728 x 90

حمایت فدراسیون بین‌ المللی کارگران حمل‌ و نقل از اعتصاب رانندگان کامیون در ایران

حمایت فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌‌ و نقل از اعتصاب رانندگان کامیون در ایران
حمایت فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌‌ و نقل از اعتصاب رانندگان کامیون در ایران

فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌ و نقل (ITF) با صدور بیانیه‌یی از اعتصاب کامیون‌داران حمایت کرد.

در بیانیه‌ این فدراسیون آمده است:

فدراسیون کارگران حمل‌ و نقل بین‌المللی نگرانی خود را نسبت به واکنش حکومت ایران به آخرین اقدام صنفی توسط رانندگان کامیون، که در هفته دوم خود است، ابراز می‌کند. ITF به‌شدت نگران دستگیری رانندگان است و این در حالی است که سخنگوی دستگاه قضایی رژیم ایران، آنها را به "مجازات سنگین" تهدید کرده دادستان کل این رژیم، تهدید به مجازات اعدام کرده است

این بیانیه می‌افزاید: نوئل کورد، رئیس بخش حمل‌ و نقل جاده‌ای فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل، تأکید می‌کند: این فدراسیون در مورد وضعیت بسیار نگران است. بگذارید روشن شود که اتحادیه‌های ITF در سراسر جهان همبستگی خود را اعلام می‌کنند و در کنار رانندگان ایران برای مبارزه آنها در به دست آوردن حقوق‌شان ایستاده‌اند.

 

دومین هفته اعتصاب کامیونداران

اعتصاب سراسری کامیون‌داران در حالیکه وارد دومین هفته خود می‌شود، بحران در درون رژیم آخوندی را شدت بخشیده است و سرکردگان آن از استمرار و گسترش اعتصاب به‌شدت به وحشت افتاده‌اند. در همین رابطه خامنه‌ای، سردژخیم منتظری، دادستان کل رژیم را به صحنه فرستاد تا اعتصابگران را به اعدام تهدید کند. آخوند منتظری گفت: «طبق اطلاعاتی که ما داریم در برخی از راهها بعضی از شهرستانها عناصری هستند که تحریک می‌کنند بعضی از کامیوندارها را یا احیانا سر راه آنها را می‌گیرند و مشکلاتی برای آنها ایجاد می‌کنند اینها مشمول مقررات و حکم قطاع طریق [راهزنی] خواهند بود و مجازات قطاع طریق طبق قانون بسیار شدید هست گاهی منجر به مجازات اعدام هم خواهد شد» (تلویزیون حکومتی شبکه خبر- ۷مهر).

همزمان علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس اعتصابگران را متهم به «افساد فی الارض» کرد و سرتیپ پاسدار محمد شرفی از سرکردگان نیروی انتظامی معترضان را به‌شدت عمل تهدید کرد (تلویزیون حکومتی- ۷مهر).

این در حالی است که دو روز پیش از آن، مدیرکل حمل ‌و نقل استان فارس اعتصاب رانندگان کامیون را شایعه خوانده و گفته بود: ‌چند روزی است که شایعه‌یی با عنوان اعتصاب رانندگان کامیون در رسانه‌ها و فضای مجازی پیچیده است. این سوءاستفاده معاندان از نیازهای رانندگان کامیون برای به بحران رساندن کشور دیگر بر هر ایرانی مشخص است (فارس، خبرگزاری سپاه پاسداران -۵مهر).

پاسدار سرهنگ کاووس محمدی از معاونان نیروی انتظامی استان فارس نیز اعتصابگران را مخلان نظم توصیف کرد و گفت: «در پی اقدام هنجارشکنانه بعضی از این افراد در جاده‌های فارس... مأموران پس از گشت‌زنی‌های محسوس و نامحسوس، ۲۲نفر از اراذل و اوباش و برهم زنندگان نظم و امنیت در جاده‌ها را دستگیر کردند و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی و از آن طریق روانه زندان شدند. پلیس با حساسیت و هوشیاری با کوچکترین عوامل ناامنی با همآهنگی دستگاه قضایی برخورد خواهد کرد و روند مقابله با مخلان نظم و امنیت در جاده‌ها و محورهای مو اصلاتی استان فارس به‌صورت روزانه تداوم خواهد داشت. پلیس تمام جاده‌های این استان را به‌صورت محسوس و نامحسوس تحت نظارت و کنترل دارد و قاطعانه با تمام مخلان نظم و امنیت در این محورها برخورد می‌کند»(خبرگزاری حکومتی ایرنا-۴مهر).

 

درود مریم رجوی به اعتصابگران

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، با درود به اعتصابگران در سراسر ایران تهدیدهای رذیلانه آخوندها علیه رانندگان شریف و زحمتکش را نشان‌دهنده بحران فزاینده رژیم آخوندی توصیف کرد و گفت آخوندهای حاکم بزرگترین قطاع الطریق تاریخ ایران هستند که نه می‌خواهند و نه می‌توانند به‌ درخواستهای برحق رانندگان اعتصابی‌ پاسخ دهند. وی تمامی مراجع مدافع حقوق‌بشر را به اقدام برای آزادی دستگیر شدگان فراخواند و از عموم مردم به‌ویژه جوانان خواست به حمایت از اعتصابگران بشتابند. وی افزود: تحقق این خواستها تنها با استقرار دموکراسی و حاکمیت مردم امکانپذیر است. رژیمی که زحمتکشان را به‌خاطر اعتصاب تهدید به اعدام می‌کند، باید از جامعه جهانی طرد شود.

 

بیشتر بخوانید

اعتصاب رانندگان کامیون نشانگر عقربه بحرانهای اجتماعی در منطقه قرمز

اعتصاب رانندگان کامیون در نهمین روز - ۹مهر۹۷

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d2e9aeb3-5126-440a-91fb-9ac18ac117f0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات