728 x 90

درگذشت پدر اشرف‌نشان محمدرضا سعیدپور در تهران

پدر اشرف‌نشان محمدرضا سعیدپور
پدر اشرف‌نشان محمدرضا سعیدپور

با کمال تأسف مطلع شدیم پدر بزرگوار محمدرضا سعیدپور، پس از چهار دهه همراهی پاکبازانه با مجاهدین که ۶سال آن‌را در شکنجه‌گاههای رژیم آخوندی سپری کرد، در شبانگاه ۲۹اردیبهشت۹۹ در تهران درگذشت و روح پرفتوحش به فرزندان شهیدش در کهکشان جاودانه‌فروغها پیوست.

محمدرضا سعیدپور متولد سال۱۳۱۱ در گلپایگان و معلم و مدیر مدرسه در تهران که در دوران نهضت ملی شدن نفت از حامیان پیشوای نهضت ملی ایران دکتر محمد مصدق بود، پس از انقلاب ضدسلطنتی با مجاهدین آشنا شد و به‌هواداری از مجاهدین و مبارزه آنها علیه انحصارطلبی و ارتجاع آخوندی برخاست.

پس از آغاز مقاومت انقلابی در سال۶۰ به‌خاطر پشتیبانی مالی و امکاناتی به مجاهدین دستگیر شد و مدت دو سال در زندان بود. او در سال۶۸ نیز برای بار دوم دستگیر شد و چهار سال دیگر را در شکنجه‌گاههای رژیم آخوندی گذراند. پدر در دوران اسارت، روحیه‌یی رزمنده و مقاوم داشت و به‌رفتار وحشیانهٔ دژخیمانی چون داوود رحمانی، که می‌خواستند زندانیان را درهم بشکنند، با تهاجم انقلابی‌ پاسخ می‌داد و از همین رو مورد بغض و کین‌توزی دژخیمان بود.

یکی از فرزندانش مجاهد شهید ساسان سعیدپور در سال۶۰ دستگیر و پس از شکنجه‌های بسیار در دیماه همان سال تیرباران شد و فرزند دیگرش مجاهد قهرمان سعید سعیدپور در حماسهٔ عاشورای مجاهدین در ۱۹بهمن ۶۰ به‌شهادت رسید. اما پدر داغ فرزندان را به‌عزم و ارادهٔ رزمندهٔ بیشتر و استواری بر آرمانهای مجاهدین تبدیل کرد. به یاد آنها شعر می‌سرود و یکی از شعرهایش را روی سنگ مزار فرزندش ساسان- که بارها توسط پاسداران رژیم شکسته شد- حک کرد.

پدر سعیدپور بخش عمده‌ای از دارایی‌اش را به کمک و پشتیبانی از مجاهدین اختصاص داد و همهٔ مجاهدین را فرزندان خودش می‌دانست. او در سال۸۲ برای دیدار مجاهدین به اشرف سفر کرد و از این سفر بسیار خوشحال بود. می‌گفت اشرف یک بهشت است و پس از دیدن مزار شهیدان مجاهد در اشرف، مزار مروارید را زیباترین مزاری که دیده توصیف می‌کرد. پدر، قبل از برگشت به ایران برای زیارت مزار شهیدان فروغ جاویدان به وادی السلام در جوار حرم امام حسین در کربلا رفت و با شهیدان تجدید عهد کرد. بعد از بازگشت از اشرف توسط وزارت اطلاعات مورد تهدید و بازجویی قرار گرفت که چرا به اشرف سفر کرده و در مقابل توطئهٔ وزرات اطلاعات که گفت هر موقع خواستی بروی بگو ما خودمان تو را می‌بریم، محکم ایستاد و گفت نه من با شما می‌آیم نه مجاهدین به‌ملاقات خانوده‌یی که با شما به اشرف برود می‌آیند.

او همواره قلبش با مجاهدین اشرف می‌طپید و بعد از قتل‌عام ۱۰شهریور هم در اشرف شعری به این مناسبت سرود.

خانم مریم رجوی با تسلیت به‌خاطر درگذشت این پدر بزرگوار گفت: درود بر او که طی ۴۰سال حاکمیت آخوندهای جنایتکار با درد و داغ فرزندانش و دستگیری و شش سال زندان و شکنجه ایستاد و مقاومت کرد و هرگز تسلیم نشد و در سال۱۳۸۲ خود را برای دیدار فرزندان مجاهدش به اشرف رساند.

درگذشت آقای محمدرضا سعیدپور پدر شهیدان مجاهد خلق ساسان و سعید را که پس از سال‌ها پایداری به دیار رفیق اعلا شتافت، به خانواده محترم و به فرزندش خواهر مجاهد فروزان سعیدپور در اشرف۳ تسلیت می‌گویم و از خدای بزرگ برایش علو درجات طلب می‌کنم.

یاد و مقاومت پدران و مادران مجاهدین در تیره و تارترین دوران تاریخ ایران زمین، همواره ماندگار است و می‌درخشد.