728 x 90

ترکی الفیصل: حذف قاسم سلیمانی لازم ولی کافی نبود

امیر ترکی الفیصل
امیر ترکی الفیصل

امیر ترکی فیصل عضو ارشد خانواده پادشاهی عربستان و رئیس سابق اطلاعات این کشور روز شنبه ۲۸دیماه ۹۸در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی ان.بی.سی گفت: حذف قاسم سلیمانی مطمئناً یک گام مهم در پاسخ به حداقل برخی از جاه‌طلبیهای رژیم ایران پس از اقدامات بسیار تحریک‌آمیز این کشور در سال گذشته بود.

وی در ادامه افزود، حمله پهپادی آمریکا که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی شد، به تهران نشان داد که نمی‌تواند از تبعات اقدامات تحریک‌آمیز خود فرار کند، اما در عین‌حال نیز مانع از ادامه این نوع سیاست‌های رژیم ایران نخواهد شد.

امیر ترکی الفیصل اضافه کرد: حمله به تأسیسات آرامکو که نقطه اوج حملات به تانکرهای نفتی بود، با هیچ پاسخی مواجه نشد اما، «حذف فیزیکی سلیمانی به‌مثابه فراخوانی برای دولت و رهبری ایران برای بیدار شدن و تأکیدی بر این بود که آنها نمی‌توانند از عواقب این اقدامات تحریک‌آمیز خود بگریزند.

وی درباره اهمیت کشتن قاسم سلیمانی گفت: قطعاً این عملیات، اقدامی بسیار مهم بود اما این‌که آیا فعالیت‌های اضافی ایران در استفاده از همان روش‌ها که سلیمانی استاد استفاده هوشمندانه از آن بود، را متوقف خواهد کرد، من فکر نمی‌کنم چنین باشد.

ترکی الفیصل هم‌چنین درباره پیشبرد برنامه‌های تروریستی رژیم ایران توسط نیروهای نیابتی‌اش در منطقه افزود: این روند ادامه خواهد یافت شاید با کارآمدی کمتر از زمانی که سلیمانی زنده بود.

وی در مورد ترک عراق توسط نیروهای آمریکایی در زمان باراک اوباما گفت: ما دیدیم که آمریکا نیروهای خود را از عراق خارج کرد و به‌دنبال آن القاعده عملیاتش را آغاز نمود، پس از آن نیروهای آمریکایی به فرماندهی ژنرال دیوید پترائوس به عراق باز گشتند.

ترکی الفیصل در پایان نظرش راجع به آینده منطقه را این‌گونه بیان کرد: من نمی‌دانم چه نوع سازمانهایی به‌وجود خواهند آمد، اما تعامل‌شان با نیروهای آمریکایی مستقر در آن دیار، مطمئناً پیچیده‌تر و خون‌ریزتر از وضعیت کنونی خواهند بود.