728 x 90

تیم جدید وزارت‌خارجه آمریکا و استراتژی مایک پمپئو در مورد رژیم ایران

هماهنگ کننده تحریم ها علیه رژیم ایران
هماهنگ کننده تحریم ها علیه رژیم ایران

سایت فارن پالیسی ۲۶مرداد ۹۷در مطلبی درباره سیاست جدید ایالات متحده در قبال رژیم ایران و تعیین تیمی برای هدایت استراتژی مایک پمپئو وزیر خارجه، از جمله نوشت، یکی از قدرتمندترین مقامات پشت صحنه در وزارت‌خارجه یعنی برایان هوک برای مسئولیت جدیدی در گروه اقدام ایران و کار تمام وقت روی موضوع هدایت تحریمها علیه این رژیم منصوب می‌شود.

وزیر خارجه، مایک پمپئو در حال تشکیل یک گروه جدید می‌باشد که فشار فزاینده سیاسی و اقتصادی علیه رژیم ایران را همآهنگ خواهد کرد، او آن را به‌عنوان تلاشی برای مجبور ساختن این رژیم برای متوقف‌ساختن « رفتار خشونت‌آمیز و بی‌ثبات کننده» دامنه‌دار طی چند دهه توصیف کرد.

 

علامتی از میزان حساسیت و درگیر بودن دولت آمریکا برای مهار رژیم ایران

مایک پمپئو گفت این نهاد جدید گروه اقدام ایران خوانده خواهد شد... او گفت ریاست و هدایت این نهاد به‌عهده برایان هوک مدیر سیاست‌گذاری فعلی وزارت‌خارجه آمریکا خواهد بود...

به این اقدام در ایالات متحده، به‌عنوان علامت بیشتری از درگیر بودن پرزیدنت ترامپ با کشوری که تنها سه سال قبل توافقی با آمریکا برای متوقف‌ساختن برنامه اتمی خود امضا کرده بود، نگریسته می‌شود.

انتظار می‌رود برایان هوک از مسئولیت فعلی خود به‌عنوان مدیر سیاست‌گذاری که تاثیر‌ گذارترین منصب در وزارت‌خارجه آمریکا محسوب می‌شود کناره‌گیری کند. هوک پیشتر، توسط رکس تیلرسون در این مسئولیت منصوب شده بود.

برایان هوک، بیش از یک‌سال به‌عنوان یکی از قدرتمندترین مقامات پشت صحنه در وزارت‌خارجه عمل کرده است...

عمده مناسبات ایالات متحده با متحدان اروپایی در رابطه با ایران (قبل و بعد از اعلام ترامپ مبنی بر خروج از توافق اتمی در ماه مه)، تا کنون توسط هوک مدیریت شده است...

هوک در صحبت با خبرنگاران بعد از این‌که پمپئو تشکیل گروه اقدام ایران را اعلام کرد گفت این گروه با یک تیم کوچک کارش را شروع خواهد کرد و سپس پرسنل بیشتری به آن اضافه خواهد شد.

 

برکناری یک مقام ایرانی تبار که در شکل دادن برجام نقش داشت

یک مقام رسمی برکناری سحر نوروز‌زاده از شغلش در قسمت سیاست‌گذاری وزارت‌خارجه آمریکا را به‌عنوان نمونه‌یی از مانور سیاسی برایان هوک توصیف کرد، سحر نوروززاده یک کارمند باسابقه وزارت‌خارجه بود که در شکل دادن توافق اتمی برجام نقش ایفا کرده بود.

اگر چه مسئولیت جدید برایان هوک در ظاهر می‌تواند به‌عنوان یک کاهش مسئولیت دیده شود ولی پمپئو به برایان هوک اعتماد دارد و به او تکیه می‌کند. یکی از مقامات سابق که در جریان بررسی و مشورتها بوده است گفت « مسئولیت و موضوعات در قبال ایران برای این دولت به‌غایت مهم می‌باشد،».

کما این‌که مایک پمپئو هنگام معرفی گروه اقدام ایران، با ستایش زیاد برایان هوک را این‌طور معرفی کرد، « تخصص دیپلماتیک برایان و تجربه وسیع او در زمینه سیاست‌گذاری ایران او را به یک انتخاب برجسته برای هدایت گروه اقدام ایران در وزارت‌خارجه تبدیل می‌کند،».

بیشتر بخوانید: