728 x 90

خانزاده کارشناس حکومتی: هیچ تفاوتی بین بایدن و ترامپ وجود نخواهد داشت

مذاکرات برجام
مذاکرات برجام

خانزاده از کارشناسان حکومتی با ریختن آب پاکی بر ژستهای میان تهی سران نظام در مورد شرط و شروط لغو تحریم‌ها در مذاکرات برجام۲ گفت: می‌توان گفت که آمریکا چه هیأت حاکم بر آن دموکرات باشد و چه جمهوری‌خواه، از ابزار تحریم خود برای اعمال فشار بر ایران استفاده خواهد کرد. بنابراین رفع تحریم هیچ‌گاه به‌معنای واقعی اتفاق نخواهد افتاد.

وی گفت: از زمان شروع به کار «بایدن» نه تنها تحریم‌های وضع شده در دوران «ترامپ» لغو یا حتی تعلیق نشد، بلکه چهار اقدام تحریمی علیه ایران توسط وزارت‌خارجه آمریکا و وزارت خزانه‌داری انجام شد.

روزنامه حکومتی ایران با درج مطلبی از وی با عنوان «فشار هوشمند»؛ نسخه تجمیع‌شده «فشار حداکثری» و «تحریم‌های فلج‌کننده» نوشت:... از منظر تحریمی و اعتقاد به لزوم بیشینه‌سازی فشار بر ایران، هیچ تفاوتی بین بایدن و ترامپ وجود نخواهد داشت، اما بایدن برخلاف ترامپ، قائل به همراهی و دخیل کردن هم‌پیمانان آمریکا در معادلات بوده و مانند دولت اوباما معتقد است که اقدامات هماهنگ مبتنی بر اجماع بین‌المللی، می‌تواند فشار سیاسی مدنظر از تحریم‌ها و در نتیجه اثرگذاری تحریم بر کشور هدف را تقویت کند. به عبارت دیگر بایدن تمایل دارد تجربه موفق اوباما را در سیاست تحریمی علیه ایران دنبال کند...

... می‌توان گفت که آمریکا چه هیأت حاکم بر آن دموکرات باشد و چه جمهوری‌خواه از ابزار تحریم خود برای اعمال فشار بر ایران استفاده خواهد کرد. بنابراین رفع تحریم هیچ‌گاه به‌معنای واقعی اتفاق نخواهد افتاد، اما این نکته نیز حائز اهمیت است که استفاده از تحریم، علاوه بر کشور تحریم شونده برای کشور تحریم‌کننده نیز دارای هزینه است. «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، با تأیید هزینه‌دار بودن اعمال تحریم برای آمریکا گفته بود: «برای این‌که این تحریم‌ها ادامه پیدا کند، برای مثال باید بزرگ‌ترین بانک‌های جهان را تحریم می‌کردیم یا باید کشورهایی مانند چین را از مبادلاتمان حذف می‌کردیم و چنین اقداماتی در مقابل بزرگ‌ترین طلبکاران ما می‌توانست موجب از بین رفتن اقتصاد ما بشود».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات