728 x 90

جابه‌جایی زندانیان، فاجعه کرونا و مرگ حداقل ۵ زندانی در تهران بزرگ

زندان تهران بزرگ
زندان تهران بزرگ

مسئولان زندان تهران بزرگ (فشافویه) با جابه‌جایی زندانیان عامل تسریع فاجعه شیوع کرونا در زندان شده و باعث مرگ حداقل ۵تن از زندانیان در هفته اخیر شده‌اند.

بر اساس اخبار رسیده، جمعه ۱۰مرداد معاونت سلامت زندان تهران بزرگ دستور انتقال بیش از ۱۰۰۰تن از زندانیان تیپ۲ به تیپ۵ این زندان را صادر کرد. این انتقال باعث ازدحام وحشتناکی در تیپ۵ شده است. با توجه به این‌که برخی زندانیان تیپ۲ مبتلا به‌کرونا بودند، آمار مبتلایان به‌کرونا هر روز افزوده می‌شود.

به گزارش یک منبع مطلع در ابتدای هفته ۴۰تن از زندانیان مبتلا شدند که این آمار هم‌اکنون به ۷۷تن رسیده و روزانه رو به افزایش است.

به دستور یوسف مردی معاونت سلامت و اروجی رئیس تیپ۵، سالن ورزش تیپ را به محل نگهداری زندانیان مبتلا به کرونا اختصاص دادند. حال همه مبتلایان بسیار وخیم است. ۳زندانی به‌دلیل وخامت وضعیت فوت کردند و ۵تن به بیمارستان بیرون زندان منتقل شدند.

گزارش دیگری خبر از ابتلای نیمی از زندانیان بند مالی تیپ۵ زندان تهران بزرگ به‌کرونا می‌دهد. بیماری با علائم سرفه، سردرد و بدن‌درد در حال فراگیر شدن در این بند است. به گزارش شاهدان حداقل ۲زندانی نیز در این بند پس از ابتلا به کرونا جان باختند.

لازم به ذکر است که مسئولان زندان جزو ناقلین این ویروس به زندانیان بوده‌اند.

کیانی معاون اجرایی زندان به بیماری کرونا مبتلا بوده اما طی هفته اخیر بارها جهت نظارت بر اشتغال زندانیان در تیپ ۲ و تیپ ۵ حضور پیدا کرده و ویروس را انتقال داده است.

چندی پیش نیز گزارشی از زندان حاکی از انتقال ویروس به زندانیان توسط دو تن از آخوندهای اعزامی به زندان برای به‌اصطلاح ارشاد زندانیان بود.

از سوی دیگر، آب آشامیدنی این زندان آلوده است چرا که چاههای حفاری شده آب آشامیدنی زندان تهران بزرگ در فاصله ۱۰۰ متری با مجتمع های گاوداری صنعتی و شهر حسن آباد و شهرک صنعتی می‌باشد که آب بسیار آلوده‌ای است.