728 x 90

خط فقر در ایران سیر صعودی در پیش گرفته است

خط فقر در ایران بالای ۲۵میلیون تومان
خط فقر در ایران بالای ۲۵میلیون تومان

پایگاه خبری آفتاب رژیم روز سه‌شنبه ۸ اسفندماه در مطلبی درباره وضعیت فلاکت‌بار اقتصادی در ایران با عنوان «خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره از مرز ۲۵ میلیون تومان فرار رفته» به‌نقل از بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور نوشت:

مصرف کننده کالا و خدمات کارگران هستند، فقط با تعیین دستمزد منطقی می‌توان تقاضای خرید و رشد تولید ایجاد کرد.

آفتاب‌نیوز به بی‌حساب و کتاب بودن دستمزدها در ایران افزود:

حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره مشکلات کارگران گفت: فرآیند و موضوع دستمزد هر ساله کارگران یک نمایشی است که توسط دولتها اداره و مدیریت می‌شود و دستمزد کارگران وابسته به تصمیم نمایندگان دولتها است. دستمزد کارگران وابسته به هیچ معیار علمی نیست و صرفاً اراده حکومتی در تعیین دستمزد دست دارد. دولت زمانی که از سرمایه‌گذار حمایت می‌کند، به عبارتی اعلام می‌کند من در حمایت از تولید شکست خورده‌ام و تنها کاری که می‌توانم انجام دهم این است که در شورای عالی کار جبران مافات کنم و برای تأمین منافع سرمایه‌گذار کارفرما و اشتغال زا، دستی بالا بزنم و بتوانم منافع کارفرما را با پایین نگه‌داشتن دستمزد تأمین کنم، چرا که برای تأمین منابع خود به مالیات سرمایه‌گذار نیاز دارد، تلاش دولت امسال نسبت به سال‌های قبل بیشتر است که دستمزد را پایین نگه دارد، چرا که شرایط مالی دولت باعث می‌شود که از کارفرما حمایت کند.

وی در ادامه به مضحک بودن سناریوی دولت درباره دستمزدها افزود: سناریوی مضحکی که بیان می‌شود دستمزد باعث تورم است سال گذشته با افزایش ۲۷درصدی مزد و تورم ۴۵درصدی شکست خورد و ثابت کرد که افزایش دستمزد ربطی به تورم ندارد.

امام قلی تبار گفت: در تمام کشور‌هایی که تورم پایین و نزدیک به صفر دارند، دستمزد کارگران حداقل ۱۰برابر بیشتر از ایران است، چرا که مصرف کننده کالا و خدمات در کشور‌ها اقشار آسیب‌پذیر هستند، کارگران و بازنشستگان به همراه خانواده‌هایشان در کشور بیش از ۶۵درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و عمدتاً حقوق بگیر و کارگر هستند، اگر نسبت به آنها اقدام به سرکوب مزدی کنیم، تقاضا کاهش می‌یابد و رکود بروز می‌کند و با توجه به افزایش تورمی که سال آینده وجود دارد، سال آینده رکود تورمی را تجربه خواهیم کردیم، تمام کشور‌های صنعتی که حقوق و دستمزد بالا دارند، ساختار اقتصادی مناسبی دارند که این ساختار اقتصادی مناسب را کارگران نباید در کشور ایجاد کنند، این ساختار اقتصادی مناسب را باید دولتها ایجاد کنند، در حال حاضر کارگران تمام هزینه‌های ناکارآمدی‌ها دولتها در بخش مهار تورم و افزایش تولید را کارگران پرداخت می‌کنند.

وی با این‌که در شرایط فعلی خط فقر برای یک خانواده ۴نفره از مرز ۲۵میلیون تومان فرار رفته است اظهار داشت: حقوق کارگر توان تأمین حتی پنجاه درصد معیشت آن را ندارد موضوع مهم دیگری وجود دارد و آن اخذ وام تعداد زیادی از کارگران از سیستم‌های بانکی و متعاقب آن قبول تعهد در پرداخت بهره و اقساط وام می‌باشد که جهت جبران عقب‌ماندگی مزدی سنوات گذشته برای تأمین معیشت و یا برای سایر مواردی که اصلاً در سبد معیشت مدنظر قرار نمی‌گیرد، دریافت شده است.

وی گفت: مثل تأمین هزینه‌های ازدواج خود و فرزندان، خرید و یا تعمیرات لوازم خانگی فرسوده از رده خارج منزل شامل یخچال و تلویزیون و فرش و ظروف حداقلی و سایر اقلام غیرمترقبه که در به این آنان تحمیل شده است. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که قریب‌به‌اتفاق کارگران به‌طور متوسط دارای تسهیلات این چنینی بین ده تا سی میلیون تومانی هستند که در گذشته برای جبران پرداختی‌های فوق با مشقت از سیستم‌های بانکی اخذ نموده‌اند. این افراد ماهیانه بین بیست تا سی و پنج درصد میانگین حقوق خود را به‌عنوان اقساط پرداخت می‌کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fe2954be-cc4f-498b-b7e9-2afa9bcbc651"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات