728 x 90

حمله گارد زندان ارومیه به زندانیان سیاسی و ضرب و جرح زندانیان

ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان ارومیه
ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان ارومیه

عصر دوشنبه در پی ضرب ‌و شتم یکی از زندانیان سیاسی توسط یکی از دژخیمان زندان ارومیه، تعدادی از زندانیان سیاسی به این اقدام اعتراض کردند، در پی این اعتراض، زندانیان سیاسی بند ۱۲زندان ارومیه، توسط حدود ۵۰تن از نیروهای گارد ویژه سرکوب زندان مورد ضرب ‌و شتم شدید قرار گرفته و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب ‌و شتم به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

گفته می‌شود سه تن از زندانیان سیاسی که مورد ضرب و جرح جدی قرار گرفته بودند، دچار شکستگی و جراحت شده‌اند.

خبرگزاری هرانا، ۲۳مهر ۹۷، نوشت عصر دوشنبه ۲۳مهرماه ۱۳۹۷، حدود ۵۰تن از نیروهای ویژه زندان ارومیه به بند ۱۲این زندان حمله کرده و چندین زندانی سیاسی محبوس در این بند را به‌شدت مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “ساعتهایی قبل در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی به‌نام «حمید رحیمی» با یکی از مزدوران وی را به محل افسر نگهبانی منتقل کرده و توسط چهار مزدور به‌شدت مورد ضرب ‌و شتم قرار داده و به سلول انفرادی منتقل کردند. پس از آن زندانیان سیاسی «کمال حسن رمضان»، «احمد تموئی» و «عثمان مصطفی‌پور» جهت پیگیری وضعیت حمید رحیمی به افسر نگهبانی مراجعه می‌کنند که دژخیمان زندان، احمد تمویی را نیر مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند. همچنین چند تن از زندانیان اجیرشده توسط دژخیمان «اسکندری» و «رضایی»، و در حضور آنها با شی برنده به زندانیان سیاسی احمد تمویی، کمال حسن رمضان و تورج اسماعیلی حمله کرده و آنها را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند”.

بنا بر خبرهای رسیده، زندانی سیاسی احمد تموئی، در اعتراض به ضرب ‌و شتم خود و زندانیان دیگر دست به اعتصاب غذا زده است.

حمله دژخیمان گارد ویژه با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور به زندانیان سیاسی بند ۱۲

این منبع افزود: “در پی اعتراض زندانیان بند سیاسی به سرکوب، دژخیمان زندان تلاش کردند چندتن از زندانیان را از بند خارج کنند، دژخیمان گارد ویژه زندان با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور وارد بند ۱۲(سیاسی) شده و حسن رستگاری و کامران درویشی را با ضرب ‌و شتم شدید به انفرادی منتقل کردند هر چند نهایتاً حسن رستگاری را به بند بازگرداندند. در اثر ضرب ‌و شتم توسط دژخیمان و زندانیان تحت‌امرشان کمال حسن رمضان از ناحیه بینی و احمد تمویی از ناحیه دندان دچار شکستگی شده، تورج اسماعیلی نیز به و سیله تیزی مجروح و حسن رستگاری نیز دچار ضرب دیدگی شدید در قسمت‌های مختلف بدن شده است”.

از وضعیت جسمی سایر زندانیان سیاسی این بند از جمله حمید رحیمی و کامران درویشی پس از ضرب ‌و شتم اطلاع دقیقی در دست نیست.

با بالا گرفتن درگیری تمام سرکردگان زندان از جمله رئیس زندان ارومیه و حفاطت بازرسی زندان و حفاظت اطلاعات کل استان پشت درب بند سیاسی جمع شده و چندین نفر از نیروهای ویژه نیز مجدداً وارد بند شده‌ و تعداد زیادی از آنان به‌صورت مسلح و آماده‌باش در بام زندان مستقر شدند. آنها ساعتهایی پس از ضرب ‌و شتم زندانیان سیاسی از بند خارج شده و فقط تعدادی از آنان در سالن اصلی زندان مستقر شدند.

بدرفتاری سرکردگان و دژخیمان زندان با زندانیان محبوس

خاطر نشان می‌شود که این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی زندان ارومیه مورد بدرفتاری دژخیمان زندان قرار می‌گیرند. پیشتر در تاریخ ۲۷شهریورماه ۹۷نیز دژخیمان گارد زندان ارومیه، بند ۱۲این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است را مورد بازرسی وحشیانه قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده‌ بودند.

کمال حسن رمضان زندانی سیاسی محکوم به اعدام است، احمد تمویی حبس ۱۵ساله خود را سپری می‌کند و عثمان مصطفی‌پور در حال گذران محکومیت ۳۵ساله خود است.

در تاریخ ۱۶مهرماه ۹۷نیز یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام مرتضی ظهرعلی در پی ضرب ‌و شتم توسط مسئولان زندان دچار شکستگی در ناحیه دست راست شده بود. همچنین در تاریخ ۱مهرماه سال جاری جواد شیرزاد (آرش) زندانی محبوس در بند جوانان زندان ارومیه در پی ضرب ‌و شتم توسط سرکرده داخلی زندان (بایرام‌زاده) دچار آسیب دیدگی جدی از ناحیه سر و آسیب مغزی شده و در بیمارستان خارج از زندان بستری شده بود.

در مردادماه سال جاری نیز سعید سید عباسی زندانی محبوس در زندان ارومیه به‌علت تأخیر در رفتن به هواخوری توسط سرکرده‌ اندرزگاه ارومیه مورد ضرب ‌و شتم و بدرفتاری قرار گرفته و به‌رغم جراحات وارده بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منقل شده بود.

در اردیبهشت ماه سال جاری نیز خبر ضرب ‌و شتم یک زندانی به نام سعید نوری فرزند علی اکبر، توسط دو تن از دژخیمان در دفتر مدیر داخلی زندان مرکزی ارومیه.

 

 

بیشتر بخوانید

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/33f30237-00f9-4c27-904a-73178c00693a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات