728 x 90

حمله به دولت روحانی در مجلس ارتجاع پس از توافق با آژانس بین‌المللی اتمی

مجلس ارتجاع ۴اسفند۹۹
مجلس ارتجاع ۴اسفند۹۹

به‌دنبال توافق رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دولت روحانی، مجلس ارتجاع امروز ۴ اسفند۹۹ صحنهٔ جنگ گرگها بود. به گزارش رسانه‌های حکومتی اعتراض مجلس به بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی رژیم و آژانس، باعث توقف رسیدگی به بودجه در مجلس شد.

پاسدار قالیباف در یک پیام توئیتری نوشت: ‏مطابق قانون مجلس، اجرای پروتکل الحاقی از روز ۵ اسفند به‌طور کامل متوقف خواهد شد و هر نوع دسترسی فراتر از پادمان مطلقاً ممنوع و غیرقانونی است. هر نوع همکاری فراپادمانی با آژانس در آینده نیز طبق ماده ۷ مستلزم تصمیم‌گیری مجلس است. ماده ۹ قانون، اجرای دقیق آن را تضمین خواهد کرد.

مالک شریعتی نیاسر در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از توقف رسیدگی به بودجه۱۴۰۰ خبر داد و نوشت: مجلس به‌دلیل تفاهم مشکوک دیروز دولت با آژانس و احتمال قوی نقض قانون اقدام راهبردی، از دستور رسمی خود خارج شد.

وی اضافه کرد: طبق قانون: ۱- با عدم انجام تعهدات طرف مقابل در لغو کامل تحریم‌ها، از فردا ۵ اسفند باید توقف نظارتهای فراپادمانی بدون راه فرار انجام شود. ۲- مجلس باید گزارش اقدامات فنی و سیاسی دولت را بشنود و اگر قانع نشد، افراد مستنکف از اجرای قانون (رئیس‌جمهور و سایر مقامات ذیربط) مجازات شوند. ۳. تداوم هر گونه نظارت فراپادمانی به هرشکل، تخلف است و مجلس از حق ملت کوتاه نمی‌آید. «تا یک ساعت دیگر دولتیها به مجلس آمده، گزارش می‌دهند».

زهره الهیان عضو دیگر مجلس ارتجاع هم در واکنش به توافق رژیم و آژانس در حساب توئیتری خود نوشت: اعتراض مجلس به بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس که شب گذشته ساعت۱۲ منتشر شد، باعث توقف رسیدگی به بودجه در مجلس شد. نمایندگان یک صدا از تخطی دولت از قانون لغو تحریم‌ها اعتراض کردند مسئولان دولت به واسطه عدم اجرای قانون طبق بند۹قانون لغو تحریم‌ها مجرم شناخته می‌شوند و باید مجازات گردند.

علی بابایی کارنامی عضو مجلس ارتجاع از ساری گفت: اگر قرار است قوانین مانند قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها نقض شود، تصویب سایر قوانین از جمله بودجه ۱۴۰۰ بی‌فایده است فلذا مجلس تا تعیین‌تکلیف اجرای این قانون پرداختن به بودجه را متوقف خواهد کرد.

مصطفی میرسلیم هم تأکید کرد: هر گونه مذاکره و توافق برجامی برخلاف مفاد مصوبه مجلس مردود است.

محمد حسن آصفری گفت: دولت حق هیچ توافقی خلاف مصوبه مجلس مبنی برملزم کردن غرب به برداشتن تحریم‌ها در زمان مقرر شده مجلس ندارد. توافق دیشب آژانس با سازمان انرژی اتمی مبنی بر دادن فرصت سه ماهه خلاف مصوبه مجلس است و طبق ماده هشت و نه مصوبه مجلس اجرا نکردن مصوبه جرم است.

نظام الدین موسوی هم در رشته توئیتی با اشاره به نگرانی خود از اقدامات دولت روحانی نوشت: «ظاهراً نگرانی دو روز پیشم از احتمال تمدید مهلت ۲ماهه لغو پروتکل الحاقی پربی‌راه نبود. مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امشب از توافقی با دولت ایران گفته که مطابق آن گرچه پروتکل الحاقی لغو می‌شود اما تا ۳ماه دیگر فعالیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی آژانس پابرجا می‌ماند. دور زدن قانون؟! جناب آقای رئیس جمهور! وزیر محترم امور خارجه! هفت سال فکر می‌کردید اگر از مواضع خود عقب‌نشینی کنید، طرف مقابل امتیازی به شما می‌دهد؛ که نداد. بیاید این هفت ماه باقیمانده این‌طور فکر کنید که اگر محکم بمانید و عقب‌نشینی نکنید طرف مقابل به شما امتیاز می‌دهد؛ شاید داد. امتحان کنید».

احمدامیرآبادی فراهانی عضو مجلس ارتجاع از قم گفت: طبق قانون مصوب مجلس باید بازرسیهای فراپادمانی داوطلبانه که در برجام پذیرفته شده بود از۵ اسفند متوقف و بازرسی‌ها اخراج شوند. مردم را فریب ندهید. تحریم‌ها باید لغو شود.

علی خضریان در رشته توئیتی نوشت: «با توجه به عدم اجرای تعهدات غربی‌ها در برجام، دولت موظف است نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند؛ لذا هرنوع دسترسی به آژانس، غیرقانونی است و مجلس به‌طور جدی ضمن نظارت بر اجرای قانون، طبق ماده ۹ با متخلفین و مستنکفین برخورد خواهد کرد.

محمد طلا مظلومی عضو مجلس ارتجاع از بهبهان در توئیتی آورد: «نمایندگان مجلس بر اجرای کامل و بدون تأخیر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت پافشاری و اجازه نخواهند داد دیگران به‌جای آنها تصمیم بگیرند».

مهدی محمدی نوشت: یعنی آژانس به هیچ تأسیسات یا اطلاعات پروتکلی دسترسی نخواهد داشت. ایران به اندازه سه ماه فیلم‌‍‌های دوربین‌ها را نزد خود نگه می‌دارد، بدون هر گونه دسترسی آژانس. بعد از آن دیگر فیلمی هم ذخیره نمی‌شود. (سایت خانه ملت رژیم۴ اسفند)