728 x 90

جن ساکی: غنی‌سازی اورانیوم ۶۰درصد عملی تحریک‌آمیز است و جدیت مذاکرات را زیر سؤال می‌برد

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی سخنگوی کاخ‌سفید در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه ۲۷فروردین درباره اعلام اورانیوم غنی شده ۶۰درصد توسط رژیم آخوندی گفت: ما در این مورد بیانیه‌یی داده‌ایم، گذشته از آن، هم‌چنانکه در روزهای اخیر گفتیم ما تصمیم رژیم ایران برای غنی‌سازی اورانیوم ۶۰درصد را که عملی تحریک‌آمیز است بسیار جدی می‌گیریم، چیزی که کشورهای ۱+۵ متحدانه باید آنرا رد کنند، این گامی است که هم جدیت در مذاکرات را زیر سؤال می‌برد و هم به ضرورت بازگشت به تعهدات دوجانبه آسیب می‌رساند.

وی در مورد گفتگوهای غیرمستقیم در مذاکرات وین گفت: معتقدیم این گفتگوها سخت و طولانی خواهند بود و هم‌چنان احساس می‌کنیم گامهایی رو به پیش هستند که به راه‌حل دیپلماتیک منجر خواهند شد.

رژیم آخوندی امروز جمعه از آغاز غنی‌سازی ۶۰درصدی همزمان با مذاکرات چالشی در وین خبر داد. صالحی معاون روحانی و رئیس انرژی اتمی رژیم گفت: چهارشنبه بود که ما دستور راه اندازی ۶۰درصد را دادیم، آخر پنجشنبه ما محصول ۶۰درصد را گرفتیم.

خبرگزاری رویترز عصر جمعه ۲۷فروردین اعلام کرد: پس از تصمیم رژیم ایران به افزایش غنی‌سازی مذاکره کنندگان وین به کشورهای خود برمی گردند و از سرگیری گفتگوها نامعلوم است.

خبرگزاری رویترز عصر جمعه ۲۷فروردین ۱۴۰۰ از بروکسل گزارش داد: یک مقام اتحادیه اروپا روز جمعه بعد از تصمیم تهران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم که مذاکرات در وین را پیچیده‌تر کرده است گفت: «تیم های مذاکره‌کننده برای ایران و آمریکا به کشورهای خود برای بحثهای داخلی بر سر چگونگی نجات توافق اتمی ۲۰۱۵ باز می‌گردند.
این مقام اتحادیه اروپا گفت: «فکر می‌کنم دو هیات مربوطه برای دریافت دستورات دقیق‌تر به کشورشان برمی‌گردند و برای من نامعلوم است که چه زمانی گفتگوها را از سر خواهیم گرفت».