728 x 90

دروغهای تکراری آخوند روحانی درباره مواد ضدعفونی و کیتهای تشخیص و صادرات ماسک

آخوند روحانی
آخوند روحانی

به‌دنبال بلوف جواد ظریف درباره صادر کردن کیت آزمایشگاهی کرونا به ترکیه و آلمان که با رسوایی روبه‌رو شد و هر دو کشور آن را تکذیب کردند. آخوند روحانی روز ۲۳اردیبهشت با تکرار دروغهای وقیحانه درباره مواد ضدعفونی و کیتهای تشخیص و صادرات ماسک گفت: «در ایران هم وسایل ضدعفونی، وسایل بهداشتی، ماسک و دستکش روزهایی بود که کم داشتیم، اما به آن صورتی که در بعضی از کشورها دیدیم، هجوم آوردند، در فروشگاهها هجمه کردند، از دست هم قاپیدند، یا در کشورهایی که در هوا قاپیدند، هواپیمایی که داشت ماسک را برای کشور دیگر می‌برد، پول بیشتر دادند آن هواپیما را به کشور خودشان هدایت کردند. یک هم‌چون وضعی را در ایران مشاهده نکردیم».

وی افزود: «در ضدعفونی هم اعلام کرده بودیم که در جاهایی که نیاز نیست، حق صادرات دارند. در کیت‌های تشخیص هم همین طور است و در ماسک و بقیه نیازمندی‌ها هم در آینده این‌چنین خواهد بود».

جواد ظریف روز جمعه ۱۹اردیبهشت در توئیتر خود به دروغ مدعی شده بود: «چهل هزار کیت تست پیشرفته ساخت ایران به آلمان، ترکیه و کشورهای دیگر ارسال کردیم».

به گزارش خبرگزاری آناتولی ۲۲اردیبهشت، دولت ترکیه دریافت کیتهای آزمایش کرونا از ایران را تکذیب کرد. این خبرگزاری به‌نقل از منابع دیپلماتیک ترکیه اعلام کرد هیچ محموله تست کرونا از ایران دریافت نکردیم.

روز دوشنبه ۲۳اردیبهشت وزارت اقتصاد آلمان نیز دریافت چنین محموله‌ای از ایران را رد کرد.

منابع مطلع در وزارت‌خارجه آلمان به دویچه‌وله ۲۳اردیبهشت گفتند: دولت آلمان از ورود "تست‌های کرونا ساخت رژیم ایران" خبر ندارد.