728 x 90

دولت آمریکا و دولت عراق جزییات توافق جدید خود را اعلام کردند

توافق دولت آمریکا و دولت عراق
توافق دولت آمریکا و دولت عراق

به گزارش سایت وزارت‌خارجه آمریکا ۲۲خرداد دولت آمریکا و دولت عراق با صدور بیانیه مشترکی جزییات توافق جدید خود را اعلام کردند. در این بیانیه مشترک توسط وزارت‌خارجه آمریکا منتشر شده آمده است: با استناد به توافقنامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ برای رابطه دوستی و همکاری که میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا به امضا رسیده، مذاکرات دیالوگ استراتژیک از طریق ویدئوکنفرانس میان دو طرف برگزار شد و زمینه‌های امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و مسائل سیاسی و روابط فرهنگی را در بر گرفت.

در رابطه با شراکت امنیتی نیز دو کشور تأیید کردند که با توجه به پیشرفت چشمگیر در زمینه خلاص شدن از تهدید سازمان تروریستی داعش، ایالات متحده آمریکا طی ماههای آینده به کاهش شمار نیروهای حاضر در عراق و گفتگو با دولت عراق درباره وضعیت نیروهای باقی مانده ادامه می‌دهد.

بعد از مذاکرات دو هیات آمریکایی و عراقی دیوید شنگر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما می‌خواهیم به ثبات عراق کمک کنیم، اما گروه‌های تحت حمایت رژیم ایران در این مأموریت علیه ما کار می‌کنند. آنها در حال افزایش فرقه‌گرایی هستند، که به تندروی و ​​تروریسم دامن می‌زند، و ما امروز درباره این مسأله بسیار مهم بحث کردیم.

وی افزود: یک مشکل بسیار بزرگ در مورد شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران این است که آنها خارج از کنترل دولت عراق فعالیت می‌کنند. این گروه‌های یاغی و سرکش به حاکمیت دولت عراق پایبند نیستند. بنابراین، شبه‌نظامیان طرفدار رژیم ایران، هم‌چنان برای دولت کاظمی یک مشکل و چالش مهم هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۲خرداد طی گزارشی از کاهش نفوذ رژیم آخوندی در عراق بعد از کشته شدن سردژخیم قاسم سلیمانی نوشت: هنگامی که قاآنی جانشین سلیمانی اولین سفر خود به بغداد را در اوایل سال جاری انجام داد، مجبور شد برای دومین بازدید خود ویزای ورود بگیرد چیزی که در زمان سلیمانی هیچ وقت شنیده نشده بود. این اقدامی از جانب دولت جدید بغداد بود که به‌طور مؤثری آزادی تحرک رژیم ایران در داخل عراق را محدود می‌کرد.

آسوشیتدپرس افزود: در فقدان سلیمانی و المهندس اختلافات در نیروهای حشدالشعبی پدید آمده و لنگری که حشدالشعبی حول آن شکل بگیرد وجود ندارد.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا برای ایران گفت: نفوذ رژیم ایران در عراق شروع به کاهش کرده و کشته شدن سلیمانی قدرت این رژیم برای یکپارچه کردن گروه‌های دست‌نشانده‌اش از میان برده است. کما این‌که تحریم‌های آمریکا، رژیم ایران را از اموالی که در گذشته در عراق توزیع می‌کرد محروم کرده است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/75615513-d29c-4527-ac88-e0947c39feba"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات