728 x 90

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸یک میلیون و ۵۱۶هزار تومان تعیین شد

حقوق کارگران همچنان زیر دو میلیون تومان
حقوق کارگران همچنان زیر دو میلیون تومان

رژیم ضدکارگری آخوندی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ را یک میلیون و ۵۱۶هزار تومان تعیین کرد؛ در حالی که خط فقر بنا‌ به آمارهای حکومتی بیش از پنجمیلیون تومان است. بر اساس رقم‌های اعلام شده مربوط به حق مسکن، حق فرزند، حق سنوات و بن کارگری، حداقل دستمزد یک کارگر متأهل با یک فرزند، ماهیانه به حدود دو میلیون تومان می‌رسد و حداقل دستمزد یک کارگر مجرد یا کارگر متأهل بدون فرزند با در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری یک میلیون و ۷۸۰هزار تومان خواهد بود.حداقل دستمزد روزانه کارگران نیز حدود ۵۰هزار‌و‌پانصد تومان خواهد بود.

چندی پیش نیز محمدرضا تاجیک نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در شورای عالی کار گفته بود که برای حفظ قدرت خرید کارگران دست کم باید یک میلیون و ۸۹هزار تومان به‌صورت قطعی به حدقل دستمزد سال ۹۸ کارگران افزوده شود.

نادر قاضی‌پور هم در بهمن‌ماه گفته بود حقوق سه میلیون و ۸۰۰هزار تومانی به امضا دولت، نماینده کارفرمایان و نماینده کارگران رسیده است اما در نهایت چنین ارقامی در دستمزد سال جدید کارگران تحقق نیافت.

اما کارگران حتی حداقل حقوق خود در سال جاری نیز دریافت نکرده و بارها برای گرفتن ماه‌های معوقه‌های خود تجمع های اعتراضی برپا کرده‌اند. تجمعاتی که تا روزهای پایانی سال ۹۷نیز ادامه داشته و مشخص نیست که حقوق کارگری آنها چه زمانی قرار است پرداخت شود.

مجید کیانپور، عضو مجلس ارتجاع روز یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷ با اعتراف به گرانی‌های سرسام‌آور اخیر در زمینه مواد غذایی گفت: قیمت محصولاتی مانند مرغ و گوشت آن‌قدر گران شده، که اغلب مردم توان خرید این‌گونه مایحتاج را ندارند و قطعاً این مسأله بر زندگی آنها اثر منفی گذاشته است.

 

وی افزود: علاوه بر کالاهایی مانند مرغ و گوشت، امروز مردم برای تأمین محصولاتی مانند شکر و آرد با مشکل مواجه هستند و در شرایط کنونی به‌دلیل کمبود این محصولات، قیمت کالایی مانند شکر به حدود ۹هزار تومان رسیده است.

 

بد نیست نگاهی به این معضل اجتماعی که رابطه مستقیم با معیشت مردم دارد بیاندازیم:

یک فروشنده مرغ و ماهی:‌ یک عده می‌آن دنبال آشغال مرغ به اسم آشغال مرغ بعد که خدا شاهده می‌پرسی به اسم غذای حیوون، می‌گه برای حیوون می‌خوام اما وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که برای خودش می‌خواد.

 

یک قصاب: همه چی شده ۱۰برابر، حقوقاًً ثابت، قدرت خرید نیست. ما خودمون که قصابیم نمی‌تونیم گوشت بخریم ببریم خونه.

یک هموطن: متأسفانه نسبت به درآمدم و حقوقم نمی‌تونم گوشت بخرم.

 

گرانی کالاهای اساسی زندگی را به کام مردم تلخ کرده است، گوشت یکی از کالاهای اساسی است که این روزها قیمت آن به‌شدت بالا رفته است. مردم برای خرید گوشت یخی در سرمای سخت، ساعتها در صف می‌ایستند، تا مقداری گوشت یخی ارزان به‌دست بیاورند.

روزنامهٔ حکومتی آرمان در این‌باره نوشت: گوشت و مرغ رفته‌رفته از سفره مردم حذف می‌شود.

قیمت گوشت تا ۱۲۰هزار تومان هم رسیده است یعنی یک کارگر با حداقل دستمزد تنها می‌تواند نزدیک به ۹.۵کیلو گوشت در ماه بخرد، در حالی که یک کارگر با حداقل دستمزد در کانادا می‌تواند ۱۰۰کیلو گوشت بخرد، چون قیمت هر کیلو گوشت در کانادا ۱۸دلار است و کمترین دستمزد، ۱۸۰۰دلار.

اما وزیر کشاورزی رژیم با وقاحت در پاسخ به این سؤال که چرا قیمت گوشت این‌قدر گران است سر مردم منت می‌گذارد که خدا را شکر کنند که هست.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات