نقش ائتلاف ملی در صحنه سیاسی و نیز در کمیسیون مذاکرات سوریه مورد گفتگو قرار گرفت. علاوه بر این در مورد طرحهای ائتلاف در مرحله آینده از جمله کارهای بیشتر در مناطق آزاد شده و راه‌اندازی نهادهایی برای خدمات رسانی به ساکنان و رانده شدگان گفتگو شد.

دیما موسی معاون رئیس ائتلاف ملی تأکید کرد که راه‌حل سیاسی در سوریه و در صدر آنها بیانیه ژنو و قطعنامه شماره ۲۲۵۴سازمان ملل بدون نظارت کامل سازمان ملل بر آنها موفق نخواهد شد. او بر ضرورت انتقال فراگیر قدرت بدون بشار اسد و عوامل او که در هزاران جنایت جنگی علیه مردم سوریه دست داشته‌اند تأکید کرد. او گفت: ما هنوز عقیده داریم که راه‌حل در سوریه سیاسی است و این راه‌حل از طریق سازمان ملل‌متحد و قطعنامه‌های آن محقق خواهد شد. او بر نقش هم‌پیمانان مردم سوریه در حمایت از این روند و ائتلاف ملی که در خدمت خواسته‌های مردم سوریه در مسیر آزادی و کرامت است تأکید کرد.

و در اشاره به وضعیت اسف‌باری که آوارگان سوری اخیراً با آن روبه‌رو شده‌اند، معاون رئیس ائتلاف ملی سوریه گفت: رژیم اسد با همکاری هم‌پیمانانش مردم سوریه را به‌قتل می‌رساند و آنها با زور از خانه هایشان آواره می‌کند و زندانیان هم‌چنان در زندانها به‌سر می‌برند و سرنوشتشان نامشخص است.

جنگ‌افروزیهای رژیم ایران در جنوب سوریه

همزمان ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و اپوزیسیون سوریه رژیم اسد را مسؤل هر گونه جنگ‌افروزی در مناطق جنوب سوریه دانست و گفت این رژیم با اجرای دستورات رژیم ایران دست به چنین کارهایی می‌زند و هم‌اکنون این رژیم به کارگزار اشغالگران ایرانی تبدیل شده است.

ائتلاف ملی در اطلاعیه‌ای گفت اشغالگران روسی و ایرانی نخواهند توانست که اراده مردم سوریه در مبارزه علیه اشغالگری و استبداد را در هم بشکنند و دیر یا زود مردم سوریه به اهدافشان دست خواهند یافت.

ائتلاف ملی سوریه بر ضرورت حمایت از نهادهای مردم سوریه و در صدر آنها دولت موقت و ارتش آزاد که تضمین کننده خدمت رسانیهای بهداشتی و آموزشی به مردم سوریه و تضمین امنیت آنهاست تأکید کرد.

ائتلاف از کشورهای بزرگ و دوست مردم سوریه و نیز کسانی که خواهان راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه‌اند خواست تا نسبت به مردم این کشور مسئولیت خود را انجام دهند و آنها را به بازگرداندن روند راه‌حل سیاسی به مسیر خود، توقف قتل و جنایت، آزادی زندانیان و انتقال سیاسی بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی و بیانیه ژنو ترغیب کرد.

مطالب مرتبط

اپوزیسیون سوریه: ما به‌دنبال اخراج رژیم ایران از سوریه هستیم

مریم رجوی: حمایت بین‌المللی از قیام مردم ایران و خواستهای مقاومت عادلانه آنها برای آزادی و عدالت