728 x 90

ثبت قطعنامه حمایت از قیام مردم ایران در سنای آمریکا و اظهارات هفت سناتور در حمایت از این قطعنامه

قطعنامه سنای ایالات متحده آمریکا
قطعنامه سنای ایالات متحده آمریکا

روز پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸ سناتور لیندزی گراهام رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا به همراه سناتورها تد کروز، میت رامنی، مارکو روبیو، مارتا مک سالی، جیمز لنکفورد و جونی ارنست، قطعنامه شماره۴۶۹ را در حمایت از قیام مردم ایران و علیه سرکوب مرگبار رژیم آخوندی، در سنا به ثبت رساندند.

قطعنامه ثبت شده در سنای آمریکا خاطرنشان می‌کند که اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹(آبانماه ۹۸)مرگبارترین دوره ناآرامی‌های سیاسی از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ بود و کشته شدن صدها شهروند ایرانی را به‌دنبال داشت.

پس از آن، به‌دنبال شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین توسط نیروهای مسلح رژیم ایران و انکار آن توسط حکومت ایران، هزاران معترض ایرانی، بی‌اعتنا به کاربرد گاز اشک‌آور و استفاده از مهمات جنگی (توسط نیروهای سرکوبگر)، به اعتراضات مشروع خود علیه رژیم فاسد حاکم ادامه دادند. آنها امیدوارند تلاشهای آنها به آینده‌ای روشن‌تر برای همه ایرانیان منجر شود.

این قطعنامه می‌افزاید: در ۱۰ ژانویه سال ۲۰۲۰، در یک جلسه مطبوعاتی در کاخ‌سفید در مورد تحریم‌های شدید علیه رژیم ایران، وزیر امور خارجه پمپئو اظهار داشت، اهداف این تحریم‌ها شامل دبیر شورای عالی امنیت رژیم و فرمانده نیروهای بسیج است. این رژیم سنگدل و بی‌رحم در چند ماه گذشته، حدود ۱۵۰۰ایرانی را که صرفاً خواهان آزادی بودند، به‌قتل رساند. اکنون بیش از هر زمان دیگر، ضروری است همه ملتها از مردم ایران حمایت کنند.

 

اظهارات هفت سناتور ارشد ایالات متحده درباره قطعنامه ثبت شده برای حمایت از قیام ایران

 

سناتور لیندزی گراهام رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا طی اطلاعیه‌یی در رابطه با قطعنامه شماره۴۶۹ثبت شده در سنای آمریکا، مواضع سناتورهای حامی این قطعنامه را منتشر کرد:

 

سناتور لیندزی گراهام

سناتور لیندزی گراهام گفت: «این قطعنامه به‌صورتی نوشته شده که صدای حمایت سنای آمریکا از هدف والا و عادلانه مردم ایران باشد. مردمی که خواستار آزادی هستند و در راه آن جان فدا می‌کنند. من امیدوارم که همه سناتورهای دیگر هم به ما به‌پیوندند تا به دنیا نشان بدهیم که ما در تلاش مردم ایران برای رهایی از این رژیم جنایتکار در کنار آنها هستیم».

 

سناتور تد کروز

سناتور تد کروز گفت: «در حالی که رژیم ظالم، مستبد و ستمگر حاکم بر ایران مشغول صدور تروریسم به خارج از مرزهای ایران است، زنان و مردان شجاع ایرانی برای آزادی به‌پاخاسته‌اند. یک روز ایران آزاد به‌وجود خواهد آمد و آمریکا شانه به شانه در کنار مردم ایران خواهد ایستاد. من ضروری می‌دانم تا با دولتمان کار کنم و هر کاری که از دستمان برمی‌آید در حمایت از مخالفان رژیم ایران انجام بدهیم. من هم‌چنین همه دولتهای آزادیخواه در هر کجا که هستند را فرامی‌خوانم که حمایت خود را از مردم ایران اعلام کنند».

 

سناتور میت رامنی

سناتور میت رامنی گفت: «رژیم ایران حقوق‌بشر را زیر پا می‌گذارد، حاکمیت قانون را رعایت نمی‌کند و به مردم ظلم می‌کند. ما در کنار مردم ایران که در تظاهرات برای آزادی جان خود را به خطر می‌اندازند، هستیم».

 

سناتور مارکو روبیو

سناتور مارکو روبیو گفت: «در حالی‌که مردم ایران شجاعانه به خیابان‌ها آمدند تا به رژیم فاسد و حامی تروریسم، اعتراض کنند، آمریکا باید یک پیام واضح حمایت بفرستد. اعتراضات مردم ایران باید مورد توجه بین‌المللی قرار بگیرند و پوشش خبری به‌آنها داده شود. من در کنار مردم ایران هستم و از حقوق بنیادین آنها برای تظاهرات حمایت می‌کنم و از همه ملتهای آزادیخواه مصرانه می‌خواهم که رژیم ایران را به‌خاطر کارهای اهریمنیش در خارج از ایران و سرکوب در داخل ایران، محکوم کنند».

 

سناتور مک سلی

سناتور مک سلی گفت: «یکبار دیگر مردم ایران با تظاهرات علیه رژیم سفاک و بانکدار تروریسم، شجاعت بی‌نظیری را از خود نشان می‌دهند. آنها و خانواده‌هایشان شایسته آزادی هستند که یک حق خدادادی و جهانشمول است. مردم آمریکا به حمایت خود از تظاهر کنندگان در ایران که همه چیز خود را برای رسیدن به آزادی از شر این رژیم وحشی به خطر انداخته‌اند ادامه می‌دهند».

 

سناتور جیمز لنکفورد

سناتور لنکفورد گفت: «ما می‌خواهیم به مردم شجاع ایران که جان خود را به خطر انداخته‌اند و آشکارا علیه این رژیم فاسد اعتراض می‌کنند، اطمینان خاطر بدهیم که آمریکا در جنگ آنها علیه استبداد در کنار آنها ایستاده است.. ما باید هم‌چنان به ایستادگیمان در کنار مردم مظلوم ادامه دهیم. به محدود کردن اینترنت اعتراض کنیم. به بازداشتهای خودسرانه و به‌سایر کارهای رژیم سرکوبگر ایران علیه مردم، اعتراض کنیم. جنگ ما با تروریستهای (حاکم) است، نه با مردم بیگناهی که در کشوری مثل ایران زندگی می‌کنند».

 

سناتور جونی ارنست

سناتور ارنست گفت: «دروغها، فسادها و اقدامات سرکوبگرانه رژیم ایران، که بزرگترین حامی تروریسم است، اکنون با جواب قاطع مردم ایران روبه‌رو شده است.

مردم ایران به این رژیم گفته‌اند دیگر بس است.

من و همکارانم در سنای آمریکا یک پیام واضح در حمایت از شهروندان ایرانی داریم که به تظاهرات علیه رژیمی قیام کرده‌اند که فاجعه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین را به‌وجود آورد».

 

 

قطعنامه شماره۴۶۹ ثبت شده در سنای آمریکا به‌ایالات متحده آمریکا فراخوان می‌دهد:

(۱) در کنار مردم ایران که به تغییر امید بسته‌اند و به رژیم فاسد و ستمگر حاکم اعتراض می‌کنند، بایستد.

(۲) سرکوب مرگبار رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان را محکوم کند.

(۳) از همه ملتهای صلح‌جو می خواهد که از اعتراضات مشروع مردم ایران حمایت کنند.

(۴) خواستار آن است که سران رژیم ایران به‌خاطر کشتار شهروندان این کشور که چیزی جز یک حکومت عادلانه نمی‌خواهند، باید پاسخگو شناخته شوند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات