728 x 90

جزئیاتی از حمله به‌مقر شبه‌نظامیان حزب‌الله وابسته به رژیم ایران در عراق و توقیف کارگاههای ساخت موشک

نیروی ضدتروریستی عراق
نیروی ضدتروریستی عراق

خبرگزاری رویترز ۲۶تیرماه در گزارشی از حمله به‌یکی از مقرهای کتائب حزب‌الله در جنوب بغداد، و دستگیری ۱۳تن، از جمله چند تن از فرماندهان این گروه نوشت: «مقامات دولتی و منابع شبه‌نظامی گفتند، نیروهای امنیتی عراق اواخر روز پنجشنبه به مقر متعلق به یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت رژیم ایران در جنوب بغداد حمله کردند و بیش از دهها عضو این گروه را بازداشت کردند.
این حمله، بی‌رحمانه‌ترین اقدام نیروهای عراقی علیه گروه شبه‌نظامی تحت حمایت رژیم ایران طی سالهای اخیر بود که جناح کتائب حزب‌الله را هدف قرار داد، مقامات آمریکا این گروه را متهم به شلیک موشک به پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی و سایر امکانات استقراری در عراق کرده بودند».

الحره در گزارشی از از عملیات و دستگیری سرکردگان شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله وابسته به رژیم ایران به همراه موشکهای آماده شلیک نوشت: ارگان مبارزه با تروریست اعلام کرد که ۱۳تن از افراد مسلح از جمله یکی از مسئولان آنها را در یک عملیات شبانه در جنوب بغداد دستگیر نموده است.
این ارگان در بیانیه‌یی که خبرگزاری عراق (نینا) منتشر نمود خاطرنشان ساخت، نیروهایش طی این عملیات کارگاههای موشک‌هایی که به منطقه سبز و پادگانهای عراقی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آنها مستقر هستند شلیک می‌شد را توقیف کردند.

الحره در این گزارش از واکنش مزدوران حشدالشعبی و خوشحالی مردم و نیروهای اجتماعی نوشت: در ساعات اولیه سحرگاه امروز جمعه فعالان و اصحاب رسانه گزارش کردند که صدها تن از افراد گروه‌های مسلح از مناطق دیگر به بغداد آمدند. فعالان هم‌چنین برخی کلیپهای تصویری از خودروهای مورد استفاده توسط افراد مسلح که به سمت منطقه سبز می‌رفتند را منتشر کردند.

الحره افزود: نیروهای امنیتی عراقی در ساعات پایانی پنجشنبه به مقر شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله واقع در جنوب بغداد حمله کرده و سه تن از فرماندهان آنها را دستگیر کردند و موشک‌هایی که برای پرتاب آماده بودند را مصادره نمودند.

خبرگزاری فرانس پرس به‌نقل از برخی مقامات عراقی گفت یک نیروی ارگان مبارزه با تروریسم ۱۳تن از شبه‌نظامیان را در پی حملات موشکی علیه منافع آمریکا در کشور، دستگیر کرده است.

در همین رابطه میدل ایست نیوز در گزارشی از فرماندهی عملیات مشترک عراق در قضیه برخورد با الحشدالشعبی نوشت:
_ اطلاعات دقیقی از اشخاصی که سابقا منطقه الخضراء و فرودگاه بین‌المللی بغداد را چند بار هدف قرار دادند به دست آمده است.

۲_ دستگاه‌های امنیتی قصد برخی طرفها برای اجرای عملیات‌های جدید علیه اهداف دولتی در درون منطقه الخضراء را کشف کردند.

۳_ اماکن حضور گروهی که این عملیاتها را انجام می‌دادند مشخص شده و بر اساس قانون مبارزه با تروریسم مجوز دستگیری آنها از نهاد قضایی اخذ شده است.

۴_سازمان مبارزه با تروریسم در نهایت تخصص ۱۴متهم را دستگیر و دو پایگاه آنها برای شلیک موشک را ضبط کرد.

۵_ متهمان تا زمان پایان تحقیقات از سوی دستگاه قضایی در نزد نیروهای امنیتی نگه داشته می‌شوند.

۶_ پس از دستگیری متهمان برخی طرفها با خودرویهای دولتی و بدون اجازه رسمی به سوی مقرهای دولتی در منطقه الخضراء و یکی از مقرهای سازمان مبارزه با تروریسم نزدیک شدند و اقدام به تجاوز به این مقرها کردند، این طرفها نمی‌خواهند که جزیی از دولت باشند و سعی دارند خارج از کنترل فرمانده کل نیروهای مسلح از لحاظ قانونی فعالیت کنند.